Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Koncert Niedzielny „Od opery do musicalu”

3 grudnia   Teatr 
Koncert Niedzielny „Od opery do musicalu”

Wręczenie nagrody im. ks. prof. Janusza Pasierba Franciszkowi Maśluszczakowi 
godz. 12.00      bezpłatne wejściówki (dostępne w kasie Teatru od 20 XI)

WYSTĄPIĄ:
– Justyna Gęsicka – mezzosopran
– Krzysztof Zimny – tenor
– Michał Kuzimski – fortepian

Koncertowi towarzyszyć będzie wernisaż malarstwa laureata Nagrody Franciszka Maśluszczaka.

Kilka słów o laureacie Nagrody:

Franciszek Maśluszczak
Artysta malarz, rysownik, grafik. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 1974 roku. Jego twórczość najbliższa jest ekspresjonizmowi metaforycznemu. Namalował kilkaset obrazów, wykonał wiele tysięcy rysunków i szkiców. Miał ponad 100 wystaw indywidualnych m.in. w Warszawie, Wiedniu, Sztokholmie, Berlinie, Helsinkach i Sofii. Jego prace posiadają m.in. Muzea Narodowe w Szczecinie i Krakowie, Muzeum w Genewie, Muzeum Pokoju w Tokio, Muzeum im. Chagalla w Witebsku, Muzeum w Lublinie, Zamościu, Toruniu, Radomiu, Gdańsku, Siedlcach, Słupsku i innych.

Jest autorem ilustracji książek dla dorosłych i dla dzieci. Projektuje okładki i plakaty. Współpracował z wieloma czasopismami, m.in. „Ty i Ja”, „Literaturą”, „Szpilkami”, „Polityką”, „Tygodnikiem Literackim”, „Gazetą Wyborczą” i „Rzeczpospolitą”. Ilustrował również książki Ireneusza Iredyńskiego, Edwarda Stachury, Marka  Nowakowskiego i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Udoskonalił swój warsztat malarski tak wielce, że w 2004 powierzono artyście namalowanie „Drogi krzyżowej” w jednym z kościołów na warszawskim Ursynowie. Swoje doświadczenie i wrażliwość przekazuje w czasie pełnienia profesorskich obowiązków w katedrze Malarstwa i Rysunku na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Maśluszczak jest malarzem i wizjonerem wielkiego formatu, a przy tym człowiekiem skromnym i życzliwym.

Justyna Gęsicka – mezzosopran

Ukończyła z wyróżnieniem studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy (2018), w klasie śpiewu solowego prof. dr hab. Małgorzaty Greli.

Już jako uzdolniona studentka zadebiutowała w Operze Nova w Bydgoszczy, na deskach profesjonalnej sceny operowej w roli Papageny w Czarodziejskim flecie W. A. Mozarta, w reżyserii Matthiasa Remusa pod batutą Macieja Figasa (2017). W następnym roku, 2018 również na deskach tejże Opery zaśpiewała partię Rozyny w Cyruliku sewilskim G. Rossiniego: w reżyserii Sławomira Żerdzickiego, pod batutą Jerzego Wołosiuka. W tym samym roku na scenie Kameralnej Opery Nova wystąpiła ponownie jako Rozyna w reżyserii Jitki Stokalskiej, pod batutą Piotra Wajraka.

Za kreację postaci Rozyny w reżyserii Jitki Stokalskiej zdobyła I nagrodę 11. Międzynarodowego Operowego Forum Młodych na najciekawszą osobowość artystyczną Festiwalu.

Współpracuje z Filharmonią Pomorską im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy, z którą wykonała wiele projektów oraz w obecnym roku rozpoczęła współpracę z Operą Nova w Bydgoszczy i Filharmonią Koszalińską im. Stanisława Moniuszki.

 

Prowadzi ożywioną działalność koncertową z muzyką operetkową i musicalową.

Od roku 2019 jest członkiem Związku Artystów Scen Polskich działającym przy Operze Nova w Bydgoszczy.  Występuje w kraju i za granicą.

