Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

26 sierpnia to dzień wyjątkowy i bardzo ważny dla miłośników psich czworonogów, albowiem tego dnia przypada Międzynarodowy Dzień Psa.

 

Święto to narodziło się dzięki amerykańskiej działaczce na rzecz praw zwierząt – Colleen Paige. Kiedy miała 10 lat, 26 sierpnia rodzina adoptowała dla niej pierwszego psa.
Święto to jest obchodzone na całym świecie. W Polsce nasi psi przyjaciele mają swoje święto również 1 lipca, czyli dzień przypadający na początek wakacji, aby uświadomić ludzi, że w wakacje również należy dbać o psy i nie porzucać.

Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Ja się z tym zgadzam !!! Dla psa nie ma znaczenia jak wyglądamy i czy jesteśmy osobami majętnymi. Pies kocha bezwarunkowo. Odwdzięczmy się tym samym – wielką miłością i ogromnym szacunkiem. Świętujmy nie tylko dziś, ale cały rok, rozpieszczajmy i dbajmy o nich.
Przy tak ważnym dla miłośników zwierząt świecie należy wspomnieć o ich prawach. W Polsce ochrona praw zwierząt regulowana jest „Ustawą o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 roku”. Zwierzęta to istoty żyjące, zdolne do odczuwania cierpienia, emocji i należy im się szacunek i opieka z naszej strony.

Przy dzisiejszym dniu chciałabym również zwrócić uwagę na kampanię społecznościową na rzecz wprowadzenia obowiązku trwałego znakowania i rejestracji zwierząt w ogólnopolskiej elektronicznej bazie danych „PiESEL- nadaj zwierzęciu tożsamość„. W obecnych czasach występuje zjawisko rosnącej bezdomności zwierząt. Ciągłym problemem są trudności w ujawnianiu sprawców przestępstw wobec zwierząt (porzucenia, znęcanie się) oraz rosnąca liczba pseudo hodowli. Mimo istniejących zakazów, rozmnażane są psy i koty bez odpowiednich badań czy kontroli. Zazwyczaj wiąże się to z ich cierpieniem, brakami behawioralnymi, wadami genetycznymi. W ostateczności takie zwierzęta są porzucane i trafiają do schroniska.

Za kampanią „PiESEL – nadaj zwierzęciu tożsamość” stoi kilkanaście kobiet, które łączy miłość do zwierząt. Ambasadorką na nasz rejon jest pani Agata Saja. Od 2015 roku aktywnie współpracuje z gminami w zakresie programów opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz z policją w zwalczaniu przestępstw i wykroczeń wobec zwierząt. Od lat edukuje dorosłych, dzieci oraz młodzież w tematyce humanitarnego traktowania zwierząt.

Jak miałaby wyglądać kontrola nad zwierzętami i ich właścicielami? Każdy pies i kot miałby wszczepiony czip pod skórę, czyli nośnik danych właściciela (imię i nazwisko, PESEL, telefon kontaktowy) oraz zwierzęcia (informacje o kastracji, sterylizacji oraz obowiązkowych szczepieniach przeciwko wściekliźnie). Niestety, ale jest gro zwierząt, które nie były nigdy u weterynarza, nie były badane czy szczepione. Dzięki czipowi zwierzę, które się zgubi, ma większą szansę na szybki powrót do właściciela i nie będzie potrzeby umieszczenia go w schronisku. Służby (policja, straż miejska) mające dostęp do danych będą mieć lepszą kontrolę w zakresie określenia czy opieka nad zwierzęciem jest sprawowana prawidłowo.

A tak piszą o celach wprowadzenia powyższych zmian założycielki kampanii PiESEL:
„1) wprowadzenie efektywnego mechanizmu zapobiegania bezdomności zwierząt domowych i chroniącego ich dobrostan;
2) redukcja obciążenia finansowego gmin w zakresie realizacji przez nie obowiązków wynikających z programów opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania bezdomności zwierząt;
3) zwiększenie ochrony zapewnianej zwierzętom domowym przed porzuceniem przez opiekuna;
4) zwiększenie skuteczności ujawniania sprawców przestępstw znęcania się nad zwierzętami oraz, co za tym idzie, zwiększenie liczby wyroków skazujących, które pozwoli na realizację celu ogólnoprewencyjnego kary przewidzianej za wskazane przestępstwo;
5) skuteczne wykrywanie i zwalczanie procederu polegającego na nielegalnym rozmnażaniu i zbywaniu zwierząt (w tym ograniczenie powstawania pseudo-hodowli);
6) zwiększenie skuteczności sprawowania nadzoru przez Inspekcję Weterynaryjnej nad szczepieniem zwierząt przeciwko chorobom zakaźnym;
7) zlikwidowanie problemu braku schronisk dla zwierząt lub braku w nich miejsc, z którym boryka się wiele gmin;
8) zapewnienie osobom utrzymującym na terenie Polski psa lub kota możliwości zarejestrowania go w ogólnopolskiej państwowej bazie zwierząt oznakowanych oraz szybkiego zwrotu znalezionego zwierzęcia;
9) realizacja wynikającego z art. 1 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt obowiązku zapewnienia zwierzętom poszanowania, opieki i ochrony, w szczególności przed porzuceniem oraz bezdomnością.
Obowiązek trwałego oznakowania zwierząt domowych obowiązuje obecnie i jest egzekwowany przy przemieszczaniu niektórych zwierząt tzw. towarzyszących pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej.”
Zachęcam do zapoznania się z kampanią i do odwiedzenia strony www.piesel.org

22 maja 2024 r. złożono w Sejmie obywatelski projekt ustawy:
„STOP ŁAŃCUCHOM, PSEUDOHODOWLOM I BEZDOMNOŚCI ZWIERZĄT”.
24.06.2024 roku Marszałek Sejmu wydał postanowienie o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu inicjatywy obywatelskiej. Tym samym Komitet uzyskał osobowość prawną i rozpoczęto akcję zbierania podpisów w całym kraju.
Do 24.09.2024 trzeba zebrać 100.000 podpisów popierających inicjatywę.
Zespół PiESEL aktywnie włącza się do ich zbierania.
www.prawadlazwierzat.pl

 

źródło: www.piesel.org

www.prawadlazwierzat.pl

 

Grudziądz Miasto Otwarte – zachęcam do zakładki Co? Gdzie? Kiedy?

REDAKTORKA

MAGDA HAUSMAN

To nasz portalowy „Skowronek”. Przyroda o świcie jest jej znakiem rozpoznawczym. Zauważcie, że na jej zdjęciach wszyscy się uśmiechają.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu

OKIEM REDAKTORA

ZAPRASZAMY NA FOTORELACJĘ

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Moje Sacrum – wystawa zbiorowa w Klubie Akcent – relacja
13 października 2024
Felieton- o Miejscowych nazwach
11 października 2024
Turystyczny Rajd Samochodowy pn.”POZNAJ PIĘKNO ZIEMI GRUDZIĄDZKIEJ 2024″
11 października 2024
Spotkanie informacyjne w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego
10 października 2024
PUP GRUDZIĄDZ – z nami możesz znaleźć pracę.
10 października 2024
„ZBIERAMY OWOCE DRZEW LEŚNYCH”
10 października 2024