Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Piątkowe i sobotnie wydarzenia(15 i 16 września) tworzyły organizacje pozarządowe z Grudziądza, Cech Rzemiosł Różnych, a także lokalni rzemieślnicy i twórcy.

 

Swojsko brzmiący fyrtel to regionalne określenie na okolicę, bądź dzielnicę., dlatego „Spotkamy się więc NA FYRTLU” odbyło się w najbardziej urokliwej okolicy naszego miasta – na Ratuszowej, na Błoniach, na Górze Zamkowej oraz w Spichlerzu 57.

Fyrtel ma symbolizować powrót do korzeni, nawiązanie do historii, rzemiosła, lokalnej gwary oraz łączyć ludzi. Za pielęgnowanie tradycji często odpowiadają lokalni twórcy, rzemieślnicy, pasjonaci i organizacje pozarządowe, których przez dwa popołudnia mieszkańcy mogli poznać osobiście.

W piątek na Błoniach odbyło się spotkanie ze służbami ratowniczymi. Na Górze Zamkowej wystawiono szybowiec zanim odrestaurowany zawiśnie na odnowionym grudziądzkim dworcu kolejowym i stworzono znakomitą okazję by poczuć się przez chwilę jak pilot takiej maszyny. Na odwiedzających czekała tam również młodzież GKM SA wraz z motocyklem.

Na Ratuszowej można było zmierzyć ciśnienie czy nauczyć się samobadania piersi. Zadbano też o coś dla oka: wystawa rękodzieła i prac, pokazy artystyczne oraz plener rysunkowy.

W Spichlerzu 57 przedstawiono warsztat rękodzielniczy, wystawę fotografii, prac i pokaz fryzur.

Niezależnie od miejsca wszyscy bardzo chętnie rozmawiali z mieszkańcami o tym, czym się zajmują. Pierwszy dzień zakończyła integracyjna potańcówka w Miłość Cafe.

W sobotnie popołudnie czas umilały występy artystyczne, pokazy sztuki rzemieślniczej, rozmowy z wystawcami. Największą popularnością cieszyły się zdjęcia w szybowcu, pokaz samochodów rajdowych i zabytkowych, warsztaty makramowe, joga oraz warsztaty artystyczne z linorytu i Lekka Szpachla.

Najchętniej odwiedzanym stanowiskiem okazał się punkt z grochówką przygotowaną przez Koło Grudziądzkiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Jej zapach przyciągał niektórych po kolejne porcje, a innych przekonywał do spróbowania dania. Wszyscy jednogłośnie uważali, że jest przepyszna.

W ciągu dwóch dni częstowano też innymi typowo swojskich przysmakami takimi jak kapusta kiszona i chleb ze smalcem.

Na fyrtlu odbywały się także wystawy kronik, prac, fotografii, ryngrafów, odznak, monet i medali. Całość zamknęła wieczorna potańcówka.

Dwudniowe wydarzenie zostało włączone w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku organizowano pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”.

Autorka: Martyna Ruszczyńska

GALERIA

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Prezentacja prac Zygmunta Lipińskiego. 
22 września 2023
Konsultacje w sprawie strategii rozwoju miasta
22 września 2023
Kulturalny weekend w Grudziądzu
22 września 2023
Weekend na sportowo
22 września 2023
Trwa XI Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi kampanii Make Sense
22 września 2023
Jak dodać otuchy dziecku w karetce?
22 września 2023