Czy wiesz jak prawidłowo wezwać pomoc w nagłym przypadku? Potrafisz przeprowadzić resuscytację?
Na te i na inne pytania odpowiadał ratownik medyczny Rafał Wójcik podczas sobotniego wydarzenia Take Care Family. Była to pierwsza edycja udzielania pierwszej pomocy naszym milusińskim i już czekam na kolejną, bo zyskałam mnóstwo przydatnej wiedzy.
Na wydarzenie przyszli rodzice z małymi dziećmi, a o dobrą zabawę maluszków zadbała pani Patrycja, właścicielka „Fabryki Zabawy – animacje & atrakcje dla dzieci„. Pani Patrycja jest animatorką, która na początku krótko opowiedziała jak ważna jest przestrzeń do zabawy dla dzieci. Zwróciła uwagę jak ważne jest bezpieczeństwo dzieci podczas zabawy, teren na którym się bawią oraz zabawki.
Pani Anna Wolska – Specjalista ds. ubezpieczeń opowiedziała jak zabezpieczyć zdrowie dzieci. Jest specjalistką w ubezpieczeniach na wypadek nowotworów i innych poważnych zachorowań.
Rafał Wójcik jest ratownikiem medycznym, mgr pielęgniarstwa, specjalistą pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki. Jest członkiem załogi w lotniczym pogotowiu ratunkowym.
Organizatorami i pomysłodawcami wydarzenia są Kamila i Piotr Wasiak, rodzice trzech wspaniałych dziewczynek. Skąd pomysł na zorganizowanie takiego wydarzenia?:
„Pomysł na Take Care Family zrodził się z naszego własnego doświadczenia jako rodziców. Poszukiwaliśmy specjalistycznego szkolenia z zakresu pierwszej pomocy dla dzieci, jednak nie mogliśmy znaleźć żadnego, które w pełni spełniałoby nasze oczekiwania. Wiemy, że jest to niezbędna wiedza, która powinna być dostępna dla wszystkich rodziców, opiekunów i rodzin. Nie mogąc znaleźć szkolenia, postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce. Wykorzystując nasze kontakty i doświadczenie, stworzyliśmy kompetentny zespół, który obejmuje doświadczonych specjalistów oraz profesjonalny personel medyczny. Naszym celem było opracowanie kompleksowego i przystępnego kursu pierwszej pomocy, dostosowanego do potrzeb rodziców i opiekunów. Aby nie wykluczać rodziców i umożliwić udział w wydarzeniach wszystkim chętnym, zadbaliśmy o to, aby mieć w swoim zespole wykwalifikowaną animatorkę dla dzieci. Dzięki temu rodzic może zabrać ze sobą dzieci, nie musząc martwić się o opiekę podczas naszych wydarzeń. Nie bez powodu na logo Take Care Family wybraliśmy parasol. Składa się na to kilka powodów:
1.Parasol bezpieczeństwa: parasol w naszym logo symbolizuje ochronę i bezpieczeństwo, które chcemy zapewnić wszystkim rodzinom. Tak jak parasol chroni przed deszczem i słońcem, tak nasze wydarzenie ma na celu dostarczenie wiedzy i umiejętności, które chronią zdrowie i życie dzieci.
2. Ochrona i opieka: parasol jest symbolem opieki i troski, odzwierciedlając nasze zaangażowanie w edukację rodziców i opiekunów w zakresie pierwszej pomocy. Chcemy, aby każdy rodzic czuł się pewnie i przygotowany do zapewnienia bezpieczeństwa swoim dzieciom.
3. Wsparcie i zaufanie: nasze wydarzenie to również budowanie wspólnoty wsparcia i zaufania. Tak jak parasol jest solidnym i niezawodnym narzędziem w różnych warunkach pogodowych, tak nasza wiedza i szkolenia mają być solidnym wsparciem w trudnych sytuacjach zdrowotnych.
