„Spotkania ze sztuką” w Galerii Andrzeja Rafalskiego
Podwójna wystawa w nowej przestrzeni artystycznej
Kilka miesięcy temu, na końcu ulicy Dworcowej, w historycznych budynkach po PKP swoją pracownię i prywatną Galerię Sztuki otworzył rzeźbiarz – Pan Andrzej Rafalski.
Jednym z celów jej powstania było stworzenie miejsca, w którym grudziądzka młodzież może rozwijać swoje artystyczne zdolności, szczególnie rzeźbiarskie. Pierwszym z zapowiedzianych działań był konkurs malarski dla dzieci ze szkół podstawowych pt. „Moje ulubione miejsce Grudziądza” i rzeźbiarski dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych pt. „Eko-rzeźba”. Determinacja i zaangażowanie Pana Andrzeja przekonały Prezydenta Grudziądza Pana Macieja Glamowskiego do objęcia patronatu nad tym wydarzeniem.
Inwestycje miejskie w ostatnich miesiącach odmieniły otoczenie Galerii, które stało się bardziej dostępne i pełne przestrzeni. Wytężona praca artysty i przyjaciół pozytywnie wpłynęły na wygląd samego budynku i jego wnętrza, które w sobotę 27 maja mogło gościć wielu odwiedzających.
W tej coraz ciekawszej przestrzeni odbył się podwójny wernisaż, z jednej strony zaprezentowano pracę laureatów konkursu, z drugiej, rzeźby uznanych polskich artystów. Na gali wręczenia nagród mogli spotkać się młodzi adepci sztuki i doświadczeni twórcy.
Jury w składzie: Katarzyna Chabinka, Andrzej Rafalski, Cezary Kopik i Henryk Przerwa, nagrodziło i wyróżniło następujące osoby:
W konkursie malarskim
1. nagroda – Amelia Schulz
2. nagroda – Patrycja Nowicka
3. nagroda – Maria Wojciechowska
Wyróżnienia: Igor Ronkowski, Kinga Matrenowska, Rokasana Szajerka. Wyróżnienie specjalne: Zuzana Lewandowska
W konkursie rzeźbiarskim:
1. nagroda – Maja Manteufel – „Trzy Gracje” rzeźba
2. nagroda – Karol Podgórny – „Lampa” przedmiot użytkowy
3. nagroda – Sylwester Bagrowski – „Stolik” przedmiot użytkowy
Wyróżnienia: Jakub Paga – „Stół z palet” przedmiot użytkowy; Katarzyna Moede – „Narodziny Wenus” – rzeźba
Pracę tych zdolnych osób wystawiane są obok rzeźb takich artystów jak Zbyszek Bury, Karol Dusza, Sławomir Golonko, Cezary Kopik i Andrzej Rafalski.
Pierwsza wystawa rzeźby w Galerii Sztuki „Rafalski” prezentuje nam różnorodne dzieła. Mniej lub bardziej realne przedstawienia postaci ludzkich, mitycznych czy zwierząt oraz prace abstrakcyjne i symboliczne. Różnorodność użytych materiałów pokazuje, że artyści w swej pracy lubią zmieniać materiał i tworzyć odmienne wizję wykorzystując fizyczność drewna, metalu, skały czy ceramiki.
Zestawienie w jednej przestrzeni wygładzonego drewna Cezarego Kopika z grubo ciosanym, rustykalnym drewnem Zbyszka Burego jest szokujące. Pomiędzy tym znajdują się prace Karola Duszy, który naturalny materiał mocno kształtuje w pewnych partiach inne ledwo zmieniając. Andrzej Rafalski wykorzystuje ten materiał w zastanej formie, wzbogacając stare podkłady kolejowe o elementy metalowe i szklane.
Artyści chętnie sięgają też po złom, jako tworzywo i w różnym stopniu go przekształcają. Sporo pracy w jego ukształtowanie odnajdujemy w rzeźbach Karola Duszy. W swej twórczości Sławomir Golonko używa siatek wykonanych z różnych metali, o odmiennych właściwościach fizycznych. W Grudziądzu możemy zachwycać się przestrzennością jego ażurowych postaci ludzkich. W obrębie wystawy „Mężczyzna” Sławomira Golonko symbolicznie łączy się z „Kobietą” Cezarego Kopika, ponieważ druciana „Kobieta” uległa kiedyś zniszczeniu. Te dwie postaci są sobie bliskie w prawie naturalistycznej formie choć odmienne w tworzywie.
Ciekawie wypada też zestawienie drewnianych rzeźb Zbyszka Burego z jego ceramicznymi pracami. Drewniane ptaki, które podobno „rzeźbione były piłą”, mają ostre kanciaste kształty, zadziory i wióry tak charakterystyczne dla świątków robionych przez niektórych artystów ludowych. Ceramika zaś jest gładka, obła, kolorowa i fantazyjna w kształtach.
Wystawa prezentowana obecnie na Dworcowej 62 jest bardzo bogata w możliwe spojrzenia i interpretacje. Odczytanie tematu bliskości w pracach Karola Duszy czy związków między materiałem a tematem dzieła w pracach Cezarego Kopika warte jest odwiedzenia tej galerii. Dodatkiem są pierwsze próby artystyczne młodych Grudziądzan, które czasami sięgają do klasyki sztuki. Na tej niedużej przestrzeni zgromadzono wielki ładunek artyzmu wyrażonego w odmiennych stylach i materiałach. Rzadko możemy być tak blisko tego typu wystawy dlatego polecamy wybrać się do tej pierwszej w Grudziądzu galerii rzeźby.
Autor Adam Milewski