Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

 „Czyńmy Pokój” pod takim hasłem, wraz z harcerzami, cały kraj przemierza Betlejemskie Światło Pokoju 2023. W piątek, 15 grudnia, z grudziądzkiego Rynku jego blask i ciepło rozeszło się do domów. Wydarzenie zainaugurowała msza święta w Bazylice Kolegiackiej św. Mikołaja Biskupa.

 

Dla rodzinnej atmosfery harcerze przygotowali domowe pierniczki i kartki z życzeniami. Za występy artystyczne odpowiadała 2 Grudziądzka Artystyczna Drużyna Harcerska „Gryf”.

Na chętnych czekała także gorąca, słodka herbata.

 

Historia płomienia zaczyna się w Betlejem, mieście gdzie narodził się Jezus Chrystus. W Grocie Narodzenia Pańskiego, gdzie płonie wieczny ogień, odpala się jedną malutką świeczkę. Jej blask niesiony jest przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiegając świat.

W ponad 30-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, mimo zmieniających się warunkach politycznych, Światło zawsze wyruszało w drogę. To czyni z niego znak pokoju i poświadczenie wzajemnego zrozumienia. Stało się symbolem pojednania między narodami.

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w austriackim Linz, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja „Światło w ciemności” była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli austriaccy skauci. Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Do Wiednia transportowane jest ono samolotem.

Tym darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Polskiego, pragną podzielić się ze wszystkimi niosąc lampiony ze Światłem od 1991 roku. W ten sposób dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa oraz pokoju.

Tradycją jest, że ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Nasz kraj jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej do Rosji, Litwy, Ukrainy, Białorusi,  Niemiec, a także do Szwecji.

Jest to ważna uroczystość dla członków ZHP, dzięki której na chwilę zatrzymują czas i przypominają o wartościach patriotycznych i religijnych.

 

Więcej informacji o nadchodzących wydarzeniach znajduje się na portalu Grudziądz Miasto Otwarte.

 

Autorka: Martyna Ruszczyńska

Martyna Ruszczyńska

w obiektywie
Poznajmy się!

Tym chemy Cię zainteresować

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Trwają zapisy na Jarmark Spichrzowy – zostań wystawcą
21 kwietnia 2024
„Wstydź się” ostatni spektakl Grudziądzkiej Wiosny Teatralnej – relacja
21 kwietnia 2024
Śmieci w łapy pod schroniskiem w Węgrowie – Sprzątnie lasu ze zwierzętami
20 kwietnia 2024
„To jest moja Broszka” – Wiosenne przebudzenie: Wspólna podróż do piękna
20 kwietnia 2024
DKF i wernisaż fotografii Piotra Bilskiego – relacja
20 kwietnia 2024
Szpital poszukuje do pracy! Sprawdź ofertę.
19 kwietnia 2024