Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

1 października – Światowy Dzień Ptaków to święto ustanowione, aby zwrócić uwagę na rolę ptactwa w przyrodzie.

 

Ptaki jak i ich naturalne środowisko należy chronić i rolą człowieka jest tego dopilnować. Ptaki żyją obok nas, niekiedy są od nas zależne. W dobie obecnej urbanizacji żyją razem z nami, w naszych gospodarstwach czy ogrodach. Powinniśmy chronić ekosystem w którym żyją, pozwolić im budować gniazda w zakamarkach czy szczelinach.

Na świecie odnotowano ponad 9.000 gatunków ptaków, z czego aż ponad 400 żyje w Polsce.
Ptaki pełnią ogromną rolę w przyrodzie. Wielu ludzi nie docenia tej roli, tępi je i pozbawia życia. Obecność ptaków ma ogromne znaczenie zarówno dla przyrody jak i dla nas, człowieka. Ptaki świetnie rozsiewają nasiona, zjadają szkodniki z pól uprawnych, lasów i łąk. Niektóre nasiona muszą przejść przez układ pokarmowy ptaka, aby po wydaleniu go z kałem zakiełkować ponownie w ziemi.
Ptaki padlinożerne pełnią rolę czyścicieli, zjadając martwe zwierzęta i niedpuszczają do rozprzestrzeniania się epidemii.
Ptaki drapieżne są istotnym czynnikiem selekcji naturalnej w przyrodzie. Polują na chorą bądź słabą zwierzynę, przyczyniając się tym samym do eliminowania wśród zwierząt chorób. Ptaki drapieżne nie zaatakują silnego i zdrowego zwierzęcia, gdyż łączy się to dla nich z ogromnym wysiłkiem.
Inne, jak np koliber, pełnią rolę zapylacza kwiatów. Podczas spijania nektaru z kwiatów do jego piór przylepia się pyłek kwiatowy, który przenosi na inne kwiaty. Tym samym koliber uczestniczy w procesie zapylania kwiatów.
Sójka jest mistrzynią w przenoszeniu i chowaniu owoców żołędzi. Robiąc zapasy na zimę, ukrywając w ściółce leśnej żołędzie, nieświadomie przyczynia się do powiększania lasu o kolejne dęby.
Wiele dzikich ptaków żywi się zwierzętami, tzn małymi gryzoniami i owadami, które są dla człowieka szkodnikami. Tym samym ptaki te przyczyniają się do zmniejszania populacji tegoż gryzonia na polach czy łąkach.
Dzięcioły nazywane lekarzami drzew żywią się kornikami, mszycami czy poczwarkami, które niszczą drzewa.
Każdy gatunek ptaka pełni jakąś rolę w przyrodzie. Możnaby wymieniać w nieskończoność i podawać przykłady pozytywnego oddziaływania ptaków na przyrodę. Należy również wspomnieć, że niektóre gatunki ptaków odbierane są przez człowieka jako szkodniki. Przykładem jest kormoran, który jest wrogiem wędkarzy, gdyż wyjada ryby ze stawów i innych akwenów wodnych. Wróble potrafią wyjeść ziarna zbóż z pół. Szpaki jesienią zjadają owoce z drzew w sadach. Zdarza się, że są żywicielami tasiemca czy roztoczy. Potrafią roznosić groźne choroby, np. ptasią grypę.
Jednak tych ptasich negatywów jest mniej niż pozytywów. Nie sposób omówić wszystkich dziedzin, w których widoczny jest wpływ ptaków na człowieka oraz przyrodę. Ich obecność jest konieczna dla funkcjonowania ekosystemu. Nie ma nic piękniejszego, kiedy wraz z nadchodzącą wiosną ptaki zaczynają swoje śpiewne gody. Wówczas spacer przez las czy park jest ukojeniem dla ludzkiej duszy. Każdy gatunek wydaje inne dźwięki, melodie czy rytmy. Od wczesnych godzin porannych kos już od początku kwietnia potrafi cudownie śpiewać pod naszymi oknami, szukając partnerki do wspólnego lęgu.

Doceńmy otaczający nas ptasi świat. Pozwólmy im funkcjonować obok nas. Nie niszczmy gniazd i nie przeganiajmy ich. One też mają prawo do swobodnego życia, odczuwają ból i cierpienie.

 

REDAKTORKA

MAGDA HAUSMAN

To nasz portalowy „Skowronek”. Przyroda o świcie jest jej znakiem rozpoznawczym. Zauważcie, że na jej zdjęciach wszyscy się uśmiechają.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu

OKIEM REDAKTORA

ZAPRASZAMY NA FOTORELACJĘ

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Moje Sacrum – wystawa zbiorowa w Klubie Akcent – relacja
13 października 2024
Felieton- o Miejscowych nazwach
11 października 2024
Turystyczny Rajd Samochodowy pn.”POZNAJ PIĘKNO ZIEMI GRUDZIĄDZKIEJ 2024″
11 października 2024
Spotkanie informacyjne w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego
10 października 2024
PUP GRUDZIĄDZ – z nami możesz znaleźć pracę.
10 października 2024
„ZBIERAMY OWOCE DRZEW LEŚNYCH”
10 października 2024