4. Komfort i spokój: parasol daje poczucie komfortu i spokoju podczas niesprzyjających warunków. Naszym celem jest, aby rodzice i opiekunowie czuli się spokojni i pewni swoich umiejętności w sytuacjach awaryjnych, wiedząc, że mogą skutecznie pomóc swoim dzieciom.
5. Symbol rodziny: parasol obejmuje szeroki obszar, chroniąc wszystkich pod nim. Jest to metafora rodziny, gdzie wszyscy członkowie są chronieni i wspierani. Chcemy, aby nasze wydarzenie promowało ideę, że rodzina to miejsce bezpieczeństwa i wsparcia.”
Art. 162 KK § 1. brzmi:
” Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia , ciężkiego uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażania siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia lub poważnego uszczerbku na zdrowiu – podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”
Pierwsza pomoc dzieciom odbyła się w formie pokazu. Podstawa to wczesne rozpoznanie zagrożenia, a następnie wezwanie pomocy. Przy zgłaszaniu wezwania należy podać:
1. miejsce zdarzenia;
2. rodzaj zdarzenia (np. wypadek drogowy);
3. liczbę poszkodowanych;
4. stan i wiek poszkodowanych;
5. imię i nazwisko wzywającego pomoc;
6. numer telefonu, z którego dzwonimy;
7. po podaniu wszystkich informacji należy poczekać na dodatkowe pytania dyspozytora i potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia.
Bardzo istotne jest aby wezwanie zostało potwierdzone słowami dystrybutora „wezwanie przyjęte„.
Dwa numery alarmowe, na które w przypadku zagrożenia życia dzwonimy to: 112 lub 999.
Podczas wydarzenia dowiedzieliśmy się jak prawidłowo postępować w przypadku zadławienia, drgawek, gorączki, oparzeń u dzieci. Podczas gorączki nie należy dziecka przykrywać, konieczne jest nawadnianie i stosowanie chłodnych okładów oraz podawanie regularne leków. Podczas opatrywania ran pamietajmy aby nie stosować wody utlenionej, jodyny ani spirytusu. Gdy dziecko się oparzy natychmiast rozpoczynamy chłodzenie oparzenia w chłodnej lub zimnej wodzie, ale nie lodowatej. Chłodzenie małej powierzchni ciała kontynuujemy przez co najmniej 20 minut, natomiast dużą powierzchnię przez 1 minutę. W razie potrzeby zdejmujemy odzież i biżuterię. Oparzenie okrywamy czystym, jałowym opatrunkiem lub folia spożywczą. Gdy wystąpi krwawienie z nosa, to pochylamy poszkodowaną osobę do przodu , zaciskamy skrzydełka nosa na ok. 15 minut i robimy chłodne okłady na kark. Kiedy wystąpią drgawki nie wkładamy poszkodowanemu żadnych przedmiotów do ust. Konieczne jest zabezpieczenie przed upadkiem, usunięcie niebezpiecznych przedmiotów i ochrona głowy przed urazem i najważniejsze – wzywamy medyków.
Omdlenie jest przejściową utratą przytomności. Częstą występuje stan przedomdleniowy charakteryzujący się zawrotami głowy, nudnościami, poceniem, mroczkami przed oczami.
Zadławienie to bardzo częsty stan u dzieci. Dzieci podczas zabawy mogą zadławić się małymi zabawkami wziętymi do buzi bądź jedzeniem (np. cukierkiem). Należy wówczas ułożyć je głową w dół na własnym przedramieniu , a następnie wykonywać uciśnięcia w okolicę międzyłopatkową. Nie należy potrząsać dzieckiem, trzymając je na nóżki skierowane głową w dół. Można wówczas uszkodzić małemu pacjentowi nogi.
Strona internetowa: www.takecarefamily.pl
Facebook: https://www.facebook.com/TakeCareFamilyPL
Pamiętajmy, że widząc osobę potrzebującą pomocy, każda sekunda jest na wagę złota. W razie gdy objawy nie ustępują lub potrzebna jest pomoc medyka wzywajmy Zespół Ratownictwa Medycznego!!!
Grudziądz Miasto Otwarte – Co? Gdzie? Kiedy?