Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

8 sierpnia to Wielki Dzień Pszczół

Ogólnopolskie święto od 2013 roku pokazuje nam jak dużo zawdzięczamy tym owadom i jak mógłby wyglądać świat bez nich.

Pszczoły są jednym z najbardziej pożytecznych gatunków owadów. W Polsce żyje 470 gatunków należących do pszczołowatych. To one zapylają drzewa owocowe czy kwiaty. Niestety, zmiany w rolnictwie nie służą tym zwierzętom. Aż połowa z nich jest zagrożona.

Jakie są pierwsze skojarzenia kiedy myślimy o pszczołach?
Najważniejszym z nich jest miód, potem kit pszczeli (propolis), pyłek, mleczko. Nie każdy wie, że są to wyłącznie efekty uboczne pracy pszczół. W Polsce większość gatunków roślin (około 80 % z nich) jest zapylane przez owady, głównie przez pszczoły. To dzięki ich pracy możemy cieszyć się owocami i warzywami. Szacuje się, że około 1/3 żywności na świecie to efekt pracy pszczół. Ważną rolę owady te odrywają także w lasach. Pasieki ustawione na terenach leśnych dostarczają zapylaczy tamtejszym roślinom. W Polsce szczególnie cenionym przez pszczelarzy gatunkiem miododajnym w lesie jest robinia akacjowa. Drugie miejsce zajmuje lipa.

Od wieków chciano jak najłatwiej podbierać pracowitym owadom ich zapasy miodu. Historia pszczelarstwa sięga starożytnego Egiptu. Opisy najstarszych uli zbudowanych przez ludzi pochodzą już sprzed 2400 lat przed naszą erą.

Najbardziej rozpoznawalną pszczołą, poza pszczółką Mają, jest pszczoła miodna. Jest to gatunek społeczny, tworzącym rodzinę pszczelą, składającą się z matki (królowej), robotnic oraz trutni. Gatunek ten buduje duże gniazda (do 80 tys. osobników). To ją najczęściej możemy spotkać w pasiekach. W świecie pszczół występują także dzikie pszczoły, np. murarki ogrodowe czy też pszczolinki złociste, które nie produkują miodu.

Niestety przez środki do oprysków ich sytuacja jest trudna. Jak można pomóc pszczołom? Poza korzystaniem z różnego rodzaju działań proekologicznych wszyscy możemy pomagać pszczołom m. in sadząc kwiaty w ogrodach czy mając kwiatowe skrzynki na balkonach i tarasach, zakładając łąki kwietne oraz unikając wykonywania oprysków w ogródkach (jeśli to konieczne wykonywać takie prace wieczorną porą).

W Grudziądzu znajduje się sporo terenów zielonych czy chociażby kwietników. Szczególnym „rajem” dla pszczół w naszym mieście jest Ogród Botaniczny, w którym znajdują się różne rodzaje kwiatów. O samym Ogrodzie niedługo pojawi się oddzielny artykuł.

Autorka: Martyna Ruszczyńska

 

GALERIA

Zdjęcia: Lasy Państwowe

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Zbiórka dla powodzian
17 września 2024
Wojewódzki Konkurs Astronomiczny dla uczniów szkół z województwa kujawsko-pomorskiego
17 września 2024
Take Care Family – relacja z pierwszej pomocy
17 września 2024
SZPITAL poszukuje do pracy! Sprawdź ofertę
17 września 2024
Międzypokoleniowa gra miejska „Jubel na fyrtlu” 21.09.2024
17 września 2024
Medale Hereditas Saeculorum i statuetki Musejon przyznane
16 września 2024