Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Tajemnice Rowu Hermana – spacer z przewodnikiem

Niedzielny spacerek z przewodnikiem – Tajemnice Rowu Hermana

Oddział PTTK im. ks. ppłk. dr. Władysława Łęgi oraz Koło Przewodników im. Józefa Błachnio w Grudziądzu z myślą o mieszkańcach miasta oraz turystach organizują kolejną edycję spacerków po mieście z grudziądzkimi przewodnikami.

W niedzielę 23 lipca 2023 odbył się spacerek dotyczący Tajemnic Rowu Hermana powstałego w XIV wieku. Mimo niepogody uczestniczyło około 30 osób. Przewodnikiem był Krzysztof Przybył.

Trasa wycieczki wiodła od Teatru, przez Krowi Mostek, ulicą Staszica (która zamiast asfaltem wyłożona jest cegłami), alejką Harcmistrza Maślonkowskiego, aż do ujścia kanału do Wisły przy grudziądzkiej Marinie.

Podczas wędrówki można było dowiedzieć się nie tylko o tym jak ważny dla miasta był Rów Hermana (którego nazwa odnosi się do imienia jednego z trzech mężczyzn historycznie związanych z Grudziądzem i okolicami) w dostarczaniu wody do miasta, ale także zapoznać się z historią miejsc znajdujących się na trasie.

Ciekawostką dla niektórych mogło być, że betonowe klocki w okolicach ulicy Teatralnej to pozostałości po połączonej fabryce, wytwórni maszyn rolniczych i odlewni. Przewodnik opowiadał także o znajdującej się przepompowni wody przy Toruńskiej 35, która powstała w 1905 roku jako przeciwpowodziowa, broniąca przed cofką.

Spacery odbywają się w każdą niedzielę wakacji – początek godzina 10:00. Udział w nich jest bezpłatny. Spacerki zostały sfinansowane z dotacji Urzędu Miejskiego w Grudziądzu.

Autorka: Martyna Ruszczyńska

GALERIA

Zdjęcia Martyna Ruszczyńska

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

„WAKACJE NA MARNIE” – Zapraszamy 25.07. – 28.07.
24 lipca 2024
Rozmowy z pasją – wywiad z Natalią, uczestniczką metamorfozy w Geotermii
24 lipca 2024
MZK poszukuje pracowników – sprawdź!
23 lipca 2024
Wystawa poświęcona Powstaniu Warszawskiemu w Muzeum
23 lipca 2024
Grudziądzka Jesień Poezji – XXIX Ogólnopolskie Warsztaty Poetyckie
23 lipca 2024
PUP GRUDZIĄDZ – z nami możesz znaleźć pracę.
23 lipca 2024