Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Początek wiosny i lato to niewątpliwie wysokie temperatury i najczęściej mała ilość opadów.

W tym okresie wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych.

Czym to jest spowodowane?

W większości wybuchające pożary są niczym innym jak zwykłym chuligaństwem, czyli podpaleniem. Wypalanie suchych traw i pozostałości roślinnych to nie tylko kolejne wezwanie dla strażaków, ale także i zagrożenie dla środowiska – a to wszystko możemy powstrzymać. Bardzo duża grupa osób wierzy w przewijające się od lat „plotki” dotyczące naturalnego użyźniania gleby za pomocą ognia. Ta fałszywa informacja dotycząca szybszego i obszerniejszego odrastania młodej trawy po wypaleniu starej to nic innego jak kłamstwo. Należy pamiętać, że po zimie trawy są w dużym stopniu wysuszone, a przy dodatkowym brakiem opadów palą się bardzo szybko. Według danych Państwowej Straży Pożarnej prędkość rozprzestrzeniania się takiego pożaru może wynosić ponad 20 km/h (wiatr jest również dodatkowym czynnikiem przyspieszającym wypalanie).

A więc, jeśli ktoś następny raz pomyśli o lepszej trawie i o naturalnym sposobie użyźniania gleby, niech się dwa razy zastanowi, co chce zrobić.

W przypadku dużego wiatru wiejącego z jednego lub kilku kierunków pożar szybko wymyka się spod kontroli straży pożarnej i może zagrażać pobliskim lasom i zabudowaniom. Niejednokrotnie w takich pożarach poprzez podpalenia ludzie tracą dobytek życia.

W momencie wpłynięcia zgłoszenia do straży pożarnej o pożarze traw na nieużytkach, z uwagi na charakter zgłoszenia, angażowane są znaczne liczby sił i środków ratowniczych. Każdy tego typu wyjazd to poważny wydatek finansowy. Strażacy zaangażowani w tym czasie w gaszenie traw, mogą być w tym samym czasie potrzebni do ratowania życia, zdrowia i mienia ludzkiego w innym miejscu.

A ty chciałbyś, aby Twój dom/mieszkanie spaliło się poprzez ludzką głupotę, albo, żeby straż nie przyjechała na czas, ponieważ muszą gasić wypalanie traw?

MÓWIMY STOP POŻAROM TRAW!

Autor Kamil Danielewicz

 

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Twory słowne – fragment książki pt.: „Ta Druga” Tomasza Betchera
13 czerwca 2024
O co chodzi z dietą WEGE? – Misja na Zdrowie.
13 czerwca 2024
Grudziądz w powieści Tomasza Betchera „Ta druga” – zapraszamy na spotkanie autorskie w Bibliotece
12 czerwca 2024
Zapowiedź koncertów plenerowych na Jarmarku Spichrzowym
12 czerwca 2024
Koncertowo Promujemy Młodych! To już dziś o 18.00
12 czerwca 2024
Relacja z Jubileusz XX – lecia Warsztatu Terapii Zajęciowej „To – My”
12 czerwca 2024