Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Wieczór autorski z Marcinem Kydryńskim w Fado Cafe

Pod parasolami z niezwykłym podróżnikiem 

We wtorkowe popołudnie 12 września do Fado Cafe zawitał niezwykły gość – podróżnik, dziennikarz muzyczny i fotograf – Marcin Kydryński. Znany przede wszystkim ze swoich autorskich programów w radiowej Trójce, najpierw audycji jazzowych „Trzy kwadranse jazzu” i „Około północy” a następnie „Sjesty” prezentowanej w latach 2001-2020. Po zakończeniu przygody z Trójką, w roku 2020 rozpoczął współpracę z niezależnym Radiem Nowy Świat, w którym do dziś ma swoją „Porę sjesty”.

Dziennikarz jest współautorem tekstów oraz muzyki dla swojej żony, piosenkarki Anny Marii Jopek. Na swoim koncie ma współudział w tworzeniu płyty „Upojenie”, która uzyskała status platynowej. Z obiektywem odwiedził sporo krajów w tym Kenię, Sudan, Zanzibar oraz Etiopię. Łącznie w krajach Afrykańskich spędził ponad 10 lat, ciekawym owocem jego wyprawy jest album fotograficzny zatytułowany „Pod słońce” za, który otrzymał nagrodę Bursztynowego Motyla. Jest również wydawcą albumów muzycznych, których stworzył 20 i więcej nie będzie, „ponieważ czas płyt CD się już skończył i trzeba wiedzieć, kiedy zejść ze sceny”.

Marcin Kydryński od lat związany jest z Grudziądzem, w którym, jak mówi, ma dużo znajomych oraz przyjaciół. Głównym powodem, dla którego przebywa do naszego miasta jest jego piękno, które najlepiej podziwiać spacerując nad Wisłą. Dziennikarz prowadzi również znany Festiwal Fado, w tej roli znakomicie spisuje się już ponad 5 lat. Następny Festiwal z jego udziałem odbędzie się w czerwcu 2024 i już teraz na niego zapraszamy, bo bilety rozchodzą się bardzo szybko.

Marcin Kydryński do zakątka pod parasolami przyjechał spotkać się z miłośnikami literatury oraz promować swoją nową książkę pt.”Milagro, Dziennik Kubański” (milagro po polsku oznacza cud). Motywem przewodnim dziennika jest oczywiście państwo w Ameryce Północnej, czyli Kuba. Jak opowiada autor ta książka nie ma na celu wzbudzenia tylko pozytywnych uczuć, ma pokazać nam realia oraz nie wyidealizowany obraz rzeczywistości. Książka powstała z obszernych fragmentów dziennika prowadzonego od 1979 roku, od czasu pierwszych olśnień, które urealnił później czas. Kuba jest dla autora niczym piękna kobieta, czaruje zachwyca i budzi namiętność. Opisane historie to tylko kronikarski zapis z dziennika fotografa ale to co najważniejsze to ludzie, miłość do nich, która motywuje dziennikarza do podróży, fotografowania i pisania.

Miłośnicy literatury licznie zabranie wśród parasoli słuchali z zaciekawieniem historii podróżnika. Spotkanie przyciągnęło również młodych grudziądzan. Fani Marcina Kydryńskiego chętnie zadawali pytania a na sam koniec spotkania mieli okazję porozmawiać zdobyć autograf, zamienić z autorem kilka zdań i zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Dziennikarz zapowiedział, że to nie koniec jego podróży, bo w czerwcu przyszłego roku planuję odwiedzić Sycylię. Kubę natomiast pragnie odwiedzić ponownie wraz z Nowym Rokiem, gdyż dla Kubańczyków to podwójne święto – obchodzą jednocześnie Sylwestra i Dzień Rewolucji.

Kolejne spotkania autorskie na pewno odbędą się w Grudziądzu a my postaramy się poinformować Państwo o tym na naszej stronie www.grudziadzmiastootwarte.pl

 
Artykuł oraz zdjęcia: Aleksandra Kaniecka 

 

 

Aleksandra Kaniecka 

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

113. rocznica powstania Domu Polskiego „Bazar” – zaproszenie na uroczystość
24 lipca 2024
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Grudziądzu informuje, iż od dnia 1 sierpnia 2024 r. można składać wnioski o przyznanie bonu energetycznego.
24 lipca 2024
Trwają zapisy do piątej edycji Biegu po Złotą Ostrogę Centrum Wyszkolenia Kawalerii.
24 lipca 2024
„WAKACJE NA MARNIE” – Zapraszamy 25.07. – 28.07.
24 lipca 2024
Rozmowy z pasją – wywiad z Natalią, uczestniczką metamorfozy w Geotermii
24 lipca 2024
MZK poszukuje pracowników – sprawdź!
23 lipca 2024