Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

” Lato, lato, lato czeka,
Razem z latem czeka rzeka,
Razem z rzeką czeka las,
A tam ciągle nie ma nas … „

śpiewała Halina Kunicka i te słowa są aktualne po dziś dzień.

 

Chyba każdy z nas czeka, bądź czekał w młodości na pierwszy dzień lata.
Astronomiczne lato rozpoczyna się 20 czerwca, natomiast kalendarzowe lato 22 czerwca. Najbardziej czekają oczywiście dzieci i młodzież ucząca się, bo kwestia paru dni i mamy wakacje !!! 20 czerwiec jest najdłuższym dniem w roku i aż o 9h jest dłuższy od najkrótszego.

Z 20 na 21 czerwca występuje najkrótsza noc, więc zapomnijmy o długim wylegiwaniu się na kanapie przed komputerem bądź telewizorem i spędźmy te letnie dni aktywnie na łonie natury. Jest mnóstwo możliwości i pomysłów, aby lato spędzić bardzo ciekawie. Każdy zapewne znajdzie coś ciekawego dla siebie. Ja zachęcam do aktywnego spędzania czasu letniego. Wykorzystajmy te dni najbardziej jak się da, aby mieć co wspominać i opowiadać. Las Komunalny zachęca do spacerów czy biegów. Nawet jeśli do tej pory nie biegaliście, w każdej chwili można rozpocząć biegową przygodę. Tu nie ma określonego wieku czy czasu. Poprostu wstajemy z kanapy i ruszamy na leśne ścieżki. Trasa Parkrun jest świetnie oznaczoną trasą i mierzy zaledwie 5 km. Można zabrać ze sobą kijki i zacząć przygodę z Nordic Walking. Można zabrać psa na spacer. Najważniejsze aby ruszać się, bo aktywność w każdym wieku jest wskazana.

Grudziądz ma świetnie oznaczone trasy rowerowe. Trasa Single Track Wisła jest dość wymagającą trasą dla amatora, ale przecież nikt nas nie pogania i każdy w swoim tempie pokona te kilka kilometrów. Las Komunalny jest również świetnym miejscem na rowerowe przejażdżki, gdzie spotkać można „nasze” daniele. Wyprawy rowerowe to nie tylko idealny sposób służący poprawie kondycji, ale także zwiedzaniu i poznawaniu okolicy.

Bardzo fajnym miejscem są Góry Łosiowe koło Grudziądza, gdzie również dojedziemy rowerem, a z punktu widokowego widać Wisłę, tereny za Wisłą i nasz piękny Grudziądz. Przy odrobinie szczęścia można tu napotkać łosie.

Jednak chyba najbardziej znane miejsce wakacyjnych chwil i przygód kryje w sobie jezioro Rudnickie Wielkie i otaczające go plaże: miejska, „dzika”, „Delfin”oraz przy hotelu Rudnik. Tu życie tętni od wczesnych godzin porannych do późnych godzin wieczornych. Można wypożyczyć kajak, rowerek wodny czy deskę sup i ruszyć na sam środek jeziora. Na „miejskiej” można zrobić ognisko i grilla. Oprócz wylegiwania się na kocu można pograć w piłkę czy badmintona. Dla tych najmniejszych jest nowy plac zabaw z drewnianymi przeszkodami.

A dla osób, które nie lubią zbytnio aktywnie spędzać letniego czasu, warto wybrać się na grudziądzką starówkę, pospacerować bądź usiąść na Błoniach Nadwiślańskich i wsłuchać się w śpiew ptaków.
Lato to także okazja do nauki jazdy na rolkach, a trasa średnicowa to idealne miejsce, aby rozpocząć przygodę z rolkami.

To, jak spędzimy pierwszy dzień lata oraz jak wykorzystamy ciepłe dni zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Korzystajmy z uroków naszego miasta. Grudziądz i okolice z roku na rok coraz bardziej się rozwijają. Coraz więcej atrakcji czeka na naszych milusińskich, np. w centrum rozrywki Extreme czy w parku linowym Po Prostu Park w Turznicach pod Grudziadzem. Tu każdy znajdzie odpowiednią trasę linową dla siebie i aktywnie spędzi kilka godzin. Jest 9 tras, „tyrolka” i „skok Tarzana”, także zabawa na całego.

Podsumowując…nie warto siedzieć w domu. Jeśli masz możliwości i chęci to ruszaj w miasto, wsiadaj na rower i zwiedzaj Grudziądz oraz okolice. Czas zbyt szybko leci i żal byłoby przesiedzieć na kanapie. Także … w drogę!
Sporą część atrakcji znajdziecie śledząc nasz portal Grudziądz Miasto Otwarte i kalendarz Co? Gdzie? Kiedy? Z nami nie przegapisz żadnego wydarzenia.

Autor: Magdalena Hausman

 

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Zapowiedź obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
17 lipca 2024
Stypendia dla prymusów – nabór do 23 lipca
17 lipca 2024
Oddaj krew latem!
17 lipca 2024
DOŻYNKI WOJEWÓDZKIE 2024 W GRUDZIĄDZU – tradycji stanie się zadość!
17 lipca 2024
Czas zwiedzania, poznajcie historię KLASZTORU BENEDYKTYNEK
17 lipca 2024
Lato Na Starym Mieście 2024 – Warsztaty tworzenia pacynek paluszkowych (6-15 lat)
17 lipca 2024