Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Pociągiem do Malborka!

3 września, wraz z wprowadzeniem nowej korekty rozkładu jazdy PKP, na tory łączące Grudziądz i Kwidzyn powróciły pociągi. Po zakończeniu trwającej od 2017 roku modernizacji fragmentu linii kolejowej nr 207, podróżni skorzystali w niedzielę z pierwszych połączeń regionalnych i dalekobieżnych.

Linia kolejowa nr 207 łączy Toruń Wschodni z Malborkiem, m.in. przez Chełmżę, Grudziądz i Kwidzyn. W październiku 2017 roku rozpoczęły się prace modernizacyjne na odcinku Gardeja – Malbork i od tego czasu została wprowadzona Zastępcza Komunikacja Autobusowa. Od 10 lipca 2021 pociągi wróciły na trasę z Kwidzyna do Malborka. Przedłużający się remont fragmentu linii i trudności, które miały miejsce podczas prowadzonych prac spowodowały, że pojazdy szynowe łączące Kwidzyn i Grudziądz wróciły na tory dopiero 3 września 2023 roku. W trakcie trwającej wiele lat modernizacji tego odcinka, przeprowadzono także remont infrastruktury z Chełmży do Torunia Wschodniego, który dla trwał nieco ponad rok.

W ramach inwestycji, poza wymianą torowiska, przebudowane zostały także perony w Gardei, Dziwnie, Sadlinkach, Kwidzynie, Brachlewie, Ryjewie, Sztumskiej Wsi, Sztumie i Gościszewie. Z punktu widzenia mieszkańców Grudziądza i regionu poprawi się komfort podróży na tejże linii. Warto jednak przypomnieć, że odcinek z Grudziądza do Gardei nie został objęty modernizacją i jego przebudowa to perspektywa najbliższych kilku lat – konkretne daty jeszcze nie padły.

Powrót pociągów regionalnych i TLK Flisak.

Aktualnie podróżni skorzystać mogą z 5 par pociągów regionalnych (spółki PolRegio), łączących Grudziądz z Malborkiem. Poranne połączenie wydłużone zostało do Tczewa. Zarówno w Malborku jak i w Tczewie można przesiąść się na inne pociągi, również dalekobieżne, m.in. w kierunku Trójmiasta, Warszawy, Elbląga, Olsztyna czy Szczecina. Na swoją pierwotnie założoną trasę powrócił pociąg TLK Flisak, relacji Gdynia Główna – Katowice – Gdynia Główna. Gdy prawie dwa lata temu pojawił się on w rozkładzie, ze względu na trwającą modernizację linii kolejowej nr 207, jego trasa przebiegała objazdem przez Laskowice Pomorskie. Z powodu rozpoczęcia remontu mostu im. Bronisława Malinowskiego i trwających prac między Gardeją a Kwidzynem, uruchomiona została Zastępcza Komunikacja Autobusowa relacji Malbork – Jabłonowo Pomorskie – Malbork (przez Sztum, Kwidzyn i Grudziądz), skomunikowana w obu kierunkach z “Flisakiem”, który przez ten czas kursował objazdem przez Iławę.

W grudniu 2021 roku, gdy “Flisak” zadebiutował na polskich szlakach, połączenia dalekobieżne po latach odzyskały Grudziądz, Brodnica, Rypin i Sierpc. Dziś faktem stało się ich przywrócenie dla mieszkańców Sztumu i Kwidzyna, którzy przybyli symbolicznie przywitać pociąg w swoich miejscowościach. Również i w Grudziądzu nie zabrakło chętnych na ponowne powitanie “Flisaka”. Wydarzenie to, przedstawione w poniższej fotorelacji, przyciągnęło grono pasjonatów. Co w tym nadzwyczajnego? Poza samym faktem wytrasowania połączenia “właściwymi torami”, w Grudziądzu zmienia on kierunek jazdy. Oznacza to, że lokomotywa musi wykonać manewry na stacji, by podczepić się ponownie z drugiej strony składu. Wcześniej miało to miejsce w Laskowicach i Jabłonowie Pomorskim.

Szczegółowe informacje dotyczące kursowania pociągów dostępne są na stronach PKP i przewoźników. Dla zobrazowania wyglądu obecnego rozkładu jazdy  przywróconych połączeń z i do Grudziądza, przedstawiamy je Państwu poniżej.

Pociągi regionalne:

Grudziądz (05:37) -> Malbork (06:56) -> Tczew (07:18)
Grudziądz (09:04) -> Malbork (10:22)
Grudziądz (14:49) -> Malbork (16:08)
Grudziądz (17:25) -> Malbork (18:39)
Grudziądz (20:20) -> Malbork (21:40)

Malbork (06:09) -> Grudziądz (07:24)
Malbork (10:57) -> Grudziądz (12:12)
Malbork (15:41) -> Grudziądz (16:56)
Malbork (18:42) -> Grudziądz (19:57)
Malbork (20:52) -> Grudziądz (22:07)

Pociągi dalekobieżne (TLK Flisak):

Grudziądz (11:29) -> Katowice (19:33)
Grudziądz (17:05) -> Gdynia Główna (19:31)

Gdynia Główna (08:30) -> Grudziądz (11:09)
Katowice (08:58) -> Grudziądz (16:41)

Artykuł i zdjęcia: Choderny Gracjan

Choderny Gracjan

w obiektywie

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Trwają zapisy na Jarmark Spichrzowy – zostań wystawcą
21 kwietnia 2024
„Wstydź się” ostatni spektakl Grudziądzkiej Wiosny Teatralnej – relacja
21 kwietnia 2024
Śmieci w łapy pod schroniskiem w Węgrowie – Sprzątnie lasu ze zwierzętami
20 kwietnia 2024
„To jest moja Broszka” – Wiosenne przebudzenie: Wspólna podróż do piękna
20 kwietnia 2024
DKF i wernisaż fotografii Piotra Bilskiego – relacja
20 kwietnia 2024
Szpital poszukuje do pracy! Sprawdź ofertę.
19 kwietnia 2024