Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

NA DZIEŃ CHŁOPAKA

Na dzisiejszy Dzień Chłopaka,
grzeczna fraszka, byle jaka –
Hej dziewczyny, nadszedł czas
swemu chłopcu buzi dać.

Gdy akurat go nie macie,
są też inni – się poznacie.
Dzisiaj w modzie równość płci,
więc bez dąsów – pierwsze wy.

Pamiętajcie to, dziewczęta –
są dni zwykłe, są też święta.
Czy kolega, czy też brat –
dasz całusa, będzie rad.

| 30 WRZEŚNIA |

Dzień Chłopaka jest obchodzony 30 września. To jedno z nowych świąt, których ostatnio się namnożyło, aż wolnych dni w kalendarzu brakuje. Czy to powód, aby z tego powodu marudzić, nosem kręcić? W żadnym wypadku – jest miłym przerywnikiem w naszym codziennym życiu. Przecież każde, nawet najstarsze, a obchodzone do dzisiaj święta kiedyś też były „nowe”. W miarę mijających lat i ten Dzień stanie się tradycyjnym, „prawie odwiecznym”. Przecież zawsze będą się rodzili i dorastali młodzi mężczyźni.

Jeżeli już mowa o tradycji – to święto ma jednak wielowiekową tradycję, tyle że nie u nas. W Japonii obchodzone jest od VI wieku naszej ery! W dzisiejszym, globalnym świecie, przejmuje się wiele zwyczajów dawniej nam nieznanych, więc można przyjąć, że święto obrosło już „patyną wieków”.

Czy Dzień Chłopaka dotyczy tylko partnerów – sympatii dziewcząt? Krótko a treściwie – nie. Chłopcami są wszystkie, niedorosłe jeszcze, osoby płci męskiej. To jest święto również  kolegów, znajomych i braci nastoletnich kobietek.

W środowisku młodych osób szybko i znakomicie się przyjęło. Jak się je obchodzi? To zależy od inwencji zainteresowanych. Nastolatki, które mają już sympatie, chętnie wręczają drobne upominki. Pełna dowolność i sposobność do inwencji – prezenciki kupione lub własnoręcznie wykonane. Czasem wystarczy zwykły uśmiech i życzenia. Tych nigdy za wiele, a jednak pojaśniają ten dzień, już jesienny w kalendarzu – nie jest powszednim, tylko świątecznym. Jest też okazją do wspólnych zabaw czy wyjść na spacery, albo spotkań w ulubionych miejscach.

Święto szybko się przyjęło, zwłaszcza w szkołach, co jest naturalne – przecież tam przebywa młodzież obojga płci. Czasem dziewczęta przygotowują drobne upominki dla swoich kolegów, organizują wspólne konkursy i zabawy. Również nauczyciele tego dnia przeważnie prowadzą nietypowe lekcje; odstępują od sprawdzania wyuczonej wiedzy wśród wychowanków, co jest dodatkowym bonusem. Przecież to „święto, czas uśmiechu i odpoczynku”. Jest też metodą integracji klasy po przerwie wakacyjnej, pozwala się odstresować i naładować akumulatory na kolejne dni nauki.

Ponieważ chłopcy są czyimiś synami i braćmi, święto zawędrowało już, po starodawnemu się wyrażając, pod strzechy. Mamy i siostry – nie zapominajcie o tym święcie również we własnym gnieździe! Uśmiechu i oznak wspólnoty w rodzinie nigdy za wiele.

Ostatnio nawet w części sklepów organizowane są promocje i specjalne upusty z okazji tego Święta, jest więc okazja do tańszego nabycia upominków.

Tak więc – obchodźmy to nowe święto w miłym nastroju, z uśmiechem na ustach, w taki sposób, jaki nam odpowiada.

Później przyjdzie czas na dni, kiedy role się odwrócą i znowu będzie powód do życzeń, ale tym razem składanych dziewczętom. Natomiast dzisiaj – świętują chłopcy!

Artykuł

Zdzisław Brałkowski