Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Zakończenie III konferencji C-City

Zakończyła się III konferencja C-City. Do Grudziądza przyjechały delegacje z czterech miast partnerskich, by wspólnie porozmawiać na tematy dotyczące współpracy.

Pięć lat temu w niemieckim mieście Gütersloh narodziła się idea stworzenia ponadnarodowej sieci kulturalnej miast partnerskich C-City Project. Sieć łączy następujące miasta: Gütersloh  (Niemcy), Chateauroux (Francja), Broxtowe (Wielka Brytania), Falun (Szwecja) oraz Grudziądz i ma służyć w poszerzaniu współpracy miast w dziedzinie kultury, skupiającej się na teatrze, tańcu, filmie, muzyce, literaturze, różnych dziedzinach nauki, biznesu oraz polityki kulturalnej.

W konferencji wzięło udział około 50 uczestników. Przedstawiciele tych miast to przede wszystkim urzędnicy, artyści, historycy i sportowcy. Pracowali oni w 5 grupach roboczych, które skupiły się nad koncepcją konkretnych projektów artystycznych i organizacji wspólnych imprez sportowych.

Pierwszym zakończonym projektem była książka kucharska C-City Cooking Book – mówi Róża Lewandowska wiceprezydent Grudziądza – Książka ma nie tylko służyć jako spis dań, lecz także pokazać jak różnorodna jest kuchnia regionalna. W książce znajduję się także prezentacja poszczególnych regionów oraz osób z nim związanych. Projekt ten był w całości sfinansowany ze środków miast – członków C-City.

Drugim projektem, na który uzyskano dofinansowanie Komisji Europejskiej, jest projekt sportowy.

W ramach programu CERV-TT pozyskane zostało 46,5 tys. euro, które zostanie przeznaczone na sfinansowanie kosztów transportu oraz noclegów i wyżywienia młodych lekkoatletów z miast C-City na następujących wydarzeniach sportowych jeszcze w tym roku:

– Stora Stöten Run w Falun, 10 sierpnia

– Biegi Malinowskiego w Grudziądzu, 28 września

– DJK-Halbmarathon w Gütersloh, 3 listopada

– EKIDEN-36 w Châteauroux, 10 listopada.

W ramach C-City odbyły się już:

  • 2020 r. – nawiązanie łączności między miastami, spotkania on-line, na platformie zoom oraz TEAMS zgłaszanie pomysłów współpracy.
  • 2021 r. – zawężanie i określanie dziedzin  współpracy, przygotowania do spotkania i poznania uczestników z wszystkich miast podczas wspólnej Konferencji,
  • 2022 r. – I Konferencja inaugurująca projekt C-City w Gütersloh:
  • 2022 r. listopad – warsztaty projektu pilotażowego Cooking and life-style
  • 2023 r. – II Konferencja C-City w Chateauroux

W 2025 roku ma nastąpić pełne funkcjonowanie sieci oraz ma odbyć się Festiwal C-City ( we wszystkich miastach równocześnie). Natomiast IV konferencja C-City odbędzie się w Falun.

 

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

„WAKACJE NA MARNIE” – Zapraszamy 25.07. – 28.07.
24 lipca 2024
Rozmowy z pasją – wywiad z Natalią, uczestniczką metamorfozy w Geotermii
24 lipca 2024
MZK poszukuje pracowników – sprawdź!
23 lipca 2024
Wystawa poświęcona Powstaniu Warszawskiemu w Muzeum
23 lipca 2024
Grudziądzka Jesień Poezji – XXIX Ogólnopolskie Warsztaty Poetyckie
23 lipca 2024
PUP GRUDZIĄDZ – z nami możesz znaleźć pracę.
23 lipca 2024