Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Niniejszym zapraszamy Państwa na otwarcie wystawy plenerowej prezentującej nagrodzone prace uczestników ogólnopolskiego konkursu plastycznego pt.: ,,Autoportret, czyli portret własny’’. Wystawę prezentującą najciekawsze prace laureatów konkursu będzie można podziwiać na Rynku przez najbliższe tygodnie.

 Otwarcie wystawy z udziałem kuratora wystawy Pana Marka Fijałkowskiego -instruktora oraz Arkadiusza Elszkowskiego – Dyrektora OPP, odbędzie się 28 czerwca br. o godz. 11.00 na grudziądzkim Rynku.

Konkurs organizowany jest cyklicznie przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Grudziądzu. Artystyczne wydarzenie cieszy się ogromnym zainteresowanie, a corocznie na konkurs nadsyłane są tysiące prac z całej Polski. Kuratorem i pomysłodawcą tego wydarzenia jest grudziądzki artysta malarz Marek Fijałkowski.

W tym roku odbyła się już VIII edycja konkursu. Honorowy Patronat nad wystawą objął  Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.

Celem konkursu jest stworzenie autoportretu i opowiedzenie o sobie w dowolnej technice plastycznej. Paleta prac jest rozmaita od tradycyjnych farb, pasteli, po grafiki komputerowe, grafikę warsztatową, collage, aż po formy przestrzenne tj.: rzeźby, instalacje, czy asamblaż. Konkurs kierowany jest do dzieci, młodzieży, a także do kształcących się  osób dorosłych. Uczestniczą w nim osoby od 5-tego do 26-tego roku życia. Ocena prac odbywa się z  podziałem na IV kategorie wiekowe.

Autorzy prac dokonują tu swoistej autorefleksji, syntetyzują swój charakter, zachowanie, upodobania. Autentyczny Autoportret to jeden z najtrudniejszych tematów
do przedstawienia dla artysty, ponieważ nie pokazujemy jedynie wizerunku postaci. Udział
w konkursie daje zatem możliwość opowiedzenia o sobie całemu światu. Uczestnicząc współcześnie w masowej komunikacji często chcemy być przecież zauważonymi. Nie rzadko bez znaczenia dobrze czy źle, ale byle być widocznym. Autorzy podczas tworzenia swoich dzieł konfrontują się tu z zapytaniem – jak widzimy siebie my sami, a jak postrzegają nas inni?

W działanie komisji konkursowej zaangażowane jest środowisko uznanych grudziądzkie artystów i twórców w dziedzinie malarstwa,, rzeźby, fotografii architektury, architektury krajobrazu.

W 2023 r. na konkurs nadesłano 1871 prac z 253 szkół i placówek edukacyjnych,
z których 28 nagrodzono i wyróżniono.

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

6. Grudziądzki Festiwal Rowerowy – już 9 czerwca
24 maja 2024
Mówimy: STOP POŻAROM TRAW!
24 maja 2024
MORiW szuka Ratowników!
23 maja 2024
SZPITAL poszukuje do pracy! Sprawdź ofertę
23 maja 2024
II Endokawa w Grudziądzkiej Geotermii – relacja z warsztatów
23 maja 2024
Dzień Matki z CK Teatr i Klubem Akcent
23 maja 2024