Krzysztof Zimny – tenor, solista Opery Nova w Bydgoszczy, absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie śpiewu prof. Adama Zdunikowskiego. Zadebiutował na scenie występując w roli Oebala, w studenckim spektaklu Apollo i Hiacynt Wolfganga Amadeusza Mozarta, wystawionym m. in. na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Ostrawie, w Czechach. Rok później wcielił się w postać Franka w operze Flis Stanisława Moniuszki. W roku 2017 wystąpił po raz pierwszy na deskach Opery Nova kreując postać Tamina z opery Czarodziejski flet Wolfganga Amadeusza Mozarta pod muzycznym kierownictwem dyrektora Macieja Figasa. W czerwcu 2018 roku zadebiutował na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi wcielając się w postać Fentona w przedstawieniu Wesołe Kumoszki z Windsoru Otto Nicolaia.

W roku 2019 wystąpił w Filharmonii Narodowej w Warszawie podczas Wielkiej Gali Operowej PAPROCKI IN MEMORIAM. W roku 2020 wystąpił w roli Ernesta w przedstawieniu Don Pasquale G. Donizettiego w reżyserii Michała Znanieckiego zrealizowanym w Teatrze Wielkim w Łodzi. W 2021 r. po raz pierwszy wystąpił w Operze Wrocławskiej kreując postać Ferranda w spektaklu Cosi fan tutte W. A. Mozarta pod dyrekcją Adama Banaszaka. W bydgoskiej Operze Nova występuje jako: Tamino w Czarodziejskim flecie W. A. Mozarta, Ferrando w Cosi fan tutte

  1. A. Mozarta, Nemorino w Napoju miłosnym G. Donizettiego, Damazy w Strasznym dworze S. Moniuszki, Alfred w Zemście nietoperza J. Straussa oraz Koloman Żupan w Hrabinie Maricy I. Kalmana. Współpracuje z Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy, Filharmonią Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży oraz licznymi placówkami kultury w całej Polsce. Ma na swoim koncie wiele koncertów oratoryjnych, operetkowych i kameralnych. Jest laureatem II miejsca VI Konkursu Wokalnego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy oraz finalistą II Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Bogdana Paprockiego.

 

Michał Kuzimski pianista – ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Tatiany Shebanovej i prof. Jarosława Drzewieckiego, następnie studia podyplomowe w zakresie kameralistyki fortepianowej w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Jest laureatem Konkursu na Stypendia Artystyczne Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie w 1994 r. oraz II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie im. F. Liszta we Wrocławiu w 1997 r. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. Uczestniczył w kursach pianistycznych doskonaląc umiejętności pod kierunkiem prof. Tatiany Shebanovej, prof. Włodzimierza Obidowicza, prof. Aleksieja Orłowieckiego, prof. Jerzego Sulikowskiego, prof. Jerzego Godziszewskiego. Koncertował w wielu miastach Polski oraz poza granicami (Włochy, Rosja, Niemcy, Austria, Słowacja, Węgry). Brał udział w kursach, seminariach i spotkaniach metodycznych prowadzonych przez prof. Katarzynę Popową-Zydroń, prof. Wiesławę Ronowską, prof. Włodzimierza Wiesztordta, prof. Elżbietę Tarnawską. Jako akompaniator uzyskał wiele nagród i wyróżnień w konkursach krajowych i międzynarodowych. W swoim dorobku ma również kilka nagrań płytowych. Obecnie pracuje na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, na Wydziale Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz prowadzi klasę fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Chełmnie.

 

 

 

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

„Stop War Take Photo” – relacja z wystawy zdjęć Macieja Kastnera w Muzeum
2 marca 2024
Sześciu wspaniałych w Muzeum Handlu Wiślanego
2 marca 2024
Zapraszamy do Teatru na spektakl dla dzieci – „Pinokio”
2 marca 2024
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca 2024
Kalendarz Biblioteczny marzec 2024
1 marca 2024
Marzec miesiącem Kobiet w Geotermii Grudziądz
1 marca 2024