Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

w piątek, 23 czerwca 2023 r. o godzinie 18.00, zapraszamy na wyjątkowy wernisaż: „Wszyscy na Start! Sport w Grudziądzu z okazji 100–lecia Klubu Sportowego Olimpia”.

Grudziądz to miasto z bogatą historią i tradycjami – także sportowymi. W dobie zaboru pruskiego, od połowy lat 80. XIX wieku, powstawało tu wiele klubów sportowych różnych dyscyplin (lekkoatletyka, kolarstwo, baloniarstwo, piłka nożna, wioślarstwo, jeździectwo, itd.). Również Polacy, zwłaszcza zrzeszeni od 1894 roku w Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół”, ochoczo poświęcali swój czas na aktywność ruchową. Po powrocie Grudziądza do Macierzy w 1920 roku popularność sportu jeszcze wzrosła, stając się ważnym elementem szkolenia i utrzymania sprawności fizycznej w niepewnych czasach dwudziestolecia wojennego.

30 czerwca 1923 roku założono w Grudziądzu Towarzystwo Gimnastyczne „Olympia”, które przetrwało nie tylko zawieruchę wojenną, ale również okres przekształceń ustrojowych. Na przestrzeni stu lat klub ten wyszkolił wielu wybitnych sportowców z różnych dyscyplin, dostarczając kibicom niezapomnianych wrażeń i wzruszeń. Dwukrotny medalista olimpijski, Bronisław Malinowski, z pewnością był wzorem do naśladowania dla kolejnych pokoleń sportowców, którzy z poświęceniem i godnością reprezentowali biało-zielone barwy klubu. Nie sposób wymienić wszystkich mistrzów i zawodników „Olimpii”, którzy zdobywali i nadal zdobywają medale na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej, jednakże postaci takie jak: Arleta Meloch (lekkoatletyka), Beata Wolska (judo), Szymon Malicki (tenis stołowy), Ryszard Wichrowski (lekkoatletyka), Piotr Śleboda (lekkoatletyka) i Ryszard Szczepański (lekkoatletyka) rozsławili Grudziądz w świecie sportowym. Ogromną sensacją był także awans piłkarzy klubu do półfinału Pucharu Polski w 2022 roku.

O wspaniałym rozwoju sportu w mieście niech świadczą sukcesy innych klubów sportowych, z których na pierwszy plan wysuwają się Klub Wioślarski „Wisła Grudziądz” i „ALKS Stal”. Multimedaliści i olimpijczycy, wioślarze Marta Wieliczko i Mateusz Wilangowski, w dalszym ciągu rywalizują o najwyższe trofea na arenie międzynarodowej. Karierę sportową wybitnego kolarza, Łukasza Kwiatkowskiego, przerwała nagła śmierć. Wspaniałymi osiągnięciami w podnoszeniu ciężarów i w boksie mogą się również poszczycić zawodnicy „MKS Start”. Leszek Leiss, najdłużej reprezentujący w swojej karierze klub KS „Stal”, był jednym z najlepszych pięściarzy w Polsce w latach 50. XX wieku.
Nie należy ponadto zapominać, iż Grudziądz jest kolebką sportów motocyklowych, gdzie w 1926 roku rozegrano pierwszy w kraju wyścig szosowy o mistrzostwo Polski.

Wystawa, na której znalazło się wiele cennych trofeów w postaci medali, pucharów, dyplomów oraz innych pamiątek ikonograficznych, archiwalnych, ubiorów, a nawet sprzętów sportowych, ukazuje ogrom wysiłku włożonego przez zawodników, którzy na przestrzeni stu lat godnie reprezentowali barwy różnych klubów, rozsławiając Grudziądz w całym świecie – nie tylko sportowym.

Wystawa prezentowana będzie w Gmachu Głównym Muzeum przy ulicy Wodnej 3/5 do 1 października 2023 r.


