Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

W magiczny dzień 6 stycznia 2024 roku, serce Grudziądza rozbrzmiewało odgłosem kopyt, dzwonów i radosnych okrzyków uczestników tradycyjnego Orszaku Trzech Króli.

Organizowany przez Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu, ten wyjątkowy korowód przyciągnął mieszkańców z różnych zakątków miasta, gotowych razem uczcić niezwykłe wydarzenie.

Tegoroczna edycja Orszaku była niezmiernie wyjątkowa, gdyż Trzej Królowie – wcielając się w nich na koniach – byli reprezentowani przez Roksanę Słowińską, Jacka Makowskiego i Roberta Wolaka. Cała uroczystość rozpoczęła się na placu przed Teatrem, skąd uczestnicy wyruszyli w malowniczą podróż, zatrzymując się na emocjonujących stacjach aż do symbolicznego żłóbka na Rynku.

Podczas tej niezwykłej trasy, uczestnicy zatrzymywali się przy trzech scenkach, przygotowanych przez różne parafie:

  1. Przy Kauflandzie: „Nawiedzenie Św. Elżbiety”
    • Parafia pw. Św. Józefa Oblubieńca z Mniszka zainspirowała zgromadzonych sceną biblijnego nawiedzenia Świętej Elżbiety.
  2. Przy Urzędzie Stanu Cywilnego: „Brama Aniołów”
    • Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny prezentowała tajemniczą „Bramę Aniołów” przed Urzędem Stanu Cywilnego.
  3. Przy pomniku Józefa Piłsudskiego: „Walka dobra ze złem”
    • Przedstawiciele Parafii pw. Św. Maksymiliana Kolbe ze Strzemięcina wzruszyli widzów sceną przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego, ukazującą „Walkę dobra ze złem”.

 

Po przejściu przez te symboliczne stacje, uczestnicy dotarli na Rynek, gdzie czekała ich Święta Rodzina, wcielająca się w nią Ludmiła i Wojciech Ziółkowscy, razem z czteromiesięcznym Witoldem. Tam tradycyjnie odbyło się składanie pokłonu nowonarodzonemu Dzieciątku.

Po ceremonii wszyscy mieli okazję delektować się ciepłą herbatą, aromatyczną grochówką oraz tradycyjnymi szczodrakami. Koordynatorką Orszaku Trzech Króli, jak co roku, była niezmiennie Helena Reczek.

Orszak Trzech Króli w Grudziądzu to nie tylko odnowienie dawnych tradycji, ale także piękna okazja do wspólnego świętowania i przekazywania piękna przesłania świąt. Organizatorzy oraz uczestnicy z pewnością zapiszą to wydarzenie w swoich sercach jako jedno z najpiękniejszych i najbardziej wartościowych przeżyć tego początku Nowego Roku 2024.

 

Zapraszamy do śledzenia kalendarza Co? Gdzie? Kiedy? portalu Grudziądz Miasto Otwarte, gdzie znajdują się wszystkie wydarzenia z naszego miasta!

 

Autor: fot. Fotografie Życia by Kamil Danielewicz

Fotografie Życia by Kamil Danielewicz

w obiektywie
Poznajmy się!

Tym chemy Cię zainteresować

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

113. rocznica powstania Domu Polskiego „Bazar” – zaproszenie na uroczystość
24 lipca 2024
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Grudziądzu informuje, iż od dnia 1 sierpnia 2024 r. można składać wnioski o przyznanie bonu energetycznego.
24 lipca 2024
Trwają zapisy do piątej edycji Biegu po Złotą Ostrogę Centrum Wyszkolenia Kawalerii.
24 lipca 2024
„WAKACJE NA MARNIE” – Zapraszamy 25.07. – 28.07.
24 lipca 2024
Rozmowy z pasją – wywiad z Natalią, uczestniczką metamorfozy w Geotermii
24 lipca 2024
MZK poszukuje pracowników – sprawdź!
23 lipca 2024