Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

W niedzielę 11 czerwca 2023 roku nadarzyła się okazja do kilkukilometrowego spaceru i wysłuchania w jego trakcie opowieści przewodnika z Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Wydarzenie nosiło nazwę „Poznaj Grudziądz z Geotermią” i była to jego pierwsza odsłona skupiająca się na Parku Miejskim i kilku innych ciekawych lokacjach usytuowanych w jego pobliżu.

Chwilę po godzinie 10 grupa wyruszyła alejkami parku. Przewodniczka zaczęła snuć opowieść o trwającej już ponad 100 lat, bo mającej początek w roku 1907, historii naszego Parku. Trasa biegła przez ogród róż, „labirynt” i pomnik Światowida – każdy z tych punktów oznaczał krótki postój i omówienie najciekawszych zagadnień z nimi związanych.

Następnie grupa znalazła się na ulicy Cmentarnej, gdzie uczestnicy poznali historię powstania cmentarza (i zostali zszokowani wieścią o dawnych lokalizacjach cmentarzy na terenach obecnego Grudziądza), dowiedzieli się tego i owego o stadionie (a raczej stadionach) Grudziądzkiego Klubu Motocyklowego i przekonali o złożoności zabudowań składających się na Twierdzę Grudziądz.

Kolejny przystanek miał miejsce w pobliżu budynku Miejskich Wodociągów przy ulicy Hallera. Tam dowiedzieli się, co wspólnego z grudziądzkimi wodami mają Bronisław Malinowski i… Mikołaj Kopernik.

Następnie trasa poprowadziła ich przez osiedle Lotnisko na obiad do Zajazdu pod Kasztanem, skąd ruszyli w kierunku ostatniego przystanku – Geotermii Grudziądz, gdzie każdy uczestnik miał możliwość skorzystania z nielimitowanego pobytu w strefie basenowo-saunowej oraz tężni solankowej.

Osoby poszukujące wiedzy na temat ciekawych miejsc i wydarzeń w Grudziądzu uspokajamy – z pewnością nie była to ostatnia edycja tego wydarzenia, a kolejne okazje do poznania bliżej sekretów naszego miasta nadejdą w niedalekiej przyszłości.

Autor: Filip Kołakowski

GALERIA

Zdjęcia Filip Kołakowski

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

„WAKACJE NA MARNIE” – Zapraszamy 25.07. – 28.07.
24 lipca 2024
Rozmowy z pasją – wywiad z Natalią, uczestniczką metamorfozy w Geotermii
24 lipca 2024
MZK poszukuje pracowników – sprawdź!
23 lipca 2024
Wystawa poświęcona Powstaniu Warszawskiemu w Muzeum
23 lipca 2024
Grudziądzka Jesień Poezji – XXIX Ogólnopolskie Warsztaty Poetyckie
23 lipca 2024
PUP GRUDZIĄDZ – z nami możesz znaleźć pracę.
23 lipca 2024