Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

„Od nocy do nocy” koncert Joanny Aleksandrowicz na urodziny miasta – relacja.

Dusza wsłuchana we własne korzenie

Dokładnie 733 lata temu, 18 czerwca 1291 roku mistrz krzyżacki Meinhard z Querfurtu nadał Grudziądzowi przywilej lokacyjny, co uznawane jest za dzień narodzin Miasta. Z okazji tej rocznicy, Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski spotkał się z mieszkańcami przy kawie i torcie, a w ramach urodzinowego prezentu, odbył się koncert zjawiskowej Joanny Aleksandrowicz.

Joanna Aleksandrowicz to aktorka znana m.in. z filmów Wojciecha Smarzowskiego („Kler” i „Wesele”) oraz Marka Koterskiego („Baby są jakieś inne”). Karierę sceniczną rozwija na deskach wielu teatrów w kraju, m.in.: Teatru Muzycznego w Gdyni, Teatru Polskiego we Wrocławiu, Novej Scenie w Bydgoszczy oraz gościnnie w Teatrze Roma w Warszawie. Swoją artystyczną osobowość odnalazła również jako wokalistka.

Do Grudziądza przyjechała wraz z zespołem, by przedstawić nam swój projekt „Od nocy do nocy”, z którym wystąpiła na ponad 250 scenach muzycznych. Jest to opowieść o wrażliwości artystki, kształtowanej od najmłodszych lat przez muzykę. W repertuarze znajdują się utwory ze znanych polskich filmów „Noce i dnie”, „Vabank”, musicalu „Metro”, piosenki autorskie różnych twórców oraz tanga Astora Piazzolli. Utwory są różne jak sceny z życia, zdarzenia ważne i piękne a czasem trudne i niezapomniane. Wszystkie one tworzą całość spójną duchowo, są echami emocji kształtujących osobowość artystki.

Utwory innych twórców wykonywane są przez Joannę Aleksandrowicz w jej własnej interpretacji, mają osobisty charakter. Pozostają wciąż w stylistyce oryginału i nie odbiegają od niej mocno w aranżacji, ale sposób śpiewania, akcenty kładzione w innych miejscach sprawiają, że to, co znane, odczytujemy inaczej. Joanna Aleksandrowicz w tej podróży po znanym pokazuje nam takie emocje, których wcześniej nie dostrzegaliśmy. Ton głosu, zawieszenie frazy, pauza, gest. Artystka mówi, że jest to podróż przez utwory, które ją ukształtowały, ale jej interpretacja, dotyka także nas. Przez te drobne odmienności i akcenty, dostrzegamy siłę tych utworów, która gdzieś tam, kiedyś ukształtowała też nasze poczucie estetyki. Najbardziej jednak ciekawe są utwory autorskie artystki, które głębiej oddają jej wrażliwość. Miłość, swoboda, radość, dowcip, rozmarzenie, smutek… Siły życiowe, czasami sprzeczne, które tworzą z nas istotę myślącą i wrażliwą.

Bardzo ciekawy to projekt i piękny koncert. Na uznanie zasługuje fakt, że artystka nie boi się pokazać nam swoich muzycznych fascynacji. Tworzy w ten sposób spójną historię o kształtowaniu się jej wrażliwości, której zwieńczeniem są utwory własne. Artystka prowokuje widzów, zachęca do wspólnej zabawy, śpiewu. Jakby mówiąc nam, że przecież mamy te same korzenie, lubimy te same utwory. Pozwólmy im kreować naszą własną wrażliwość i twórczość.

Zachęcamy do śledzenia naszej strony www.grudziadzmiastootwarte.pl gdzie publikujemy zapowiedzi takich wydarzeń.

Adam Milewski

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Zapowiedź obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
17 lipca 2024
Stypendia dla prymusów – nabór do 23 lipca
17 lipca 2024
Oddaj krew latem!
17 lipca 2024
DOŻYNKI WOJEWÓDZKIE 2024 W GRUDZIĄDZU – tradycji stanie się zadość!
17 lipca 2024
Czas zwiedzania, poznajcie historię KLASZTORU BENEDYKTYNEK
17 lipca 2024
Lato Na Starym Mieście 2024 – Warsztaty tworzenia pacynek paluszkowych (6-15 lat)
17 lipca 2024