Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Słoneczna aura sprzyja spacerom. Zwłaszcza takim, gdzie oprócz ćwiczenia tężyzny fizycznej można poszerzyć swoje horyzonty myślowe. Takim okazał się wczorajszy spacer z serii „Muzeum na leżaku” pod hasłem „Od Klasztornej 5 do Wodnej 3/5”.

Panie Małgorzata Kurzyńska i Ilona Sulik – Kurowska, kierownik i kustosz działu archeologii Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi, zabrały zgromadzonych w podróż.

A zaczęliśmy rzecz jasna od ulicy Klasztornej. To w budynku popularnej dzisiaj „Jedynki”, mieszczącej na przestrzeni swoich dziejów m.in. pruską komendanturę miasta czy szkołę dla dziewcząt znalazła swoją siedzibę wystawa zbiorów zorganizowana przez Grudziądzkie  Towarzystwo Starożytności (Graudenzer Altertums – Gesselschaft). Uroczyste otwarcie muzeum nastąpiło w niedzielę 15 czerwca 1884 r. Jak wyjaśniły Panie prowadzące, przez lata błędnie uważano, że pierwotnie muzeum mieściło się w nieistniejącym dzisiaj skrzydle Pałacu Opatek. Dzięki kwerendzie archiwalnej i badaniom przeprowadzonym przez historyka Dawida Schoenwalda udało się sprostować powielane przez lata mylne ustalenia. Przy okazji wśród zebranych odżyły dawne szkolne wspomnienia, gdyż przez lata w gmachu obecnej „Jedynki” mieściła się siedziba Szkoły Podstawowej nr 7. Ileż to historii i nie tylko szkolnych dźwigają te mury!

Ekspozycja muzealna gościła przy Klasztornej 5 przez dziewięć lat, po czym w 1893 r. zbiory przeniesiono do małej sali na poddaszu Gimnazjum Królewskiego, dzisiaj jest to gmach I Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Sienkiewicza. Następnie eksponaty powędrowały w dużo bardziej godne dla ich powagi i znaczenia miejsce – do refektarza w byłym kolegium jezuickim. W tej właśnie sali spoczęliśmy i przyjrzeliśmy się rysom biograficznym dwóch z założycieli Towarzystwa Starożytności, a mianowicie dr. Siegfrieda Angera i Konstantego Florkowskiego oraz kulisom prowadzonych przez nich badań archeologicznych.

Podczas spaceru przyglądaliśmy się planszom ze zdjęciami wspomnianych wcześniej budynków, jak również otrzymaliśmy do wglądu fotografie dawnych muzealnych wnętrz. Pani Małgorzata Kurzyńska opowiedziała zebranym, w jaki sposób doprowadzono do powstania gmachu przy dzisiejszej ul. Legionów 28 służącego u zarania swojego powstania siedzibie muzeum. Przybliżona została postać honorowego kustosza muzeum w okresie międzywojennym i obecnego patrona placówki – ks. dr. Władysława Łęgi. Odkryto przed zgromadzonymi kulisy otwarcia kasy pancernej, w której znaleziono część zdeponowanych przed wojną zasobów muzealnych. Przedstawione zostały kulisy przeprowadzki muzeum do obecnej siedziby – odbudowanego po II wojnie światowej zespołu poklasztornego sióstr benedyktynek przy ul. Wodnej 3/5.

Rzecz jasna pojawiły się liczne pytania, jak również dzielono się własnymi przemyśleniami i wspomnieniami, nieraz przekazywanymi z ojca na syna. Spacer był po raz kolejny wspaniałą okazją do wzajemnego poznania, jak również poszerzenia wiedzy o bardzo ważnej instytucji na mapie naszego miasta.

U dołu, dla przypomnienia, lista pozostałych wydarzeń organizowanych w ramach cyklu „Muzeum na leżaku”:

16.07.24 – godz. 16:30/ ul. Spichrzowa 9 Sławomir Kwiatkowski „Spichlerz historii Pół wieku stałej wystawy historycznej” – spacer po stałej wystawie „Historia Grudziądza”

30.07.24 – godz. 16:30/ Gmach Główny Paweł Urbanowski „Przez klasztorną ciszę w muzealną tajemnicę” – spacer po architekturze pobenedyktyńskich zabudowań Muzeum

06.08.24 – godz. 16:30/Spotkanie niespodzianka, Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5.

20.08.24 – godz. 16:30 / zbiórka przy Flisaku Mateusz Promiński „Niespiesznym krokiem wzdłuż Trynki” – spacer w górę kanału z opowieścią o ciekawostkach ze świata architektury, sztuki i … przyrody

Czytajcie uważnie i rezerwujcie czas! Nie może Was zabraknąć!

Autor: Patryk Krygier

 

Patryk Krygier

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Zapowiedź obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
17 lipca 2024
Stypendia dla prymusów – nabór do 23 lipca
17 lipca 2024
Oddaj krew latem!
17 lipca 2024
DOŻYNKI WOJEWÓDZKIE 2024 W GRUDZIĄDZU – tradycji stanie się zadość!
17 lipca 2024
Czas zwiedzania, poznajcie historię KLASZTORU BENEDYKTYNEK
17 lipca 2024
Lato Na Starym Mieście 2024 – Warsztaty tworzenia pacynek paluszkowych (6-15 lat)
17 lipca 2024