Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Pamięć nigdy nie umiera i to właśnie ona pozwala nam wspominać tych, którzy odeszli na wieczny odpoczynek. Tak też było podczas IV Zaduszek Muzycznych, podczas których wspominaliśmy nieżyjących wybitnych grudziądzkich muzyków. A to wszystko w murach naszej perełki – Bazyliki Mniejszej pw. Św. Mikołaja Biskupa.

 

Ten wyjątkowy sobotni wieczór przyciągnął bardzo dużą grupę osób, które nie tylko chciały wysłuchać przepięknej twórczości artystów, ale także i powspominać swoich bliskich. Podczas tego koncertu rozmawialiśmy z Panią Agatą uczestniczką koncertu, która sama przyznaje: „(…) przybyłam tu wraz ze swoim synem oraz mężem, aby powspominać zmarłego w tym roku mojego tatę, który przegrał walkę z nowotworem. Tata uwielbiał muzykę i od najmłodszych lat był związany z tą formą kultury i nie wyobrażał sobie bez niej życia. Jako jego córka uważam, że moim obowiązkiem jest przekazać tą pasję swoim dzieciom, tak jak zrobił to mój tata.”.

 

IV wieczór zaduszkowy pamięci Grudziądzkich muzyków był poświęcony:

– kompozytorowi i dyrygentowi Henrykowi Czyżowi,

– nauczycielowi skrzypiec Zygmuntowi Strzeleckiemu,

– humaniście, nauczycielowi historii i miłośnikowi muzyki Eugeniuszowi Małkiewiczowi,

– wokalistce Marii Warzyńskiej.

 

W programie znalazły się utwory takie jak:

„Hejnał Grudziądza”, „Pod dachami Paryża”, Wiersz „Zaduszki”, „Lubię wracać tam gdzie byłem”, Pieśń „Ostatni raz” z cyklu „Pożegnania”, Zdenek Fibich „Poema” z cyklu „Yesterday” John Lenon/Paul Mac Cartney, „Łabędź”, „Duet”, cz. I Allegro, cz. II Rondo, „Ave Maria:, „w mojej Ojczyźnie”, „Uwoz mamo roz”, „Kto szuka Cię”, „Wrzosy”, „serce na śniegu:, „Ty przychodzisz jak noc majowa”.

 

Nie zabrakło również Modlitwy w intencji Ś.p. Muzyków – ks. Kanonika Dariusza Kunickiego czy też Oklaski do nieba. Cały koncert został poprowadzony przez Tomasza Jurka.

 

Wystąpili:

Olaf Hryniewicz (uczeń klasy trąbki PSM I i II St. w Grudziądzu;

– duet Antoni Klimek z nauczycielem Tomaszem Kwiatkowskim – akordeony;

– Marek Matecki – organy;

– Kwartet smyczkowy w składzie: Sebastian Reszka skrzypce I, Antonina Rozmarynowicz skrzypce II, Liwia Perucka altówka, Antoni Antkiewicz wiolonczela, przygotowanie Tadeusz Linowski; 

– Tomasz Gust fortepian;

– Piotr Janowski;

– Chór The G Singers – dyrygent Aleksandra Drozdecka;

– Zespół State of Mind w składzie: Marlena Lepka wokal, Marcin Warzyński gitara, Michał Kusz bas, Dariusz Wesołowski perkusja, Jakub Michalak instrumenty klawiszowe. 

 

” Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą …. „

 

fot. Fotografie Życia by Kamil Danielewicz

fot. Fotografie Życia by Kamil Danielewicz

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Dzień II Jarmarku św. Mikołaja 2023 w Grudziądzu zakończył się w późnych godzinach wieczornych przy pięknych muzycznych rytmach. Zapraszamy do relacji!
8 grudnia 2023
Rozmowy z pasją – wywiad z Katarzyną Kuligowską
8 grudnia 2023
Nadesłane zdjęcia z Jarmarku św. Mikołaja
7 grudnia 2023
Mikołajkowy Turniej w Piłkę Halową Szkół Ponadpodstawowych w Grudziądzu
7 grudnia 2023
Ale było Czad-owo! W dniu 7 grudnia, odbyło się spotkanie prowadzone przez Panią Teresę Mazurkiewicz, która opowiadała o Afrykańskim Czadzie. 
7 grudnia 2023
Derby z Bydgoszczą w piątek 8.12!
7 grudnia 2023