Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Od 18 do 20 sierpnia Grudziądz żyć będzie XXXIV Zjazdem Kawalerzystów. To jedno z ważniejszych wydarzeń w kalendarzu lokalnych uroczystości. Z programem Zjazdu warto zapoznać się już dziś, tak by odpowiednio wcześnie zaplanować swój udział w przynajmniej niektórych z przygotowanych wydarzeń.

O tym, że przyjść warto, nikogo przekonywać nie trzeba. Kawalerzyści podbijali już serca grudziądzan nie raz, a pokazy na Błoniach Nadwiślańskich bywały scenerią wydarzeń spektakularnych i poruszających. Tak będzie i w tym roku, bo Zjazd to nie tylko tradycja, jakkolwiek chlubna i ciesząca się dobrym społecznie odbiorem. To również piękne i wspaniałe widowisko, dowód żywotności naszej historii, jej rozmachu, dynamiki i atrakcyjności.

18 sierpnia (piątek)

Tego dnia Zjazd się rozpocznie. Jego początek zaplanowano na godz. 17:00 w 8. Grudziądzkim Batalionie Walki Radioelektronicznej im. gen. bryg. Zygmunta Podhorskiego. Uczestnicy wezmą udział w uroczystej zbiórce batalionu, podczas której będzie miał miejsce Apel Pamięci oraz złożenie wieńców przy obelisku Szkoły Podchorążych Kawalerii i Tablicy Pamiątkowej. Nie zabraknie również okazji do podziwiania historycznych pamiątek oraz tego, czym nasze Siły Zbrojne żyją obecnie. Przed zainteresowanymi zostaną bowiem otwarte drzwi Sali Tradycji i koszar im. Księcia Józefa Poniatowskiego na ulicy Hallera 62, jak również przygotowano z myślą o nich prezentację sprzętu wojskowego.

Następnie, o godzinie 19:00, odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów. Dokonają tego wyznaczone delegacje w grudziądzkich miejscach pamięci, a więc przy tablicy pamiątkowej Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii, miejscu spoczynku gen. Stefana de Castenedolo Kasprzyckiego na Cmentarzu Garnizonowym i pomniku rtm. ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego. Na Cmentarzu Parafialnym uhonorujemy pamięć płk. Zbigniewa Makowieckiego, a przy obelisku gen. Tadeusza Bora Komorowskiego (os. Kawalerii Polskiej), oddamy cześć kolejnemu z wielkich synów polskiej ziemi.

O godzinie 20:30, w Bursie przy ulicy Hallera 37, odbędzie się spotkanie z Tomaszem Dudkiem, dowódcą „Komarowskiej Potrzeby” Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem”.

 

19 sierpnia (sobota)

O godzinie 11:00 na Błoniach Nadwiślańskich rozpoczną się spektakularne pokazy kawaleryjskie Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego. Następnie, o godzinie 12:30, wystąpi Orkiestra Wojskowa z Bydgoszczy. Ten dzień zakończymy na grudziądzkim Rynku, gdzie o godzinie 15:30 wystąpią gdzie Chór „Tibi Mariae” oraz zespół „Sweet Accordion” z koncertem piosenek z lat 20. ubiegłego wieku.

20 sierpnia (niedziela)

Ten dzień rozpocznie się o godzinie 10:00 uroczystą Mszą św., koncelebrowaną w grudziądzkiej Bazylice Kolegiackiej. Z kolei o godzinie 11:30 zostaną złożone kwiaty przy pomnikach Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Żołnierza Polskiego.

O godzinie 12:00 w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi rozpocznie się wręczenie Odznak Honorowych Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej. Przy okazji będzie można zwiedzać wystawę stałą „Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu 1920 – 1939” oraz wysłuchać zespołu harcerskiego „Piosenkarnia”.

 

O wszelkich zmianach będą Państwo na bieżąco informowani. Serdecznie wszystkich zapraszamy do udziału w kolejnym Zjeździe Kawalerzystów, tej wizytówce naszego miasta. Informujemy też, że wszystkie wydarzenia Zjazdu mają charakter otwarty.

 

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

 Koncert „Ave Maria” na Dzień Mamy.
21 maja 2024
Trzy różne spojrzenia na miłość – Grudziądz w Waszym obiektywie
21 maja 2024
Wyróżnienie dla stulatków
21 maja 2024
„Prosto z natury” – relacja z wystawy fotografii Magdaleny Hausman w Klubie Centrum Spółdzielni Mieszkaniowej
21 maja 2024
PUP GRUDZIĄDZ – z nami możesz znaleźć pracę.
21 maja 2024
Noc Muzeów 2024 – Czas spędzony pod znakiem sztuki, muzyki, wiedzy i zabawy.
21 maja 2024