Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

W Filii Biblioteki na ulicy Chopina 33 odbył się interesujący wykład pt. „Filmowy Grudziądz”.
Jolanta Szulc, przewodnik turystyczny opowiedziała uczestnikom o pięciu filmach, które miały miejsce w Grudziądzu. Wykład przyciągnął dużą liczbę osób, aż zabrakło krzeseł!

Uczestnikom zostało przedstawione pięć filmów, które miały miejsce w Grudziądzu.

„Tatarak” – Film w reżyserii Andrzeja Wajdy z 2009 roku, który najbardziej kojarzy się z miastem Grudziądz. „Tatarak” to adaptacja powieści Jarosława Iwaszkiewicza, a akcja filmu rozgrywa się w Grudziądzu. Film ten jest często wymieniany jako jeden z najważniejszych dzieł polskiego kina.Reżyser wspaniale oddał klimat Grudziądza, jego piękno i walory historyczne.Film opowiada historię starszej kobiety, która prowadzi sklep z ziołami i spotyka młodego mężczyznę, który zmienia jej życie.

„Ognisty jeździec” – Film z 1998 roku, w którym ukazane są grudziądzkie spichrze. Jest to kolejny film, który ma związek z miastem Grudziądz. 

„Rok spokojnego słońca” – Kolejny film, w którym nagrywane były sceny w naszym mieście. W ekranizacji można zobaczyć widok spichrzy i ratusza, co dodatkowo podkreśla związek produkcji z miastem.

“Kopernik“– W 2013 roku nakręcone zostały także sceny do filmu o Koperniku, w którym znany grudziądzki historyk Mariusz Żebrowski miał swój debiut aktorski. Ten film również ma związek z miastem Ułanów i jego historią.

„Rodzinka.pl” – Ostatnim filmem, a właściwie serialem, który został wspomniany na wykładzie, jest „Rodzinka.pl”. W jednym z odcinków serialu bohaterowie przyjechali do Grudziądza. Niestety, w tym odcinku nie zostało w pełni ukazane piękno miasta, co zostało zauważone przez uczestników wykładu.

Wykład „Filmowy Grudziądz” w Filii Biblioteki nr 7 był doskonałą okazją do poznania historii filmowej związanej z miastem. Był to interesujący i pouczający wykład, który przyciągnął dużą liczbę osób zainteresowanych kinem i historią miasta.


Zachęcam wszystkie młode zainteresowane osoby do przesyłania swojej twórczości na portal Grudziądz Miasto Otwarte. To doskonała okazja do eksponowania swojego talentu, budowania społeczności artystycznej i promowania piękna tego wspaniałego miasta

 

Autor : Aleksandra Kaniecka

Aleksandry Kanieckiej

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Dzień II Jarmarku św. Mikołaja 2023 w Grudziądzu zakończył się w późnych godzinach wieczornych przy pięknych muzycznych rytmach. Zapraszamy do relacji!
8 grudnia 2023
Rozmowy z pasją – wywiad z Katarzyną Kuligowską
8 grudnia 2023
Nadesłane zdjęcia z Jarmarku św. Mikołaja
7 grudnia 2023
Mikołajkowy Turniej w Piłkę Halową Szkół Ponadpodstawowych w Grudziądzu
7 grudnia 2023
Ale było Czad-owo! W dniu 7 grudnia, odbyło się spotkanie prowadzone przez Panią Teresę Mazurkiewicz, która opowiadała o Afrykańskim Czadzie. 
7 grudnia 2023
Derby z Bydgoszczą w piątek 8.12!
7 grudnia 2023