Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Łączy nas krew, która ratuje życie !

Od 2004 roku krwiodawcy z całego świata obchodzą swoje święto

14 czerwca.

Święto to jest  wyrazem wdzięczności za ich bezinteresowną pomoc i poświęcenie.

Data ta nie jest przypadkowa, albowiem 14 czerwca 1868 roku urodził się Karl Landsteiner, który w 1901 roku odkrył grupy krwi.

Za to osiągnięcie otrzymał Nagrodę Nobla w roku 1930. Święto jest okazją do podziękowań dawcom za ratowanie zdrowia i życia innym, dawanie „nowego” życia.

Dawcą krwi może zostać osoba zdrowa, między 18 a 65 rokiem życia.

Od jednej osoby jednorazowo pobiera się 450 ml pełnej krwi.

Krew to lek, którego niczym innym nie zastąpimy. Oddawanie krwi jest bezbolesne i zajmuje niewiele czasu. To prosty i niezwykle ważny gest. Każda kropla ma wielkie znaczenie. Nasza krew pomaga pacjentom po wypadkach, w walce z chorobami jaki i w trakcie zabiegów chirurgicznych.

Dawca również czerpie korzyści z donacji, gdyż występuje u niego między innymi mniejsze ryzyko zawału mięśnia sercowego i choroby nowotworowej. Poprzez donację poprawiamy także swoje emocjonalne zdrowie, gdyż pomagając innym czujemy się lepiej.

„Każda najmniejsza pomoc w walce o życie jest naprawdę ważna
i tak w roku 2017 postanowiłam pierwszy raz oddać krew,
chcąc pomóc innym, ponieważ krwi nie da się wyprodukować”

– tak mówi Izabela Pytyńska,
nauczyciel przedmiotów zawodowych i założycielka klubu Honorowego Dawcy Krwi w Zespole Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich w Grudziądzu.

„Można ją jedynie bezinteresownie oddać. I właśnie w roku 2017 zorganizowałam taką akcję. Akcję wspólnego wyjścia, pod tytułem „Pomoc Innym”

i wspólnie z młodzieżą z ZSGH poszliśmy oddać krew. I tak to się właśnie zaczęło. Od tego roku regularnie oddaję krew, jednocześnie zachęcam również młodzież do tego bezcennego daru.

Założyliśmy Klub Honorowych Dawców przy ZSGH. Młodzież bardzo chętnie dołącza i przez to uczy się pomocy innym. Poprzez akcje, takie jak oddawanie krwi czy organizowanie rejestracji DKMS, młodzież uczy się empatii, solidarności międzyludzkiej, bezinteresowności, buduje to także w młodym człowieku poczucie wartości życia ludzkiego.

Poprzez oddawanie krwi zyskałam przede wszystkim świadomość, że mój szlachetny i bezinteresowny gest uratował komuś życie. Ponadto oddawanie krwi nie wiąże się z żadnym ryzykiem, jest bezpieczne i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia czy życia.”

Krew można oddać w Centralach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa,
ich oddziałach bądź stacjach terenowych.

W Grudziądzu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
mieści się przy ul. Szpitalnej 5.

Wszystkim Honorowym Dawcom Krwi należy się uznanie i szacunek. Z okazji Waszego święta życzymy wszystkiego najlepszego.

Artykuł:

Magdalena Hausmann

ARTYKUŁY NA TEMAT ZDROWIA

ZAGADNIENIE - ZDROWIE