Mimo zmieniającego się świata i coraz bardziej powszechnej technologii książki mają swoich miłośników na całym świecie.
Tematyka ich bywa naprawdę różnorodna, dlatego docierają do wielu osób.
Jak podaje Słownik Języka Polskiego, książki to „złożone i oprawione arkusze papieru, zadrukowane tekstem literackim, naukowym lub użytkowym; też: tekst wydrukowany na tych arkuszach”. Pod hasłem „Książki” kryje się także miejscowość w wojewódzkie kujawsko-pomorskim oddalona drogowo około 40 km od Grudziądza.
Dzień Miłośników Książek ma podkreślać ważność czytelnictwa na świecie, a także propagować papierowe lektury, które czasem bywają ciężkie do utrzymania w dłoni. Jednak nic nie zastąpi zapachu nowej książki lub możliwości schowania pieniędzy, zdjęć czy liści między jej kartkami.
Szczególnie ważnym odbiorcą tego święta jest młody człowiek, by zakorzenić w nim chęć do poznawania świata poprzez czytanie książek, które przynosi wiele korzyści. Wśród nich są to: dostarczanie wiedzy, pozytywny wpływ na wyobraźnię, poszerzanie zakresu słownictwa oraz jest formą relaksu.
Dzień Miłośników Książek jest znakomitą okazją do odwiedzenia biblioteki czy księgarni, skąd wróci się do domu ze stronicowym przyjacielem. W ten dzień warto zrezygnować ze smartfona czy komputera, a wymówką nie jest audiobook czy e-book, ponieważ święto ma propagować papierowe wydania. Choć wiadomo, że elektroniczne wybory też posiadają swoje plusy.
Tego dnia rodzice w szczególności powinni pamiętać, że przykład idzie z góry i powinni być wzorem dla swoich pociech, że książka nie musi kojarzyć się wyłącznie z nudną, nakazaną lekturą szkolną.
Warto wspomnieć, że Biblioteka Miejska im. Wiktora Kulerskiego wspiera idee bookcrossingu. Polega ona na przekazywaniu książek poprzez pozostawianie ich w specjalnie wyznaczonych „chatkach”, skąd kolejny czytelnik będzie mógł wziąć coś dla siebie lub zostawić coś innym. Działania te mają na celu stworzenie przez czytelników swoistej globalnej biblioteki, wymiany bez opłat i ograniczeń czasowych.
Zachęcamy także do dzielenia się swoją czytelniczą pasją z naszym portalem. W zakładce „Grudziądz w tworach słownych” czeka miejsce właśnie na Wasze recenzje, Waszą twórczość i wrażenie, a także fragmenty książek dotyczące Grudziądza. Nasz portal jest także miejscem do dzielenia się swoimi zainteresowaniami, dlatego w galerii przedstawiam swój wiersz ułożony z tytułów różnych książek należących do prywatnej kolekcji.
Autorka: Martyna Ruszczyńska