Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Wieczór z humorem. Stand up Aleksandry Radomskiej

W poniedziałek 26 czerwca 2023 w grudziądzkim klubie Akcent odbył się występ znanej influencerki Aleksandry Radomskiej, autorki książki „Mam wątpliwość”.

Charakterystycznymi cechami stand-upu są ostre żarty, trafne komentarze na aktualne tematy i bliski kontakt z publicznością, mimo że w większości jest to monolog komika. W Polsce rozkwita od niedawna, ale taka forma rozrywki przyciąga tłumy patrząc na szybkość wyprzedawania biletów. Jak wyglądały początki tego komediowego gatunku w Polsce?

Mimo że narodził się w Stanach Zjednoczonych u progu XIX wieku, w Polsce pojawił się dopiero w 2008 roku. Wszystko zaczęło się w warszawskiej knajpie „Na Kłopoty Bednarska”, gdzie swój pierwszy występ dali Czarek Jurkiewicz i Karol Kopiec, uważani dziś niejako za ojców polskiego stand-upu. Z początku przypadkowi widzowie nie wykazywali większego zainteresowania, jedynie doceniali ich znajomi. Jednak determinacja nie pozwoliła na szybkie poddanie się. Jurkiewicz i Kopiec wracali tam i stopniowo doskonalili warsztat. Swoim zaangażowaniem wypracowali w końcu coś, co można uznać za pewnego rodzaju wzór polskiego stand-upu, z którego korzystają dziś wszyscy twórcy gatunku. Niedługo później do duetu dołączył Maciek Adamczyk, którego panowie wypatrzyli w klubie Lorelei na wieczorze typu open-mic. Tam również swoje pierwsze kroki stawiał Sebastian Rejent, zwany dziś „królem roasta”.

Od tego czasu polski stand-up powoli nabierał tempa, a w szczególności po 2010 roku, kiedy to w polskim Comedy Central ruszył pierwszy polski program dotyczący tej formy rozrywki. Poza fanami rośnie też liczba komików.

W samym Grudziądzu, patrząc na kalendarz tegorocznych wydarzeń zauważyć można popularność stand-upu. Jeszcze będzie parę okazji do zapoznania się z tą formą rozrywki w naszym mieście. Mimo że na tej scenie dominują mężczyźni, kobiety też znakomicie odnajdują się w tej roli .

Przykładem jest Aleksandra Radomska, która od dwóch lat porywa ludzi ze sceny. W programie „Zrozumiesz jak dorośniesz” doskonale przedstawia rozterki i cechy wspólne współczesnych kobiet, relacje w związku oraz trud rodzicielstwa zahaczając o relacje z własnymi rodzicami. Żarty, które rozumieją nie tylko panie z dystansem do siebie, ale i panowie, którzy wiedzą jak wygląda życie ze „stereotypową” kobietą. Choć na tłumnej publiczności dominowały panie, to mężczyźnie nie nudzili się.

Akcent to miejsce w Grudziądzu, gdzie coraz częściej możemy spotkać najlepszych polskich stand-uperów.

Autor: Martyna Ruszczyńska

GALERIA

zdjęcia Martyna Ruszczyńska

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Trwają zapisy na Jarmark Spichrzowy – zostań wystawcą
21 kwietnia 2024
„Wstydź się” ostatni spektakl Grudziądzkiej Wiosny Teatralnej – relacja
21 kwietnia 2024
Śmieci w łapy pod schroniskiem w Węgrowie – Sprzątnie lasu ze zwierzętami
20 kwietnia 2024
„To jest moja Broszka” – Wiosenne przebudzenie: Wspólna podróż do piękna
20 kwietnia 2024
DKF i wernisaż fotografii Piotra Bilskiego – relacja
20 kwietnia 2024
Szpital poszukuje do pracy! Sprawdź ofertę.
19 kwietnia 2024