w tym tygodniu zapraszamy do wspólnego świętowania – 15 czerwca z okazji 139. Urodzin Muzeum, natomiast podczas Jarmarku Spichrzowego – z okazji 732. Urodzin Miasta!
W czwartek, 15 czerwca 2023 r. o godzinie 17.00 zapraszamy na wykład kierownika Działu Archeologii, Małgorzaty Kurzyńskiej pt. „Tajemnice Góry św. Jana w Grucznie”; będzie to urodzinowy – archeologiczny wykład a także nawiązanie do obchodzonych w dniach 16-18 czerwca Europejskich Dni Archeologii.
Wykład „Tajemnice Góry św. Jana w Grucznie” to barwna opowieść o badaniach archeologicznych, badaczach i wyjątkowych zabytkach z Gruczna, którymi słynie nasze Muzeum. Gruczno to nie tylko „Festiwal smaku”, ale także ekscytujące wykopaliska archeologiczne na dwóch cmentarzyskach wczesnośredniowiecznych (od XI/XII do XIV w.) usytuowanych na Górze św. Jana. Badania, które początkami sięgają ostatniej dekady XIX wieku, wpisują się w historię naszego Muzeum, które powstało dokładnie 15 czerwca 1884 r. Zabytki z XIX- wiecznych badań zaginęły, ale nie zaginęła pamięć o nich. W latach 60. XX wieku powrócono na Górę i pozyskano nową kolekcję zabytków, która jest dumą naszej Instytucji. Z tej okazji zapraszamy Państwa do wysłuchania opowieści Małgorzaty Kurzyńskiej o Grucznie oraz do obejrzenia filmu autorstwa Macieja Frankowskiego i Małgorzaty Kurzyńskiej o tym wyjątkowym miejscu.
Wykład odbędzie się w Gmachu Głównym Muzeum, ul. Wodna 3/5, wstęp wolny.
Jarmark Spichrzowy w Grudziądzu odbędzie się w dniach 16-18 czerwca 2023 r., a w programie, oprócz wielu wydarzeń – koncertów, warsztatów i animacji – znajdują się następujące propozycje Muzeum:
W piątek, 16 czerwca 2023 r. w godzinach 12.00 – 14.00 odbędzie się DZIEŃ OTWARTY W SPICHRZU 17. W tych godzinach będzie można bezpłatnie wziąć udział w warsztatach czerpania papieru oraz zwiedzić wystawę „Biegnij, Bronek, biegnij! Bronisław Malinowski. Mistrz Olimpijski. Lekkoatleta”.
W piątek, 16 czerwca, o godzinie 18.00 rozpocznie się koncert „Promocja Młodych”. Przed grudziądzką publicznością wystąpią młodzi muzycy z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Stanisława Moniuszki w Grudziądzu. Koncert odbędzie się w Gmachu Głównym Muzeum. Wstęp wolny.
W sobotę, 17 czerwca 2023 r. obchodzić będziemy także DZIEŃ GOTYKU CEGLANEGO.
Z tej okazji zapraszamy na wykłady do Muzeum Handlu Wiślanego, przy ulicy Spichrzowej 33-35, wstęp wolny.
17 czerwca, godz. 11.00: „Poliptyk Grudziądzki, czyli gotycka opowieść o pewnym dramacie” – wykład Łukasza Ciemińskiego. Spotkanie poświęcone historii i ikonografii Poliptyku Grudziądzkiego. Wraz z historykiem sztuki Łukaszem Ciemińskim przyjrzymy się wszystkim kwaterom średniowiecznego dzieła, będącego malarską opowieścią o dziejach zbawienia. Muzeum Handlu Wiślanego, przy ulicy Spichrzowej 33-35, wstęp wolny.
17 czerwca, godz. 12.30: „Z jednej gliny ulepione – gotyk ceglany nad Bałtykiem” – wykład Pawła Urbanowskiego o architekturze gotyckiej państw basenu Morza Bałtyckiego. Rola związków kupieckich w rozwoju cywilizacyjnym tej części Europy jest znacząca a „towarem eksportowym”, którego walory podziwiamy do dziś jest charakterystyczna odmiana gotyku – gotyk ceglany. Wykorzystywany w dziełach architektury sakralnej, ale także w mieszczańskich kamienicach i budynkach użyteczności publicznej stał się znakiem rozpoznawczym nadbałtyckich miast tworząc wyjątkowy kulturowy krajobraz. Muzeum Handlu Wiślanego, przy ulicy Spichrzowej 33-35, wstęp wolny.
W niedzielę, 18 czerwca 2023 r. o godzinie 10.30 zapraszamy na spacer „Z dołu do góry, z góry na dół” – z historykiem Pawłem Urbanowskim pomiędzy Ulicą Spichrzową a Błoniami poprzez spichlerze grudziądzkie;
zbiórka: przy Bramie Wodnej; wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy – tel. 56 46 590 63 w. 62