Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Nowa formuła, nowe wyzwania, wspaniałe rezultaty

W czwartek 13 czerwca miał miejsce finał zmagań w ramach Grudziądz Foto 2024 Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny „Polska w obiektywie”. Wydarzenie organizowane jest przez Centrum Kultury Teatr od 27 lat. Początkowo była to forma promocji miasta i dziejących się w nim wydarzeń, a od dwóch lat formuła konkursu obejmującej cały kraj.

Otwarcie się na fotografie z całej Polski zaowocowało wzrostem zainteresowania konkursem. W ubiegłorocznej edycji oceniano 500 prac, w roku bieżącym było ich już 620! Warto nadmienić, że z roku na rok rośnie też liczba zdjęć wykonanych telefonem komórkowym lub dronem, których zgłoszono aż 300. Przejrzenie prac 70. fotografów było niełatwym zadaniem dla jury w składzie: Piotr Litwic (fotografik, fotosista na planach filmowych), Piotr Sawistowski (fotografik, Magazyn Qltura), Maciej Kastner (fotografik, członek ZPAF), Piotr Bilski (fotoreporter Gazety Pomorskiej), Sławomir Krajewski (laureat Grand Prix 2014), Kuba Stajszczak (fotografik), Karol Otto (fotografik).

Zgodnie z regulaminem nagrody przyznawano w trzech kategoriach: „fotografia reportażowa”, „fotografia artystyczna” i „fotografia wykonana telefonem komórkowym /dronem /tabletem”. Na jury spoczywał nie tylko obowiązek oceny artystycznych walorów zdjęć, ale także oceny, do której kategorii dane zdjęcia zaliczyć. Przy tej ilości prac to trudne i czasochłonne zadanie, w związku z czym w przyszłorocznej edycji szykują się regulaminowe zmiany. Nie przeszkodziło to jednak jury wybrać zwycięzców i wyróżnionych, wśród których są współpracownicy naszej redakcji: Magdalena Hausman i Matusz Pawlik – którym serdecznie gratulujemy.

Oczywiście słowa uznania kierujemy do wszystkich finalistów konkursu, którymi są:

Grand Prix konkursu zdobył Rafał Węgrzynowski (w jego imieniu nagrodę odbierał ojciec).

Zwycięzcami kategorii „fotografia reportażowa” zostali: Magdalena Hausman i Arkadiusz Kikulski

Laury za „fotografię artystyczną” przypadły Wiesławowi Szymańskiemu.

W kategorii „zdjęcia wykonane telefonem komórkowym /dronem /tabletem” zwycięzcami zostali Owidiusz Pryk i Tomasz Pastewski.

Wyróżnienie specjalne jury przyznało za fotografię artystyczną Amelii Nowakowskiej i Maciejowi Czerwińskiemu. Na specjalną uwagę zasłużyły reportaże w ujęciu: Kamili Okleja, Dariusza Jaworskiego, Mariusza Nasieniewskiego i Kacpra Zapałowskiego. Specjalnie wyróżniono również fotografię mobilną w wykonaniu Moniki Mazur i Piotra Jurczyka.

Jury wyróżniło również Joannę Leszek i Annę Barnak (fotografia artystyczna); Patrycję Wiśniewską i Wiktorię Kruczkowską (fotografia reportażowa) oraz Marcina Zygmunta ze zdjęcia wykonane komórką.

Organizatorzy konkursu, czyli Centrum Kultury Teatr, postanowili także wyróżnić zdjęcia następujących osób: Alina Tracka, Agata Dittman, Patrycja Wiśniewska, Kamil Śliwa, Mirosław Słomiński i Mateusz Pawlik.

Drugi rok istnienia konkursu w nowej formule pokazał, że organizacyjnie jest to coraz większe wyzwanie, wymagające zmian pewnych reguł. Przesłane fotografie są na bardzo wysokim poziomie, a zdjęcia w poszczególnych kategoriach są coraz ciekawsze. Wyjście z konkursem poza Grudziądz i jego tematy wymaga większej uważności przy wyborze zwycięzców, procentuje to jednak wspaniałymi pracami, które można podziwiać w foyer Teatru, do czego zachęcamy.

Chcemy się również pochwalić, że w tym roku zdjęcia laureatów i uczestników zamieścimy w galerii na naszym portalu www.grudziadzmaistootwarte.pl, warto tu więc zaglądać.

Adam Milewski

Adam Milewski

w obiektywie
Fotograf

Arkadiusz Kikulski

Amator z wielką pasją. Fotografie w jego obiektywie to świat z pogranicza rzeczywistości i snu. Poprzez fotomanipulacje sprawia, że czujny obserwator może zobaczyć więcej. Każdy obraz to emocje, ukryta historia, coś co motywuje do konsternacji. Przy tej twórczości nie można przejść obojętnie.