Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Nie o to chodzi, byś zrobił to za mnie, a żebyś wspierał mnie w robieniu tego samodzielnie – relacja z warsztatów pedagogicznych.

 Nie o to chodzi, byś zrobił to za mnie, a żebyś wspierał mnie w robieniu tego samodzielnie. To zdanie zostanie ze mną na, długo po warsztatach pedagogicznych, które odbyły się 11.05 w Bibliotece Miejskiej filii nr 13 w Grudziądzu z inicjatywy Ministerstwa Nauki i Centrum Nauki Kopernik, a dedykowane były wszystkim tym, którzy na co dzień pracują lub spędzają czas z dziećmi.

Pedagożki Katarzyna Ruszczak i Agnieszka Gabiec przeniosły nas w niezwykły świat eksperymentów. Było inspirująco, radośnie, ciekawie i kreatywnie.

Zaskoczyła mnie nie tylko formuła spotkania, ale i niezwykle przyjazna atmosfera. Idąc na to spotkanie, byłam przekonana, że spędzę 3,5 godziny, siedząc na krześle, słuchając wykładu. Zamiast tego były rozmowy, eksperymenty i zagadki logiczne.

Już przekraczając próg biblioteki, poczułam przyjazną atmosferę tego miejsca. Najpierw mały poczęstunek, słodkości, przystawki, ciepłe i zimne napoje sprawiły, że poczułam domową atmosferę. Wchodząc dalej do sali, zamiast krzeseł przy stołach, zobaczyłam ustawione w krąg, co nasunęło miłe skojarzenia z innych warsztatów. Przywitały mnie dwie uśmiechnięte prowadzące jak się później okazało pełne pasji do tego co robią. Czuć było, że nie tylko przekazują wiedze, ale też czerpią radość ze spotkania i dzielenia się swoim doświadczeniem.

Kolorowe prezentacje i zadania wymagające współpracy, skupienia, logicznego myślenia rozbudziły nasze wewnętrzne dzieci. Z ciekawością i ekscytacją podchodziliśmy do kolejnych aktywności. Mieliśmy okazję poczuć smak zwycięstwa, budując wieże z… makaronu, ale i porażki gdy nie udało się rozwiązać zagadki logicznej (choć byliśmy naprawdę blisko). A podczas tworzenia tęczy dowidzieliśmy się, jak ważna jest precyzja i cierpliwość. Doświadczyliśmy pracy w grupie, rywalizacji i współzawodnictwa. Każde z tych doświadczeń pozwolił nam wejść w skórę dzieci, które uczymy. Dostrzec jaki rodzaj wsparcia jest dla nich tym budującym i zachęcającym do dalszego poznawania świata. W tym wszystkim ważna okazała się otwarta wspierająca postawa prowadzących, która pozwoliła nam doświadczyć tego właściwego wsparcia i odczuć jak bardzo jest ono ważne.

Warsztaty zachęciły do wspólnego eksperymentowania z dziećmi, a dodatkową zachętą był prezent w postaci pudełka, jaki otrzymał każdy uczestnik na koniec zajęć, które zawierało m.in. karty z eksperymentami do wspólnego przeprowadzenia doświadczeń z dziećmi, oraz wskazówki pedagogiczne, żeby nie tylko eksperymentować, ale również skupić się na tym, w jaki sposób wspierająco eksperymentować z dziećmi.

Ponad 3 godziny warsztatu minęły bardzo szybko, a my w wyśmienitych humorach, wyposażeni w ogrom wiedzy i doświadczeń, oraz boksy wróciliśmy do domów.

 

A już w następny weekend (18.05) pojawi się okazja, by rozbudzić wyobraźnie naszych pociech tych starszych i tych młodszych podczas Grudziądzkiego Festiwalu Literatury dla Dzieci i Młodzieży “Zabajnik”, który odbędzie się Niepublicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Grudziądzu. Początek od godziny 10. W programie mi.n. spotkania z autorami książek dla dzieci, warsztaty komiksowe, koncert zespołu muzycznego, teatrzyk i wiele innych.

 

Autor: Magdalena Brzezicka

Magdalena Brzezicka

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Twory słowne – fragment książki pt.: „Ta Druga” Tomasza Betchera
13 czerwca 2024
O co chodzi z dietą WEGE? – Misja na Zdrowie.
13 czerwca 2024
Grudziądz w powieści Tomasza Betchera „Ta druga” – zapraszamy na spotkanie autorskie w Bibliotece
12 czerwca 2024
Zapowiedź koncertów plenerowych na Jarmarku Spichrzowym
12 czerwca 2024
Koncertowo Promujemy Młodych! To już dziś o 18.00
12 czerwca 2024
Relacja z Jubileusz XX – lecia Warsztatu Terapii Zajęciowej „To – My”
12 czerwca 2024