Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbyło się wczoraj (20 lipca) uroczyste wręczenie umów dotacyjnych. Dzięki temu kilka spośród grudziądzkich zabytków otrzymało środki finansowe, które zostaną przeznaczone na dalsze prace konserwatorskie.

Tegoroczne wsparcie przekazane przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego na remonty konserwatorskie, prace restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkowych obiektach Kujaw i Pomorza wyniosło aż 30 milionów złotych. Dotacje przeznaczone zostaną na realizację 208 przedsięwzięć w całym naszym regionie. Beneficjenci dotacji otrzymali umowy z rąk marszałka województwa Piotra Całbeckiego i przewodniczącej sejmiku województwa Elżbiety Piniewskiej.

Środki, które trafiły do Grudziądza zostaną przeznaczone m.in. na:

– Konserwację drewnianych drzwi wejściowych do budynku Ratusza – 30 tys. zł

– Renowację i wymianę stolarek drzwiowych w budynku Biblioteki Miejskiej przy ul. Legionów – 30 tys. zł

– Prace konserwatorskie elewacji Bramy Wodnej – 50 tys. zł

– Remont elewacji budynku byłego Domu Korzeniewskich na Rynku – 20 tys. zł

Wśród wybranych do dofinansowania zadań szczególne miejsce zajmują prace konserwatorskie i restauratorskie w kościołach (w wielu przypadkach są to świątynie zlokalizowane w niewielkich miejscowościach), kompleksach pałacowo-dworskich, kamienicach i budynkach oraz w zabytkowych gmachach instytucji wpisanych do rejestru zabytków.