Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Każdy z nas czeka i odlicza czas do upragnionych wspólnych rodzinnych wakacji nad wodą. Ale czy jednak wiemy jak bezpiecznie wypoczywać nad jeziorem czy też morzem?

Z tej okazji właśnie przygotowaliśmy kilka najważniejszych wskazówek jak to zrobić. Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia co roku pod wodą ginie około 320 tysięcy osób, z czego co najmniej połowa z nich to ludzka lekkomyślność.
Zapraszamy bardzo serdecznie do lektury jak spędzić bezpiecznie wakacje nad wodą!

Pierwszą najważniejszą kwestią jest wybór miejsca nad wodą. Nie zalecamy korzystania z kąpielisk niestrzeżonych, a tylko takich, gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwa ratownik. Osoba ta posiada specjalne wyszkolenie, jak zachować się w przypadkach zagrożenia życia i zachowa zimną krew i uratuje. Informacją, która może nas ucieszyć jest to, że z roku na rok świadomość wyboru strzeżonych kąpielisk wśród Polaków wzrasta. Aktualnie tylko 9,8% ankietowanych osób odpowiada, że wybiera kąpieliska niestrzeżone.

Kolejnym ważnym aspektem jest nasza świadomość pewnych zachowań, o których my sami musimy pomyśleć. Bardzo często dochodzi do sytuacji, w których przez kilka godzin opalamy się w pełnym słońcu, a następnie postanawiamy szybko wejść do wody i się ochłodzić. To jest najgorszy błąd, których możemy popełnić. Przed wejściem do wody starajmy się stopniowo schładzać, aby uniknąć wstrząsu termicznego. To samo dotyczy naszych najmłodszych pociech. Nie pozwólmy, aby bawiły się one godzinami na piasku a później biegły do wody. Nauczymy je od najmłodszych lat, że woda nie jest tylko miejscem beztroskich zabaw, ale może być bardzo niebezpieczna.

Smażona świeża rybka, czy kotlecik schabowy z ziemniaczkami – brzmi przepysznie. Po obiadku jak to mówi tradycja, trzeba się położyć, aby „sadełko się zawiązało”. My również podzielamy zdanie, że tradycja rzecz święta. Na pewno odradzamy pływania w wodzie po posiłku, gdyż zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka.

Każdy z nas lubi pokazać i pochwalić się przed znajomymi co potrafi i ile to metrów nie potrafi przepłynąć. Podczas pływania na dłuższym dystansie warto wyposażyć się w bojkę asekuracyjną. Przecenianie własnych umiejętności jest jedną z najczęstszych przyczyn utonięć. Skok na główkę z pomostu? Hmmm…. Tego kategorycznie odradzamy! Nigdy nie mamy 100% pewności, co się kryje pod taflą wody i jak głęboko w danym miejscu jest i czy, aby na pewno to dobre miejsce do skoków na główkę. Skoki na tzw. „główkę” mogą skończyć śmiercią lub kalectwem.

 

A teraz czas na małe kolorystyczne ABC nad wodą.

Wybierając się nad wodę, warto znać co dany kolor flagi wywieszonej przez ratownika oznacza. Oznaczenia obowiązujące na kąpielisku są banalnie proste:

  • biała flaga – kąpiel dozwolona,
  • czerwona flaga – kąpiel zabroniona.

Zapraszamy również do zapoznania się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi bezpiecznego wypoczynku nad wodą, które zostały opracowane przez dział prewencji Państwowej Straży Pożarnej, które zamieszczamy poniżej.

1. Nie korzystaj z kąpieli w gliniankach, stawach, na żwirowiskach – mogą być bardzo zanieczyszczone, zarośnięte i głębokie; w razie zagrożenia nikt Cię nie usłyszy.

2. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych (mostów, zapór, portów itp.)

3. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym wypoczywasz.

4. Dobrze jest znać oznaczenia obowiązujące na kąpielisku: biała flaga – kąpiel dozwolona, czerwona flaga – kąpiel zabroniona, brak flagi – nie ma dyżuru ratowników.

