Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Warsztaty techniką cyjanotypii z Maciejem Kastnerem cz. 1

Biblioteka Miejska w Grudziądzu w ramach projektu „Historia w przewodniku zamknięta” i środków pozyskanych z Muzeum Historii Polski w Warszawie na program „Patriotyzm Jutra”, organizuje sporo wydarzeń o charakterze edukacyjnym. Jednym z nich są warsztaty wykonywania zdjęć techniką cyjanotypii prowadzone przez cenionego grudziądzkiego fotografika Macieja Kastnera, członka Związku Polskich Artystów Fotografików.

Techniki szlachetne w fotografii, to takie, w których fotograf przygotowuje samodzielnie elementy niezbędne do powstania dzieła, czyli np. płytki do naświetleń, roztwory chemiczne, papiery do wywoływania zdjęć.

Do jednych z takich technik należy cyjanotypia, wykorzystująca fotochemiczne właściwości soli żelaza. Dzięki niskim kosztom i łatwości użycia była i jest często wykorzystywana przez amatorów, chcących nadać artyzmu swoim fotografiom. Obrazy naświetlane w technice cyjanotypii charakteryzują się rozpoznawalnym niebieskim zabarwieniem tworzonym przez błękit pruski. Bardziej zaawansowane osoby mogą próbować tonować kolorystykę fotografii np. za pomocą herbaty, przez co nabiera ona barwy brązowej.

Zdjęcia robione w technice cyjanotypii na szlachetnych papierach, np. czerpanych, charakteryzują się mniejszą wyrazistością, detalami i mają nastrój obrazków sprzed epoki. To powoduje, że nawet współczesne ujęcia starej zabudowy miejskiej mogą wyglądać jak fotografie sprzed stu lat.

Na pierwszych zajęciach w dniu 2 września, Maciej Kastner przedstawił teoretyczne podstawy cyjanotypii, zasady robienia zdjęć do tej techniki, a następnie grupa uczestników udała się na stare miasto by sfotografować jego zabytki do późniejszego naświetlania. Po powrocie w zaimprowizowanym studio, robiliśmy portrety uczestników, współczesnych Grudziądzan.

Dla uproszczenia procesu zdjęcia były robione aparatami cyfrowymi, a następnie będą wydrukowane na specjalnej folii negatywowej by zostać przeniesione na papier w bardziej szlachetny sposób. Cały proces preparowania papieru i naświetlania obrazów realizowany będzie na zajęciach w dniu 16 września.

Postaramy się tam być i efekty zajęć przedstawić na portalu www.grudziadzmiastootwarte.pl

Adam Milewski

GALERIA

w obiektywie Adama Milewskiego

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

6. Grudziądzki Festiwal Rowerowy – już 9 czerwca
24 maja 2024
Mówimy: STOP POŻAROM TRAW!
24 maja 2024
MORiW szuka Ratowników!
23 maja 2024
SZPITAL poszukuje do pracy! Sprawdź ofertę
23 maja 2024
II Endokawa w Grudziądzkiej Geotermii – relacja z warsztatów
23 maja 2024
Dzień Matki z CK Teatr i Klubem Akcent
23 maja 2024