Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Już wkrótce otwarta zostanie wystawa pokonkursowa, prezentująca nagrodzone prace uczestników ogólnopolskiego konkursu plastycznego pt. „Autoportret, czyli portret własny”.

Będzie ją można podziwiać na Rynku przez najbliższe tygodnie.

Otwarcie wystawy z udziałem kuratora wystawy – Pana Marka Fijałkowskiego – instruktora OPP i grudziądzkiego artysty oraz Arkadiusza Elszkowskiego – Dyrektora OPP – odbędzie się 21 czerwca (piątek) o godzinie 12.00 na grudziądzkim Rynku. Przy tej okazji serdecznie zapraszam do udziału w wydarzeniu.

 

Konkurs organizowany jest cyklicznie przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Grudziądzu. Artystyczne wydarzenie cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a corocznie na konkurs nadsyłane są tysiące prac z całej Polski. Kuratorem i pomysłodawcą tego wydarzenia jest grudziądzki artysta malarz Marek Fijałkowski.

W tym roku odbyła się już IX edycja konkursu. Honorowy patronat nad wystawą objął prezydent Maciej Glamowski.

Celem konkursu jest stworzenie autoportretu i opowiedzenie o sobie w dowolnej technice plastycznej. Paleta prac jest rozmaita od tradycyjnych farb i pasteli, po grafiki komputerowe, grafikę warsztatową, collage oraz formy przestrzenne, tj. rzeźby, instalacje, czy asamblaż. Konkurs kierowany jest do dzieci, młodzieży, a także do kształcących się osób dorosłych. Uczestniczą w nim osoby od 5. do 26. roku życia. Ocena prac odbywa się z podziałem na 4 kategorie wiekowe.

Autorzy prac dokonują tu swoistej autorefleksji, syntetyzują swój charakter, zachowanie, upodobania. Autentyczny autoportret to jeden z najtrudniejszych tematów do przedstawienia dla artysty, ponieważ nie pokazujemy jedynie wizerunku postaci. Udział w konkursie daje zatem możliwość opowiedzenia o sobie całemu światu. Uczestnicząc współcześnie w masowej komunikacji, często chcemy być przecież zauważonymi. Bez znaczenia – dobrze czy źle, ale byle być widocznym. Autorzy podczas tworzenia swoich dzieł konfrontują się tu z pytaniem – jak widzimy siebie my sami, a jak postrzegają nas inni?

W działanie komisji konkursowej zaangażowane jest środowisko uznanych grudziądzkich artystów i twórców w dziedzinie malarstwa, rzeźby, fotografii architektury, architektury krajobrazu.

W tegorocznej edycji nadesłano 1 748 prac z 248 szkół i placówek edukacyjnych, z których 23 nagrodzono i wyróżniono.

 

Poznajmy się!

Tym chemy Cię zainteresować

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Zapowiedź obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
17 lipca 2024
Stypendia dla prymusów – nabór do 23 lipca
17 lipca 2024
Oddaj krew latem!
17 lipca 2024
DOŻYNKI WOJEWÓDZKIE 2024 W GRUDZIĄDZU – tradycji stanie się zadość!
17 lipca 2024
Czas zwiedzania, poznajcie historię KLASZTORU BENEDYKTYNEK
17 lipca 2024
Lato Na Starym Mieście 2024 – Warsztaty tworzenia pacynek paluszkowych (6-15 lat)
17 lipca 2024