Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

 Możemy założyć, że twórcy robią to, co kochają, ale jak sami to widzą?

Spotkanie z autorem to spotkanie z jego pasją. Pasja czeka na spotkanie z czytelnikami, autor czeka aby się nią podzielić, a wszystko ma początek, kiedy padają właściwe pytania. W Bibliotece Miejskiej im. Wiktora Kulerskiego w Grudziądzu mieliśmy okazję być świadkami rozmowy z Tomaszem Betcherem – autorem książek obyczajowych, wśród których jedna jest dla nas szczególna – jej akcja dzieje się w Grudziądzu. Spotkanie poprowadziła Nikoleta Owczarzak – na co dzień zajmująca się propagowaniem czytelnictwa w naszym mieście.

Grudziądz.

Do spotkania autorskiego z Tomaszem Betcherem doszło z okazji premiery jego najnowszej książki “TA DRUGA”. Choć jest to jej początek na czytelniczym rynku, możemy zobaczyć, że zdobywa uznanie wśród internautów jak i czytelników w samym Grudziądzu. Jak odbierają książkę nasi mieszkańcy? W rozmowach widzieliśmy radość, dumę i wzruszenie. Sam autor pochodzi z Grudziądza i podczas spotkania można było usłyszeć jak bardzo związany jest naszym miastem – to też odczujemy na kartach powieści. Tomasz – jak sam wspomina – w Grudziądzu chciał osadzić szczególną – wyjątkową dla siebie historię. Licząc według portali czytelniczych – jest to jego dziewiąta książka, więc nasze miasto długo czekało, ale jak widać po opiniach – warto było. Autor sprawił, że główną przestrzenią, w której rozgrywa się fabuła, jest stare miasto – urokliwe miejsce z pięknymi zakątkami i zabytkami. To świadomie dodana cegiełka do zaznaczenia obecności Grudziądza w kulturze i turystyce. Jak wpływa na opinie? Czytelnicy po przeczytaniu książki okazują się być nie tylko wzruszeni opowieścią, ale czują się zachęceni do odwiedzenia Grudziądza. Tomasz od lat mieszka w Trójmieście, co pozwala mu z dystansem dostrzegać i opisywać zmiany zachodzące w naszym mieście – jak czytamy, pozytywne! Zachęcającym dodatkiem do zobaczenia miasta na własne oczy są również ilustracje architektury ze studia ilustracji Las Kresek. Może właśnie takie dzieła są najlepszym zaproszeniem do poznania naszego Grudziądza i okolic?

 

Pasja.

W rozmowie padło wiele pytań, dzięki którym mogliśmy zobaczyć, że dla Tomasza Betchera pisanie jest pasją – jak sam wspomniał, jego pracą jest to co lubi najbardziej – pisanie i kontakt z ludźmi. Dzięki pracy jako pedagog i socjoterapeuta odkrywa ludzkie historie, poznaje problemy, ich naturę, a my możemy tego doświadczyć po drugiej stronie książki oczami autora – jako czytelnicy. Motywacją do pisania – jak wspomina – w dużej mierze jest właśnie praca i chęć dzielenia się swoimi doświadczeniami. Nam czytelnikom daje to nie tylko emocje i wzruszenie nad losami bohaterów podczas czytania, ale pozwala zastanowić się nad swoją własną historią, którą piszemy każdego dnia – nad naszym życiem.

 

Jak zacząć pisanie?

Pytanie ani odpowiedź “jak zacząć pisanie książek” nie pada wprost, jednak możemy prześledzić razem z autorem jego początki. Praca nad talentem pisarskim trwała na długo przed wydaniem pierwszej książki – kiedy tylko pasja zapuka do drzwi, warto jej otworzyć. Tomasz zrobił to już w technikum biorąc udział w konkursach literackich – z sukcesami – zajmując pierwsze miejsca i wyróżnienia. Pasja została uśpiona przez studia i pracę, na szczęście wróciła, gdy autor miał trzydzieści lat i spory bagaż doświadczeń. Po napisaniu pierwszej historii po latach przerwy, Tomasz postanowił wysłać ją do wydawnictwa, a opinia jaką otrzymał prawdopodobnie zaważyła na kolejnych działaniach. Była pozytywna, choć samo wydawnictwo nie podjęło się wydania powieści, jednak przekazało cenne opinie i wnioski, i dało motywację do dalszych działań. Nagrodą za pracę nad pasją jest jej doświadczanie, ale są też inne – pierwsza wydana książka – autor na spotkaniu wspomina moment otrzymania pierwszego egzemplarza jako jeden z najbardziej niezapomnianych i radosnych.

 

Kiedy pisze się książki?

Tomasz Betcher zapytany o sposób pracy nad swoimi powieściami obrazowo podaje proporcję – 99% pracy nad książką to przemyślenia, 1% to pisanie. Pomysły przychodzą same podczas najprostszych czynności, a pisze, kiedy ma na to czas – każdy moment jest dobry!

 

Audiobook

Dziś wiele osób słucha książek. Dla tych, którzy wybierają tę formę kontaktu z literaturą, autor ma dobrą wiadomość. Książka “TA DRUGA” w formie audiobooka została przeczytana przez Marię Seweryn – znaną i cenioną aktorkę teatralną – to kolejny powód do poznania powieści.

 

Świat książki, a świat rzeczywisty.

Na spotkaniu padło pytanie o przygotowania merytoryczne do pisania powieści. Tomasz Betcher jest autorem trylogii osadzonej w czasie drugiej wojny światowej. Jak sam podkreśla – do pewnych scen, aby zachować realizm potrzeba wiedzy, książek i rozmów ze specjalistami. Za część psychologiczną powieści, za kontakty międzyludzkie, trudy ponoszone przez bohaterów, ale też radości i pozytywne przemyślenia, odpowiadają jego wieloletnie doświadczenia zawodowe jako pedagoga.

 

Kilka słów o powieści, dzięki której odbyło się spotkanie.

Nie znajdziemy tu recenzji ani opisu historii z najnowszej książki, ale mamy kilka słów na dobry początek. W trakcie rozmowy można było wywnioskować, że “TA DRUGA” mówi o emocjach, uczuciach, o relacjach, które zmieniają się na przestrzeni lat, o tym, że zawsze warto walczyć o swoje szczęście. Czego jeszcze możemy się spodziewać? Właśnie niespodziewanego, autor wspomina, że powieść może nas zaskoczyć. Karty odkrywamy z każdym rozdziałem i to chyba najlepsze rekomendacje.

 

Spotkanie z Tomaszem Betcherem zakończyło się długą kolejką po autografy. Niektórzy mieli swoje wcześniej zakupione książki, inni nabywali je wchodząc na spotkanie, a były też osoby z całym stosem książek. Jeśli ktoś ma w znajomych miłośnika czytania – warto rozważyć taki prezent ze szczególną dedykacją!

Autor: Mateusz Pawlik – Las Kresek

 

Mateusz Pawlik - Las Kresek

w obiektywie
Poznajmy się!

Tym chemy Cię zainteresować

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Zapowiedź obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
17 lipca 2024
Stypendia dla prymusów – nabór do 23 lipca
17 lipca 2024
Oddaj krew latem!
17 lipca 2024
DOŻYNKI WOJEWÓDZKIE 2024 W GRUDZIĄDZU – tradycji stanie się zadość!
17 lipca 2024
Czas zwiedzania, poznajcie historię KLASZTORU BENEDYKTYNEK
17 lipca 2024
Lato Na Starym Mieście 2024 – Warsztaty tworzenia pacynek paluszkowych (6-15 lat)
17 lipca 2024