5. Jeśli Twoje dzieci są w wodzie, miej nad nimi ciągły nadzór (na moment nie spuszczaj ich z oka), nawet wtedy, gdy umieją pływać. Jedno zachłyśnięcie może się skończyć utonięciem.

6. Obecność ratowników nie zwalnia rodziców lub opiekunów z obowiązku pilnowania dziecka. Odpowiedzialność za swoje dzieci zawsze ponoszą rodzice.

7. Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza, najlepsza temperatura to 22-25 stopni.

8. Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.

9. Nie skacz do wody, gdy skóra jest nagrzana po bezpośrednim kontakcie ze słońcem. Przed wejściem do wody skorzystaj z prysznica lub stopniowo ochlap klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wtedy wstrząsu termicznego, skurczu lub omdlenia.

10. Nie przebywaj też za długo w wodzie, gdyż grozi to wychłodzeniem organizmu. Po wyjściu z wody trzeba się osuszyć i przebrać w suche ubranie.

11. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania i zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.

12. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych, gdy nie wiesz, jaka jest głębokość wody i jak ukształtowane jest dno. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem! Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki na tzw. główkę. Pamiętaj też, żeby nie popychać innych kąpiących się i wypoczywających.

13. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.

14. Nie pływaj na czczo lub bezpośrednio po posiłku.

15. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, daleko od brzegu, podobnie jak inne gumowe zabawki (np. koło, rękawki, pontony).

16. Pływanie po zapadnięciu zmroku oraz w nocy jest bardzo niebezpieczne.

17. Korzystaj jedynie z pewnego i sprawnego sprzętu pływającego.

18. Na brzegu, szczególnie w słońcu, noś nakrycie głowy, smaruj się filtrami ochronnymi. Najlepiej opalaj się w ruchu, np. grając w piłkę.

19. Jeżeli jesteś świadkiem udzielania pomocy człowiekowi wyciągniętemu z wody – nie przeszkadzaj ratownikom, nie komentuj ich działań, nie traktuj tej sytuacji instruktażowo. Tu toczy się walka o życie ludzkie.

20. Bawiąc się w wodzie, nie zakłócaj wypoczynku innym. Zadbaj o czyste kąpielisko – nie wrzucaj do wody żadnych śmieci, butelek, papierków, opakowań.

21. Nie krzycz nad wodą, nie rób niepotrzebnego hałasu, nie wzywaj pomocy dla żartu. Jeśli widzisz, że ktoś w wodzie lub na brzegu potrzebuje pomocy ratownika, najlepiej unieś obie ręce, krzyżuj i rozkładaj je nad głową.

22. Podczas pływania kajakiem, łódką czy żaglówką, pamiętaj zawsze o założeniu dziecku kamizelki ratunkowej z kołnierzem, która musi być dopasowana do jego wagi i wzrostu oraz koniecznie zapięta.

23. Dobrze jest wpisać do telefonu numer ratunkowy nad wodą – 601 100 100. W razie wypadku zadzwoń, podając miejsce zdarzenia, opisując sytuację, stan osób poszkodowanych i ich liczbę. Koniecznie podaj swoje nazwisko. Nigdy nie przerywaj pierwszy rozmowy z dyżurnym!

To jak? Z kim widzimy się na naszej Grudziądzkiej Plaży Rudnik albo Plaży w Tarpnie?
Psst! Na naszych plażach pełnią dyżury ratownicy WOPR, gdzie możecie czuć się bezpiecznie.
Autor Kamil Danielewicz
|  https://www.gov.pl/web/kgpsp/bezpieczny-wypoczynek-nad-woda   |

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Zapowiedź obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
17 lipca 2024
Stypendia dla prymusów – nabór do 23 lipca
17 lipca 2024
Oddaj krew latem!
17 lipca 2024
DOŻYNKI WOJEWÓDZKIE 2024 W GRUDZIĄDZU – tradycji stanie się zadość!
17 lipca 2024
Czas zwiedzania, poznajcie historię KLASZTORU BENEDYKTYNEK
17 lipca 2024
Lato Na Starym Mieście 2024 – Warsztaty tworzenia pacynek paluszkowych (6-15 lat)
17 lipca 2024