Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

16 lipca obchodzimy Dzień Lodów.

Święto to przypada corocznie w trzecią niedzielę lipca.

Lody truskawkowe, waniliowe, czekoladowe, a może jakiś sorbet lub włoskie? W kubeczku, w wafelku czy na patyku? Dzień związany z tym zimnym deserem wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie w 1984 r. prezydent Ronald Reagan ustanowił Narodowy Dzień Lodów.

Historia lodów sięga czasów starożytnych. Prawie wszystkie źródła kierują nas do Chin, gdzie pierwsze mrożone desery powstawały w już kilka wieków przed naszą erą. Ważną rolę odegrał także Marco Polo. Wracający do Włoch z Dalekiego Wschodu podróżnik przywiózł przepis, który mocno przypomina ówczesne sorbety. Historycy szacują, że ten przepis ewoluował w lody w XVI wieku. Tylko czy wtedy myśleli, że dziś będą one robione np. z pietruszką?

Za wynalazcę współczesnych lodów uznawany jest włoski inżynier Bernardo Buontalentiego. Na polecenie Księcia Kosmy I Medyceusza wynalazł nowy deser: sorbet zrobiony z lodu, soli, cytryny, cukru, jajka, miodu, mleka i kropli wina. Lody przez wiele wieków był towarem luksusowym. Pod koniec XVIII wieku stały się bardziej dostępne, choć nadal pojawiały się wyłącznie na specjalne okazje. W 1851 r. Amerykanin, sprzedawca mleka Jacob Fussel zbudował pierwszą fabrykę lodów.  Odkrył, że przez zróżnicowane zapotrzebowanie często pozostawało mu dużo mleka i śmietany, które następnie zamieniał w lody. Dobrze działający biznes spowodował otwarcie kilku innych fabryk. Dzięki masowej produkcji obniżeniu uległy koszty lodów i stały się popularniejsze dla osób z niższych klas. Kolejnym ważnym krokiem do większej dystrybucji było wynalezienie przez Carla von Lindego chłodnictwa przemysłowego.

W sklepach spożywczych lody pojawiły się w dopiero w 1930 roku. Druga wojna światowa spopularyzowała deser, ponieważ służył za najlepsze słodycze dla żołnierzy. Stały się one w pewnym momencie symbolem Ameryki i spowodowały, że największym ich producentem w kraju w 1943 r. były Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych.

Współczesny rynek lodów wart jest ponad 80 miliardów dolarów. Według portalu branżowego ilody.com.pl w Polsce zjadamy około 4 litrów na osobę na rok, a najwięcej konsumujemy ich od maja do sierpnia.

W naszym kraju Dzień Lodów nie jest aż tak znany, dlatego aby to przełamać zachęcamy do wybrania się na lody w najpopularniejsze miejsca w naszym mieście:

  • Fado Cafe
  • Lodziarnia Torino
  • Lodziarnia K&K
  • Lodziarnia Włoska „Gelateria Italiana”
  • „Wisła” – sklep firmowy i pracownia lodów
  • Strawa i Kawa
  • Kawiarnia „Francuz”
  • Piekarnia Cukiernia Kraśniewski
  • Kontynety
  • Różanka

Autorka: Martyna Ruszczyńska

GALERIA

Zdjęcia Martyna Ruszczyńska

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

 Koncert „Ave Maria” na Dzień Mamy.
21 maja 2024
Trzy różne spojrzenia na miłość – Grudziądz w Waszym obiektywie
21 maja 2024
Wyróżnienie dla stulatków
21 maja 2024
„Prosto z natury” – relacja z wystawy fotografii Magdaleny Hausman w Klubie Centrum Spółdzielni Mieszkaniowej
21 maja 2024
PUP GRUDZIĄDZ – z nami możesz znaleźć pracę.
21 maja 2024
Noc Muzeów 2024 – Czas spędzony pod znakiem sztuki, muzyki, wiedzy i zabawy.
21 maja 2024