Dzień Dziecka to wyjątkowy dzień, którego celem jest zwrócenie uwagi na prawa i potrzeby dzieci. Narodowy Dzień Dziecka został ustanowiony przez ONZ w 1954 roku. W Polsce to święto pojawiło się 1952. Do II Wojny Światowej obchodzono je 22.09, dopiero po wojnie władze komunistyczne zmieniły datę na 1 czerwca.
Jest to wspaniała okazja by spędzić rodzinnie czas, a okazji w tym szczególnym dniu nie brakuje: liczne festyny, przedstawienia, pokazy i inne atrakcje. Część z tych aktywności jest darmowa, dzięki czemu świętować może każdy.
W tym wyjątkowym czasie ważna jest nie tylko zabawa, wspólne spędzanie czasu, ale i to by dać dziecku uwagę, wysłuchać, zobaczyć, jakie ma potrzeby. Dlaczego to takie ważne, nie tylko w tym dniu, ale na co dzień? Ponieważ dziecko, na którego potrzeby się odpowiada z otwartością, którego pomysły są wspierane, a słowa uważnie wysłuchane, wyrośnie na człowieka, empatycznego, pewnego siebie i szanującego innych. Dzieci uczą się poprzez obserwacje otaczającego je świata, a pierwszymi i przez długi czas najważniejszymi nauczycielami są ich rodzice.
Niestety nie wystarczy dziecku powiedzieć, że czegoś nie wolno jeśli sami to robimy. Wysyłamy wtedy sprzeczne komunikaty, a te niewerbalne jakoś dzieci łatwiej przyswajają 😉 Myślę, że nie ma bardziej radosnego widoku niż roześmiany kilkulatek. Dzieci w tym wieku potrafią rozjaśnić swoim nastawieniem najpochmurniejszy dzień. A
rozmowy z nimi są niezwykłe. Chwile te jednak szybko umykają i nim się obejrzymy, dorastają i idą w swoją stronę. Dlatego celebrujmy te wspólne małe chwile, bo to je, a nie czyste podłogi i okna, czy drogie sprzęty i zabawki
zapamiętają nasze dzieci, a te chwile kiedy razem uciekaliście przed deszczem, czy budowaliście zamki z piasku będą tymi wspominanymi przez lata. Zatem obudźmy w sobie na ten jeden dzień nasze wewnętrzne dzieci i się bawmy.
W Grudziądzu świętować będzie można już w piątek np. na Błoniach Nadwiślańskich, Marinie, Teatrze, Solankach, Olimpii. Specjalne atrakcje przygotowało również MZK i Muzeum. Po szczegółowe informacje zajrzyjcie do naszego kalendarza.
Autor: Magdalena Brzezicka