Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej

  W dniach 26-28.06.2023 roku przy ulicy Portowej 8, czyli w budynku grudziądzkiej Mariny, odbyły się szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, przeznaczone dla dorosłych oraz młodzieży.

Sytuacja, w której zdrowie lub życie innej osoby znajduje się w naszych rękach, może wydawać się mało prawdopodobna, niektórym wręcz abstrakcyjna. Jednak posiadanie umiejętności udzielenia pomocy drugiemu człowiekowi w sytuacji krytycznej jest dla nas wszystkich powinnością i koniecznością. O słuszności niesienia pomocy poszkodowanym powinna przekonywać już sama ludzka moralność, ale sytuacja, w której będąc świadkami jakiegoś zdarzenia takowej pomocy nie udzielimy, niesie za sobą także konsekwencje prawne.

Zagadnienie to regulowane jest przez artykuł 162 Kodeksu karnego, zgodnie z treścią którego „kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Przepis ten oczywiście nie wymaga, abyśmy udzielali pomocy, gdy groziłoby to naszemu własnemu zdrowiu lub życiu, ani też nie oznacza, iż każdy musi posiadać rozległą wiedzę medyczną. Tym bardziej istotna jest pierwsza pomoc, gdyż jest to szereg podstawowych czynności, które jest w stanie przyswoić sobie dosłownie każdy, a pomimo iż są to aktywności względnie proste, to mogą ratować życie.

Grudziądzanie zdają się to rozumieć, ponieważ kursy pierwszej pomocy odbywały się w ciągu ostatnich miesięcy chociażby w przychodni na Rządzu oraz w Geotermii Grudziądz. Ten na Marinie stał się faktem dzięki Grudziądzkiemu Budżetowi Obywatelskiemu, a więc jest on inicjatywą mieszkańców, którzy są świadomi, jak bardzo istotna jest to wiedza.

Trzygodzinne szkolenia odbyły się w przeciągu trzech dni dla ośmiu grup (jeszcze wcześniej, 3 czerwca, przeprowadzone zostały dla dwóch innych grup). Dzieliły się na część teoretyczną, w której prowadzący ratownik medyczny przedstawiał zagadnienia związane z zaistnieniem wypadku i udzielaniu pomocy adekwatnie do stanu poszkodowanych, a także część praktyczną, podczas której biorące udział osoby ćwiczyły resuscytację krążeniową oddechową, dowiedziały się, jak bezpiecznie wyciągnąć nieprzytomną osobę z pojazdu, nauczyły zakładać opaskę zaciskową, a także musiały samodzielnie powstrzymać symulowany krwotok tętniczy. Na zakończenie wszyscy otrzymywali certyfikaty potwierdzające zdobytą wiedzę i umiejętności.

„Celem tego szkolenia jest pokazanie jak proste jest udzielenie pomocy i jak niewiele potrzeba, żeby uratować ludzkie życie. W ramach kursu skupiamy się na czynnościach reanimacyjnych, z użyciem automatycznego defibrylatora zewnętrznego, radykalnym tamowaniu krwawień, działaniu w przypadku zakrztuszenia, a także zabezpieczeniu poszkodowanego pod kątem drożności dróg oddechowych, czyli o pozycji bezpiecznej, ale już zmodyfikowanej pod kątem termoizolacji zgodnie z najnowszymi wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji oraz wielu innych zagadnień, które w ramach tego szkolenia wplatamy” – powiedział Marcin Gizicki, ratownik medyczny prowadzący szkolenia z pierwszej pomocy w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego.

„Dla większej skuteczności szkolenia na potrzeby tego projektu zaangażowaliśmy trzy fantomy sterowane elektronicznie, które pokazują w czasie rzeczywistym jakość resuscytacji, dzięki czemu możemy każdemu kursantowi indywidualnie doradzić, jak efektywniej wykonywać poszczególne czynności, takie jak uciskanie klatki piersiowej. Posiadamy też zestawy symulacyjne krwawień, które faktycznie tryskają krwią, więc przychodząc na nasze szkolenie mogą sobie Państwo ubrudzić ręce, ale na szczęście posiadamy też rękawiczki jednorazowe, żeby efektywnie tamować krwawienie. Dodatkowo mamy do dyspozycji trzy zestawy symulacji zakrztuszeń, aby umożliwić wszystkim uczestnikom wykonanie jak największej liczby powtórzeń danego ćwiczenia. Poza tym nie oszczędzamy też na środkach opatrunkowych. Przybywajcie, ćwiczcie i zdobywajcie jak najwięcej wiedzy razem z nami!” – dodał.

Kolejna okazja do wzięcia udziału w kursie będzie miała miejsce we wrześniu bieżącego roku. Bezpłatne szkolenia odbędą się 21 września o godzinie 16:00 oraz 26 września o godzinach: 8:00, 12:00, 16:00. Zachęcamy do udziału, ponieważ każda wiedza to potęga, a ta daje szczególną moc – do ratowania życia.

Autor: Filip Kołakowski

GALERIA

Zdjęcia Filip Kołakowski

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

113. rocznica powstania Domu Polskiego „Bazar” – zaproszenie na uroczystość
24 lipca 2024
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Grudziądzu informuje, iż od dnia 1 sierpnia 2024 r. można składać wnioski o przyznanie bonu energetycznego.
24 lipca 2024
Trwają zapisy do piątej edycji Biegu po Złotą Ostrogę Centrum Wyszkolenia Kawalerii.
24 lipca 2024
„WAKACJE NA MARNIE” – Zapraszamy 25.07. – 28.07.
24 lipca 2024
Rozmowy z pasją – wywiad z Natalią, uczestniczką metamorfozy w Geotermii
24 lipca 2024
MZK poszukuje pracowników – sprawdź!
23 lipca 2024