Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

“Miasto jak malowane… Grudziądz w akwarelach Zbigniewa Szczepanka”

“Miasto jak malowane… Grudziądz w akwarelach Zbigniewa Szczepanka”, czyli propozycja Muzeum na (nie tylko) urodzinowy weekend.

Na kilka godzin przed oficjalnym rozpoczęciem Jarmarku Spichrzowego, przed Gmachem Głównym Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, miało miejsce otwarcie wystawy obrazów autorstwa Zbigniewa Szczepanka.

Muzeum w Grudziądzu zostało założone w 1884 roku. W związku z przypadającym w tym roku 140-leciem instytucji, dla odwiedzających przygotowano szereg wydarzeń. Większość z nich będzie miała miejsce we wrześniu. Obchody jubileuszu zapoczątkowano jednak już w ten piątek, w związku z organizowanym w weekend Jarmarkiem Spichrzowym, a więc 733. rocznicą nadania praw miejskich naszemu miastu. Z tej okazji, po słowach wstępu i oficjalnym zaproszeniu do odwiedzin wystawy, każdy z uczestników poczęstowany został urodzinowym tortem.

Obrazy autorstwa Zbigniewa Szczepanka wykonane zostały w technice akwareli. Zbiór dzieł, powstałych w 2010 i 2011 roku, przedstawia architekturę Grudziądza – w głównej mierze starówkę, ale również nieoczywiste i ciekawe zakątki. Każdy z obrazów jest wart chwili uwagi. Dopełnieniem wystawy są elementy nawiązujące i wpisujące się w klimat przedstawiony na płótnie. Ukazane perspektywy i zakątki miasta są wyjątkowe nie tylko ze względu na jakość wykonania, lecz również z uwagi na wartość historyczną. Znaleźć możemy na nich bowiem również miejsca, które z biegiem czasu uległy zmianie i dziś wyglądają zupełnie inaczej. Wpatrując się w dzieła Zbigniewa Szczepanka możemy więc przenieść się kilka lat wstecz, doceniając niepowtarzalną wyjątkowość Grudziądza.

Niezmiennie zapraszamy do odwiedzin grudziądzkiego Muzeum, szczególnie w ten świąteczny weekend. Zwiedzanie wszystkich wystaw jest bezpłatne 14 i 15 czerwca w godzinach 12:00-21:00 i 16 czerwca w godzinach 10:00-18:00. Zachęcamy do pozostania na bieżąco z kalendarzem na naszym portalu, w którym regularnie publikujemy nadchodzące najważniejsze wydarzenia w naszym mieście.

Artykuł i zdjęcia: Choderny Gracjan

Choderny Gracjan

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Zapowiedź obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
17 lipca 2024
Stypendia dla prymusów – nabór do 23 lipca
17 lipca 2024
Oddaj krew latem!
17 lipca 2024
DOŻYNKI WOJEWÓDZKIE 2024 W GRUDZIĄDZU – tradycji stanie się zadość!
17 lipca 2024
Czas zwiedzania, poznajcie historię KLASZTORU BENEDYKTYNEK
17 lipca 2024
Lato Na Starym Mieście 2024 – Warsztaty tworzenia pacynek paluszkowych (6-15 lat)
17 lipca 2024