Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Jazz – król muzyki rozrywkowej na zakończenie C-City

Muzyka łączy tak jak kontakty pomiędzy przyjaciółmi. W dniach 03-04 czerwca w Grudziądzu odbyła się konferencja, w której uczestniczyli przedstawiciele z zaprzyjaźnionych miast. Gościły u nas osoby z Broxtowe, Chateauroux, Falun i Gütersloh. Projekt C-City zakłada wymianę doświadczeń tych miast w obszarach, takich jak: kultura, sztuka, sport, edukacja czy dziedzictwo historyczne. Przez dwa dni zespoły robocze dzieliły się doświadczeniami w tym zakresie. Zwieńczeniem tych spotkań był Międzynarodowy Koncert Jazzowy, który odbył się we wtorkowy wieczór w Centrum Kultury Teatr. Na scenicznych deskach pojawili się przedstawiciele Wielkiej Brytani, Polski i Niemiec.

Koncert otworzyła solowym występem znakomita brytyjska pianistka i piosenkarka – Jeanie Barton z Broxtowe. Ta utalentowana i zmysłowa artystka ma za sobą solidne wykształcenie muzyczne, wiele występów i nagród. W roku 2015, na Marlborough Jazz Festival, została uznana za „Najlepszą Debiutantkę”. Oprócz grania i śpiewania pisze również dla London Jazz News i Nottingham Live. W Grudziądzu oczarowała publiczność swoim przepięknym uśmiechem, anegdotami i oczywiście głosem. Jej gra w utworach autorskich była melodyjna i pełna czaru natomiast covery takich grup i wykonawców jak Meghan Trainor czy Queen, dowcipne i we własnym stylu. Początek koncertu był więc bardzo energetyczny i wesoły.

Po ostatnich oklaskach na scenie pojawił się grudziądzki zespół Taste Jazz Band. Trzon jego składu stanowią ikony grudziądzkiej sceny muzycznej, pianista Tomasz Gust i basista Tadeusz Linowski. Perkusja, dwa saksofony i klarnet uzupełniły różnorodność instrumentalną orkiestry. Ich występ to po prostu jazz najwyższej próby. Długie, melodyjne kawałki były solidną porcją muzyki dla miłośników gatunku. Jak wypada na koncertach jazzowych, w ich graniu znalazły się chwilę na improwizacje i partie solowe, nagradzane zasłużonymi brawami.

Na sam koniec, w podobnym stylu zabawił nas zespół The Sazerac Swingers z Gütersloh. W jego składzie zagrała perkusja, gitara, kontrabas, trąbka i saksofony. Jazz grany przez zespół z Niemiec jest bardzo nowoczesny i wzbogacony o partie śpiewane. Ma on swoje indywidualne brzmienie, które dało się usłyszeć i wyczuć w energii płynącej ze sceny.

To świetne i długie show było prawdziwym świętem dla miłośników jazzu i jedyne, co ciśnie się na usta po takim koncercie to słowa: „prosimy częściej”. Jazz to muzyka żywa o różnych obliczach, która potrafi porywać do tańca, jak i wciągać do melancholijnych zasłuchań.

Portal www.grudziadzmiastootwarte.pl zawsze stara się informować o tak fascynujących wydarzeniach, warto więc zaglądać na nasze strony.

Adam Milewski

 

Adam Milewski

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Twory słowne – fragment książki pt.: „Ta Druga” Tomasza Betchera
13 czerwca 2024
O co chodzi z dietą WEGE? – Misja na Zdrowie.
13 czerwca 2024
Grudziądz w powieści Tomasza Betchera „Ta druga” – zapraszamy na spotkanie autorskie w Bibliotece
12 czerwca 2024
Zapowiedź koncertów plenerowych na Jarmarku Spichrzowym
12 czerwca 2024
Koncertowo Promujemy Młodych! To już dziś o 18.00
12 czerwca 2024
Relacja z Jubileusz XX – lecia Warsztatu Terapii Zajęciowej „To – My”
12 czerwca 2024