Grudziądzka odsłona ogólnopolskiej akcji czytania
Wśród wielu wydarzeń soboty 9 września 2023 roku, jedno zasługuje na szczególne wyróżnienie, jest to Narodowe Czytanie pod patronatem Pary Prezydenckiej.
Ten ogólnopolski happening, odbywający się od 12 lat, polega na publicznym czytaniu ważnych dla Polski i Narodu dzieł literackich. Lektury czytają znani politycy, działacze społeczni, aktorzy a prezentacji treści towarzyszą inne formy ekspresji: odgrywanie ról czy śpiew. Co roku bohaterem czytania jest inna autorka lub autor oraz jakieś wybrane dzieło. W tym roku Prezydent Andrzej Duda i jego małżonka Agata Kornhauser–Duda jako lekturę wybrali powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”
Prezydent Andrzej Duda w okolicznościowym liście pisze: „To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu”. Wybór Nad Niemnem związany jest też z przypadającą w tym roku 160 rocznicą Powstania Styczniowego, którego retrospekcja jest ważnym elementem powieści, kształtującym losy jej bohaterów.
W trakcie wydarzenia nie jest czytana cała powieść lecz wybrane fragmenty ważne narracyjnie, stylistycznie czy ideowo, tak by oddać jej ducha i pokazać wielowymiarowość.
Biblioteka Miejska im. Wiktora Kulerskiego w Grudziądzu po raz dziewiąty przyłączyła się do Narodowego Czytania, które miało miejsce o godzinie 12:00 w Dziale dla Dzieci i Młodzieży.
W grudziądzkim czytaniu udział wzięli:
– Maciej Glamowski – Prezydent Grudziądza,
– Szymon Gurbin – Wiceprezydent Grudziądza z małżonką Beatą Gurbin
– Tomasz Szymański – Poseł na Sejm RP
– Wioletta Pacuszka – Dyrektor grudziądzkiego Muzeum
– Łukasz Kowarowski – Przewodniczący Rady Miejskiej
– radni: Grzegorz Miedzianowski i Piotr Jezierski,
– Zbigniew Grablis oraz bibliotekarki: Jadwiga Biedzińska, Danuta Jóźwiak-Rezmer, Nikoleta Owczarzak.
Pomiędzy kolejnymi odsłonami powieści, czas umilała nam swoim czystym śpiewem Dominika Rezmer, prezentując utwory patriotyczne i ludowe.
To ciekawe przedsięwzięcie artystyczne o patriotycznym charakterze, pokazuje, że wszyscy Polacy wyrastamy z tych samych korzeni, pomimo różnic, które nas dzisiaj dzielą. Być może ta refleksja pomoże w zrozumieniu, że są wartości bardziej uniwersalne, których wszyscy powinniśmy strzec.
Z ciekawością obserwujemy takie wydarzenia i prezentujemy je Państwu stronie www.grudziadzmiastootwarte.pl
Adam Milewski