Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Muzeum na leżaku

Cykl wakacyjnych wydarzeń z historią.

W pierwszy wtorek wakacji ruszyła kolejna edycja “Muzeum na leżaku”. Ze względu na kapryśną pogodę w tym dniu, dla przyjemności wsłuchania się w słowa historyka Mariusza Żebrowskiego, spotkanie odbyło się w gmachu głównym placówki.

Tematem pierwszej odsłony było wojsko w grudziądzkich lokalach – temat bardzo bogaty i dość nieoczywisty. W pierwszej kolejności słuchaczom przybliżono lokale prowadzące działalność na terenie Grudziądza w początkowych latach XIX. wieku. Było ich wiele, co naturalnie stwarzało zróżnicowanie  dostępnych w nich dodatkowych usług. Różnorodność polegała w głównej mierze na obsłudze, przez poszczególne lokale, konkretnych grup. Ponieważ były to czasy, w których Grudziądz licznie zamieszkiwali Niemcy, wiele z restauracji, kawiarni i barów było dostępne tylko dla Niemców lub tylko dla Polaków. W jednym lokalu nie byli także obsługiwani np.oficerowie i podoficerowie – każda grupa miała wyznaczone miejsca, które mogła odwiedzać, zgodnie z zajmowanym stanowiskiem czy posiadanym stopniem. Ze względu na liczne restrykcje dochodziło nawet do sytuacji, że niektóre lokale nie mogły być odwiedzane przez wojskowych. Były to także czasy wszechobecnej biedy i słabych zarobków – nie każdy mógł więc pozwolić sobie na luksus, jakim było częste picie kawy w miejskich lokalach. Mimo to cieszyły się one bardzo dużą popularnością wśród wielu grup społecznych.

Nie sposób streścić całości przedstawionej na spotkaniu historii. Nie chcemy również zdradzać Państwu wszystkich szczegółów, ponieważ zdecydowanie warto samemu wsłuchać się w przeniknięte ciekawymi faktami opowieści z dziejów naszego miasta. Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych wydarzeniach, organizowanych w ramach “Muzeum na leżaku” – z całą pewnością nie będzie to zmarnowany czas!

Kolejne spotkanie już 11 lipca o 16:30, również w Muzeum, gdzie przedstawiona zostanie historia Domu Korzeniewskich. Szczegóły zamieszczone są na plakacie wydarzenia oraz na bieżąco na stronie Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu: 

muzeum.grudziadz.pl

Artykuł i zdjęcia: Choderny Gracjan

GALERIA

Zdjęcia Choderny Gracjan

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Relacja z Ultramaratonu Rowerowego – dla prawdziwych wojowników!
27 maja 2024
W miniony weekend na terenie Grudziądzkiej Mariny nad Wisłą odbył się Festyn Integracyjny
27 maja 2024
Do 5 czerwca br. trwa Plebiscyt Cuda Polski organizowany przez redakcję magazynu National Geographic Traveler.
27 maja 2024
Koncert “Ave Maria” z okazji Dnia Mamy
27 maja 2024
27.06 – Dzień Samorządu Terytorialnego
27 maja 2024
Święto Województwa już wkrótce
27 maja 2024