Skonaktuj się z nami    kontakt@grudziadzmiastootwarte.pl
Witamy na portalu GrudziadzMiastoOtwarte.pl. Miłego dnia!

Klub Miłośników Dziejów Grudziądza – Leszek Leliwa o ojcu Antonim Leliwie

Klub Miłośników Dziejów Grudziądza spotkał się 24 maja 2023 roku w budynku Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu przy ulicy Moniuszki 13,

aby wysłuchać wspomnień Pana Leszka Leliwy o ojcu Antonim Leliwie – grudziądzkim społeczniku i uczestniku kampanii wrześniowej.

Pan Leszek na podstawie własnych wspomnień oraz odnalezionych dokumentów, listów i wycinków z gazet streścił życiorys swego ojca, skupiając się na jego wojskowej części. Od powołania, służby w 2. Morskim Plutonie Żandarmerii, udziału w obronie Helu i jego kapitulacji, poprzez trafienie do niemieckiej niewoli i przymusową pracę w niemieckich gospodarstwach rolnych, aż po upragnione wyzwolenie i powrót do Polski.

Nie zabrakło także wątków pobocznych i anegdot. Można było usłyszeć między innymi o udziale pana Antoniego w ramach Dni Olimpijczyka w dwóch dyscyplinach, na pierwszy rzut oka w ogóle nie idących ze sobą w parze, czyli szachach i boksie. Wspomniane zostały też perypetie w Strasburgu, który okazał się być Brodnicą, a także mająca miejsce już po zakończeniu wojskowego etapu życia i wejściu w etap cywilny praca w zarządzie miejskim, dająca w tamtych czasach dość intrygujący z dzisiejszej perspektywy przywilej noszenia opaski.

Antoni Leliwa zmarł w wieku 59 lat, a przyczyn jego chorób i przedwczesnego zgonu dopatruje się w kontaktach z niemieckim Cyklonem B, używanego przez III Rzeszę do zabijania więźniów w obozach zagłady, przez który stracić życie miało około miliona ludzi.

Opowieść została wzbogacona licznymi zdjęciami, fragmentami ówczesnych gazet oraz dokumentami takimi jak świadectwa czy karta powołania, a nawet nieśmiertelnikiem. Wszystko to doskonale uzupełniło opowiadaną historię i pozwoliło poczuć klimat XX wieku.

Rytm spotkań Klubu Miłośników Dziejów Grudziądza zostanie w najbliższym czasie nieco zaburzony i nastąpi trochę dłuższa niż zazwyczaj przerwa – kolejna okazja do zapoznania się z historiami ciekawych osób, miejsc i wydarzeń z naszego miasta pojawi się 14 czerwca.

 

Autor Filip Kołakowski

GALERIA

Zdjęcia Filip Kołakowski

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze wpisy

Dzień Dziecka w Solankach
2 czerwca 2023
NAUCZ SIĘ UDZIELAĆ PIERWSZEJ POMOCY
2 czerwca 2023
STOISKA HANDLOWE NA JARMARKU
2 czerwca 2023
Zapraszamy do zwiedzania
2 czerwca 2023
Perły Samorządu 2023
2 czerwca 2023
Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego
2 czerwca 2023