Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Międzynarodowy Dzień Studenta

 Bycie studentem to jak praca na etat – jest przełożony, zadania, bywa i praca grupowa albo 10 godzin dziennie poza domem. Tylko czasem w inną stronę zapłata idzie. 

 Kto z idących na uniwersytet, politechnikę czy do akademii nie usłyszał od bliskich, haseł: „Młodość to najlepszy okres życia. Pójdziesz na studia to się wyszalejesz!” albo „Jak byłem na studiach, to na naukę nie było czasu”…

Studenci, coraz rzadziej określani „żakami”, przez lata spędzone na uczelni przyswajają wiedzę nie tylko z wybranych przez siebie kierunków, ale też często z samodzielności, umiejętności dzielenia czasu na naukę, pasję i pracę.

Historia Międzynarodowego Dnia Studenta sięga 1941 roku, kiedy to International Students Council ustanowił owe święto by upamiętnić wydarzenia z października 1939 roku w Pradze. 28 października prascy studenci medycyny zorganizowali demonstrację z okazji 21 rocznicy niepodległości Czechosłowacji. Żacy odważnie ruszyli ulicami okupowanej przez nazistowskie Niemcy stolicy kraju, przeradzając marsz w antynazistowską manifestację. Podczas jej tłumienia postrzelony został 24-letni student Jan Opletal, który mimo opieki lekarskiej, zmarł dwa tygodnie później.

Święto nie ma wyłącznie charakteru nostalgicznego. Jest także okazją do docenienia chęci studentów do poszerzania swojej wiedzy na uczelniach.

W Grudziądzu funkcjonująca ponad 10 lat Wyższa Szkoła Demokracji została przekwalifikowana na Akademię Nauk Stosowanych im. ks. Jerzego Popiełuszki. Dostępne są na niej kierunki studiów inżynierskich (Logistyka), licencjackich (Dietetyka, Bezpieczeństwo, wewnętrzne, Stosunki międzynarodowe, Komunikacja społeczna, Pedagogika, Politologia, Resocjalizacja) i magisterskich (Praca socjalna, Resocjalizacja).

 W Akademii na chętnych czekają także studia podyplomowe w kategoriach: pedagogiczne, nieruchomości, bezpieczeństwo – ochrona ludności, rynek pracy, terapia, prawo, biznes, zarządzanie, IT nowe technologie, psychologia, a także zdrowie i medycyna. Szkoła prowadzi również różne kursy i szkolenia.

 Drugą, powstałą w 2023 roku jest Publiczna Uczelnia Zawodowa przy Wojskowych Zakładach Uzbrojenia w Grudziądzu. Pierwszym kierunkiem, który wkrótce zostanie uruchomiony będzie Mechatronika, a studenci mają przekroczyć próg szkoły w roku akademickim 2024/2025.

Nie można zapomnieć także o Międzypokoleniowym Centrum Wiedzy, które obecnie gromadzi studentów-seniorów.

Nigdy nie jest za późno na naukę, a tak naprawdę człowiek uczy się całe życie. Z tej okazji wszystkim studentkom i studentom życzymy chęci, także siły do dalszego zdobywania wiedzy oraz łatwego przechodzenia przez sesje.

Autorka: Martyna Ruszczyńska

Zdjęcie: Aleksandra Kaniecka

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

„Stop War Take Photo” – relacja z wystawy zdjęć Macieja Kastnera w Muzeum
2 marca 2024
Sześciu wspaniałych w Muzeum Handlu Wiślanego
2 marca 2024
Zapraszamy do Teatru na spektakl dla dzieci – „Pinokio”
2 marca 2024
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca 2024
Kalendarz Biblioteczny marzec 2024
1 marca 2024
Marzec miesiącem Kobiet w Geotermii Grudziądz
1 marca 2024