Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Większość rozwijających się przedsiębiorców wcześniej, czy później musi podjąć decyzję o zatrudnieniu pierwszego i kolejnego pracownika, których praca sprawi, że firma będzie bardziej dochodowa i wydajna. Dotychczas szef firmy był w 100% odpowiedzialny za rezultaty. Rzeczywistość biznesowa i odpowiedzialność zmienia się, gdy zaczyna tworzyć zespół.

Gdy człowiek wchodzi w rolę przywódcy, jego mózg zaczyna pracować na wyższych obrotach. Mózg lidera pracuje różnie. Czasem lubi władzę. Czasem lubi mieć rację. Lubi wzorować się na stylu zarządzania, który uznał za dobry i ludzki. Lubi też czasem patrzeć w przyszłość i roztaczać ogromne wizje. W zależności od tego, która część mózgu lidera wykazuje większą aktywność – taki styl zarządzania będzie dla niego naturalny. Znajomość mocnych stron, wynikających ze struktury swojego mózgu oraz mózgu współpracowników to pierwszy, milowy krok do skutecznego przywództwa. Jeżeli menedżer dołączy do tego poniższe kompetencje, jego firma ma szanse być liderem. Z punktu widzenia biznesu istnieje kilka kluczowych kwestii w materii przywództwa.

Zarządzanie samym sobą

Dobrze zorganizowany przedsiębiorca będzie dobrze zorganizowanym szefem. Z tą umiejętnością o wiele łatwiej jest skupiać się na wyzwaniach, z jakimi borykają się członkowie zespołu, ponieważ można im szybciej pomóc. Gdy tworzy się zespół, przybywają kolejne sprawy do posegregowania. Dobra organizacja pracy pozwoli właścicielowi firmy skupić się na najważniejszych rzeczach, a pozostałe skutecznie delegować pracownikom, nie zaś pracować po godzinach, robiąc wszystko samemu.

Wytyczanie celów

 Skuteczny menedżer wie, dokąd idzie. Wie, gdzie zmierza jego zespół. Ma świadomość, że jeśli biznes nie realizuje celów, to średni sens ma jego prowadzenie. Przywódca biznesowy wie, że „żadna droga nie jest dobra, jeśli nie znasz celu”. Wizja końca jest dla niego przejrzysta, nawet wtedy, gdy zarzucony jest kolejnymi pożarami do ugaszenia.

Motywacja

To jeden z najtrudniejszych obszarów menadżerskich. Pracownicy motywują się w różny sposób i potrzebują innych bodźców. Zależy to w dużej mierze od struktury ich mózgu. Niektórym potrzebne jest spokojne, przyjazne nastawienie, inni uwielbiają rywalizować, jeszcze innym do efektywnej pracy wystarczy ciche i spokojne środowisko. Sztuką jest wiedzieć, co motywuje poszczególnych pracowników, aby móc skutecznie pomagać im we wzroście i osiąganiu celów, nie tylko biznesowych. I jeszcze jedno, warto wiedzieć, co ich nie demotywuje J

Rozwijanie ludzi

To obszar dla niektórych „menedżerów” nie do przejścia. Strach przed tym, że nasz podwładny może rozwijać się szybciej, jest dla niektórych osób paraliżujący. Zdrowy, na poziomie poczucia własnej wartości, przywódca wie, że jeżeli jego zespół będzie się szybciej rozwijał, to jego cele zostaną szybciej osiągnięte. Ma świadomość, że można ufać bardziej tym, którzy widzą sens w rozwoju.  A co za tym idzie, sam lider jest na niego otwarty. Dopuszcza, że jeszcze wiele się może nauczyć.

Komunikacja

Najbardziej banalny, mogłoby się wydawać obszar, ale tylko pozornie. Komunikacja i jej skuteczność mają elementarny wpływ na to, jak rozwija się firma. Czy jej siła rośnie, czy może pracownicy patrzą na siebie „bykiem”? To lider odpowiada za to, jaka atmosfera panuje w firmie. To jego rolą jest rozbrajanie konfliktów czy mobilizowanie zespołu do otwartej komunikacji. To jeden z najważniejszych aspektów istnienia silnych marek.

Ocena i analiza

Prawdopodobnie najmniej lubiana rola menedżerska. To właśnie lider jest odpowiedzialny za to, jakie rezultaty ma jego zespół i każda jednostka z osobna. To właśnie lider analizuje i wyciąga konsekwencje, jeżeli trzeba to zrobić. To lider zatrudnia i zwalnia. To jego ocena ma wpływ na życie zawodowe pracowników. Warto mieć tego świadomość.

Karać czy nagradzać?

 Jest to szczególnie wrażliwy temat i sposób motywowania zespołu. Podejście do tej kwestii buduje też pozycję lidera.

Menedżer cieszy się autorytetem, jeśli może nagradzać i karać. Kij i marchewka to jego atrybuty i narzędzia motywowania. Zarówno nagroda, jak i kara mogą być motywujące. W firmach często jednak występuje deficyt pochwał i kult kar. Szefowie nie chwalą, ponieważ boją się „wody sodowej” uderzającej do głów ich pracownikom. Tymczasem pochwała jest wspaniałym narzędziem motywacyjnym, komunikatem: rób tak dalej!

Czy lider to osoba, która otrzymuje stanowisko dyrektora, kierownika, prezesa? Czy może ktoś, za kim po prostu idą ludzie? Dzisiaj wielu zarządzających nie jest liderami, jedynie piastuje taką funkcję. Tracą oni w ten sposób pracowników, którzy coraz częściej przyznają się do tego, że nie odchodzą od firmy, tylko od szefów.

 

Anna Urbańska

anna@structogram.pl

Przeczytaj więcej artykułów