Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

23.06 Dzień Ojca- okazja by powiedzieć “Dziękuję Ci TATO”

Dzień Ojca świętujemy w Polsce od 1965 roku.

W naszym kraju dzień ten ma stałą datę, jednak nie we wszystkich krajach tak jest. Najczęściej święto to przypada w 3 niedziele czerwca (m.in. Irlandia, Wielkiej Brytania, Francja), a czasem w zupełnie innym miesiącu tak jak w Szwecji (2 niedziela listopada), czy w Australii (1 niedzielę września).

Tradycja obchodu Dnia Ojca miał swój początek w Amerykańskim miasteczku Spokane w stanie Waszyngton. A zapoczątkowała ją młoda dziewczyna, która chciała w szczególny sposób podziękować ojcu za trud, jaki włożył w samotne wychowanie jej i jej 5 braci. Pomysłem, by na wzór Dnia Matki stworzyć Dzień Ojca, podzieliła się w kościele podczas niedzielnej mszy. Pomysł ten spodobał się i od tego czasu lokalnie świętowano ten wyjątkowy dzień, który z roku na rok stawał się coraz bardziej popularny.

 W Polsce święto te zaczęto obchodzić za sprawą „Ekspressu Ilustrowanego” i pracującego w nim Konrada Turowskiego, który pytał osoby, z którymi rozmawiał: jaka data na celebrowanie tego dnia byłaby odpowiednia. Podczas jednej z takich rozmów poeta Jan Sztaudynger zaproponował datę 23.06, pomysł ten spodobał się. Od tego czasu Dzień Ojca stawał się coraz bardziej popularny.

Choć nie jest to święto państwowe, to w kalendarzach jest ono zapisywane na czerwono, co podkreśla jego ważność.

 Dawniej ojcom przypisywano role utrzymywania rodziny i dbania o jej bezpieczeństwo. Rzadko wymagało się od niego, by aktywnie uczestniczył w życiu rodzinnym, zajmował się dziećmi. Często wyglądało to tak, że ojciec szedł do pracy, a gdy z niej wracał, odpoczywał. O dom, rodzinę i ciepło domowego ogniska dbała kobieta. Na szczęście rola ojca w rodzinie na przestrzeni lat mocno się zmieniła. Kobiety poszły do pracy, a panowie coraz chętniej przejmują obowiązki kobiet. To, co dawniej wydawało się niemęskie (opieka nad dzieckiem, sprzątanie, gotowanie) zaczyna być postrzegane (w szczególności przez kobiety) jako bardzo męskie.

Coraz więcej mężczyzn też decyduje się na urlop tacierzyński, chętnie spędzają czas na zabawie z dziećmi. Co doskonale wpływa na najmłodszych. To ojciec uczy dzieci ryzykować, wychodzić do świata, odważnie stawiać mu czoło. To z tatą ćwiczy „zapasy”, przepychanki, wspinaczki.

Ważne jest też to, w jaki sposób ojciec traktuje matkę dzieci. Ma to znaczący wpływ na ich wybory i relacje z innym w dorosłym życiu. Dla dziewczynek ojciec jest pierwszym mężczyzną w ich życiu, to on pokazują im, jak powinny być traktowane przez mężczyzn. Uczą się tego poprzez doświadczanie kontaktu z ojcem, oraz obserwowanie, jak tata odnosi się do mamy, jak ją traktuje, czy ją wspiera. Badania dowodzą, że dziewczyny wybierają na partnera mężczyzn podobnych do ojców. Za to chłopcy uczą się od ojców, jak mają traktować kobiety, jak się do nich odnosić.

Informacje te dowodzą, jak dużą i ważną rolę w kształtowaniu życia dzieci odgrywają ojcowie. Tym bardziej cieszy, że mężczyźni coraz więcej angażują się w ich wychowanie. Dlatego warto w tym szczególnym dniu docenić ojców i tatusiów, takimi, jakimi są. Bo choć nie zawsze są najlepszymi ojcami na świecie, to zawsze dają z siebie 100%. Pamiętajmy, że dla każdego z nich te 100% codziennie jest inne. Oni też są ludźmi 🙂

   

historia.dorzeczy.pl/

www.newsweek.pl/

www.zwierciadło.pl

 

 Autor: Magdalena Brzezicka

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Zapowiedź obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
17 lipca 2024
Stypendia dla prymusów – nabór do 23 lipca
17 lipca 2024
Oddaj krew latem!
17 lipca 2024
DOŻYNKI WOJEWÓDZKIE 2024 W GRUDZIĄDZU – tradycji stanie się zadość!
17 lipca 2024
Czas zwiedzania, poznajcie historię KLASZTORU BENEDYKTYNEK
17 lipca 2024
Lato Na Starym Mieście 2024 – Warsztaty tworzenia pacynek paluszkowych (6-15 lat)
17 lipca 2024