Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

150 rocznica urodzin grudziądzkiego artysty – prezentacja prac Zygmunta Lipińskiego. 

Od 22 września możemy oglądać prace grudziądzkiego malarza. Dzieła artysty znajdują się tylko w dwóch muzeach w Polsce, a mianowicie w Warszawskim Muzeum Narodowym oraz w grudziądzkim Muzeum im. ks dr Władysława Łęgi. Prace, które znajdują się w muzeum zostały przekazane przez wnuczkę zmarłego malarza – Donatellę Episcpo – Lipinsky. Do zbiorów, które zostały darowane trafiły dzieła z okresu studenckiegografiki, plany architektoniczne oraz fotografie związane z życiem Zygmunta Lipińskiego (łącznie przekazano ponad 400 obiektów). Muzeum stara się konserwować prace artysty w ramach różnych projektów.

Zygmunt Lipiński urodzony 29 czerwca 1873 r. w Grudziądzu. W pierwszych latach swojego życia mieszkał na obecnej ulicy Pańskiej 15.Tutaj także uczęszczał do szkoły przy Nonnenstrasse (obecna ulica Klasztorna) oraz do Gimnazjum Królewskiego na ulicy Borgenstrasse 1 (obecnie ul. Sienkiewicza 27). Następnie rodzina przeprowadziła się z Grudziądza do Berlina. Artysta po swoim wyjeździe tylko raz odwiedził rodzinne zakątki. Śladem po wizycie są rysunki wykonane ołówkiem zachowane  zbiorach, które posiada rodzina. Zygmunt mieszkał także w Rzymie czynnie brał udział w działalności związku Der Deutsche Künstlerverein , gdzie pełnił rolę bibliotekarza a następnie członka zarządu. Postanowił również uczyć innych w swojej pracowni malarstwa. W czasie trwania I wojny światowej opuścił Rzym przez cztery lata przebywał w Monachium. Do Włoch powrócił w 1919 roku, gdzie nauczał rysunku. Niestety ze względów zdrowotnych malarz przeniósł się do Szwajcarii. Do ukochanego Rzymu powrócił parę miesięcy przed śmiercią, zmarł 17 lutego 1940 roku. Pochowany został na cmentarzu Campo Verano. 

 Po analizie twórczości Sigmunda Lipinsky można stwierdzić, iż był bardzo skrupulatny i dokładny w swoich dziełach zostawił po sobie szereg pięknych dzieł i grafik. 
 

Wystawa przedstawia prace zakonserwowane w 2022 roku, można je oglądać w Gmachu Głównym Muzeum przy ulicy Wodnej 3/5 w Grudziądzu. Dzieła wystawione będą do 08.10.2023 r. 

Zapraszamy wszystkich miłośników malarstwa do zajrzenia na wystawę. 

 Autor: Aleksandra Kaniecka 

 Jeśli chcesz być na bieżąco z tym co się dzieje w mieście zachęcamy do obserwowania strony www.grudziądzmiastootwarte.pl oraz polubienia naszego Facebooka 

Aleksandra Kaniecka 

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Dzień II Jarmarku św. Mikołaja 2023 w Grudziądzu zakończył się w późnych godzinach wieczornych przy pięknych muzycznych rytmach. Zapraszamy do relacji!
8 grudnia 2023
Rozmowy z pasją – wywiad z Katarzyną Kuligowską
8 grudnia 2023
Nadesłane zdjęcia z Jarmarku św. Mikołaja
7 grudnia 2023
Mikołajkowy Turniej w Piłkę Halową Szkół Ponadpodstawowych w Grudziądzu
7 grudnia 2023
Ale było Czad-owo! W dniu 7 grudnia, odbyło się spotkanie prowadzone przez Panią Teresę Mazurkiewicz, która opowiadała o Afrykańskim Czadzie. 
7 grudnia 2023
Derby z Bydgoszczą w piątek 8.12!
7 grudnia 2023