Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Wczoraj podczas seansu „Nasz Wszechświat” odbyliśmy niesamowitą podróż.

Zobaczyliśmy z bliska planety układu słonecznego, Drogę Mleczną, narodziny gwiazd. Seans 3D sprawiła, że momentami mieliśmy wrażenie, iż nie siedzimy na krześle w planetarium, a w pojeździe kosmicznym (ach gdyby tylko te fotele były wygodniejsze ;)). Po pierwszym seansie udaliśmy się na taras widokowy, gdzie oprócz pięknego widoku na miasto, mogliśmy obejrzeć przez specjalny teleskopem z wbudowanym filtrem słonecznym, Słońce. Podczas obserwacji słuchaliśmy jednocześnie niezwykłych opowieści na temat zjawiska, które całkiem niedawno miało miejsce w Polsce- burzy geomagnetycznej, która była efektem zmian, jakie pojawiły się na słońcu. Słyszałam wcześniej o tym zjawisku, dzięki, któremu można było zobaczyć zwykle niespotykaną na terenach Polski zorze. Miało to miejsce w nocy z 10 na 11.05. Niestety w Grudziądzu było zbyt zachmurzone niebo i ciężko było cokolwiek zobaczyć. Jedynie w obserwatorium we Wrocławiu i w górskim obserwatorium na południu Polski udało się zarejestrować to piękne zjawisko. Większość z nas skupiła się na tym spektaklu, ale mało kto wie jakie skutki geomagnetyczne oddziaływanie mogło mieć dla naszego życia codziennego takie jak zakłócenia dla systemu antyrakietowego, czy sieci energetycznej, oraz komunikacji radiowej. Na szczęście te najgorsze obawy się nie potwierdziły. To, co mogliśmy odczuć w tym czasie to większe zmęczenie, rozkojarzenie, bóle lub zawroty głowy. Po wysłuchaniu krótkiego wykładu wróciliśmy na dół, by podczas oglądania seansów „Niesamowite słońce” i „Kosmiczna pogoda” na własne oczy zobaczyć to przepiękne zjawisko oraz plamy na słońcu, które spowodowały całe to zamieszanie. Ciekawe jest to, że plamy te wydają się niewielkie na Słońcu, jednak gdy przyrównamy, je do wielkości Ziemi są ogromne.

Dla tych, którzy przegapili ten niezwykły spektakl, mam dobrą wiadomość. Być może za ok. 2 tygodnie będzie można zobaczyć je znowu. Teraz plamy na słońcu są z drugiej strony i nie są widoczne z Ziemi, ale gdy Słońce obróci się odpowiednią stroną do nas (pełen obrót Słońca trwa od 25 dni bliżej równika do 31 w rejonie biegunów), to być może znów będzie można w Polsce zobaczyć zorze. Wszystko zależy od tego co w międzyczasie wydarzy się z plamami, a mogą one powiększyć się, jak i zmniejszyć.

Spotkanie odbyło się w ramach „Słonecznej Majówki” organizowanej przez planetarium w Grudziądzu

 

Na koniec warto wspomnieć, że już niedługo planowana jest modernizacja i rozbudowa rozmiaru kopuły (z 6 m na 9 m). Kopuła obserwatorium zostanie przeniesiona w nowe miejsce i powiększona do 5 m. Pod kopułą tą będzie znajdował się największy w Polsce teleskop słoneczny. Dodatkowo cały dach będzie zaadaptowany na taras obserwacyjny, a do tych wszystkich miejsc będzie można dostać się windą zewnętrz. Co znacznie ułatwi dostęp do obiektu dla osób niepełnosprawnych

 Jeśli nie chcecie przegapić innych ciekawych wydarzeń koniecznie zaglądajcie  do kalendarza na naszej stronie grudziadzmiastootwarte.pl.

Autor: Magdalena Brzezicka

 

Magdalena Brzezicka

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Twory słowne – fragment książki pt.: „Ta Druga” Tomasza Betchera
13 czerwca 2024
O co chodzi z dietą WEGE? – Misja na Zdrowie.
13 czerwca 2024
Grudziądz w powieści Tomasza Betchera „Ta druga” – zapraszamy na spotkanie autorskie w Bibliotece
12 czerwca 2024
Zapowiedź koncertów plenerowych na Jarmarku Spichrzowym
12 czerwca 2024
Koncertowo Promujemy Młodych! To już dziś o 18.00
12 czerwca 2024
Relacja z Jubileusz XX – lecia Warsztatu Terapii Zajęciowej „To – My”
12 czerwca 2024