Ponadto w czerwcowym kalendarzu zaplanowaliśmy jeszcze:
w dniach 24-25 czerwca 2023, godz. 10.00 – 18.00: bezpłatne zwiedzanie wystaw stałych i czasowych we wszystkich obiektach Muzeum (zwiedzanie samodzielne, nie dotyczy zwiedzania z przewodnikiem, udziału w warsztatach i lekcjach muzealnych).

we wtorek, 27 czerwca 2023 r., godz. 16.30: Muzeum na leżaku – wykład Mariusza Żebrowskiego „Wojsko w grudziądzkich lokalach” – opowieść o restauracjach, barach i lokalach rozrywkowych Grudziądza i ich umundurowanych gościach w okresie międzywojennym. Dziedziniec Muzeum, wstęp wolny. Harmonogram pozostałych tegorocznych spotkań z cyklu „Muzeum na leżaku” – dostępny jest tutaj (kliknij).


WAKACJE W MUZEUM
Czas wakacji to przede wszystkim czas dobrej zabawy! W Muzeum w Grudziądzu przygotowaliśmy dla starszych i młodszych dzieci ofertę różnorodnych spotkań. Zapraszamy grupy szkolne, zorganizowane oraz odbiorców indywidualnych.

Wakacje w Muzeum – ważne informacje:
• wstęp płatny – 12,00 zł/os.
• obowiązują zapisy – tel. 56 46 590 63 w.18
• zajęcia dla uczestników od 6 r. ż.

W ofercie dla grup zorganizowanych znalazły się następujące zajęcia: „Skąd wziął się papier?”, „Fotografia otworkowa” oraz „Jaskiniowe historie”.
Zajęcia dla grup odbywać się będą od wtorku do czwartku, o godzinie 9.30 lub 12.30, w okresie 4 – 27 lipca 2023 r.

W programie dla odbiorców indywidualnych przygotowaliśmy następujące warsztaty:

  • 7.07.2023, godz. 11.00 – „Warsztaty tkackie”, czyli zajęcia, podczas których uczestnicy wykonają – za pomocą krosna – własne bransolety.
  • 21.07.2023, godz. 11.00 – „Wakacyjna ramka na zdjęcie” – czas wakacji to wiele pięknych, radosnych chwil spędzonych w ciekawych miejscach, które warto uwiecznić na zdjęciach i wracać do nich w każdej miłej chwili. W zatrzymaniu kolorowych wspomnień pomoże nam wykonana na naszych warsztatach fantazyjna ramka na zdjęcie, stworzona z muszelek, sznurków, kolorowej mozaiki, gipsowych serduszek i mieniących się ozdób.
  • 28.07.2023, godz. 11.00 – „Przygoda z archeologią – obrazki z pradziejów”.  Jak pradziejowi artyści tworzyli naskalne obrazy? Co przedstawiali na swoich dziełach, które przetrwały w jaskiniach tysiące lat oraz czego używali w swej pracy, nie dysponując bogactwem kolorowych kredek, farb i pisaków? Jakich skarbów natury używali do robienia biżuterii i amuletów zdobiących ubiór? Tego wszystkiego dowiedzą się uczestnicy naszego wakacyjnego spotkania z archeologią i wzbogaceni w taką wiedzę stworzą niepowtarzalną pradziejową dekorację do powieszenia na ścianie.

Natomiast PACHNĄCE PIECZYWEM WARSZTATY PIEKARNICZE w Muzeum Handlu Wiślanego to oferta skierowana zarówno do szkolnych grup zorganizowanych, jak i do całych rodzin.
Na zajęcia we „Flisie” zapraszamy od środy do niedzieli przez całe lato, zapisy na te wyjątkowe spotkania prowadzimy pod numerem telefonu 56 46 590 63 wew. 62.

 

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Rozmowy z pasją – wywiad z Andrzejem Markuszewskim.
24 czerwca 2024
Informacja dla obywateli Ukrainy zakwaterowanych u osób prywatnych
24 czerwca 2024
Już jutro w Spichlerz 57 szkolenie z marketingu internetowego!
24 czerwca 2024
METAMORPHOSIS FASHION SHOW 2024 – relacja
23 czerwca 2024
23.06 Dzień Ojca- okazja by powiedzieć “Dziękuję Ci TATO”
23 czerwca 2024
Chcesz zobaczyć prawdziwą pasję? Chodź na spotkanie autorskie! – relacja z wydarzenia.
22 czerwca 2024