W pracowni Hemodynamicznej Oddziału Kardiologii, Kardiologii Inwazyjnej i Elektrofizjologii z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego wykonano po raz pierwszy zabieg angioplastyki z użyciem rotablacji, wspomagany przezskórnie zaimplantowaną pompą u pacjentki z nawracającymi niedokrwieniami, wielokrotnie przebytymi zawałami i powtarzającymi się obrzękami płuc.
Nowością podczas zabiegu była implantacja pompy z dostępu pachowo-podobojczykowego, a nie z dostępu udowego, jak to zazwyczaj bywa w przypadku tego typu zabiegów. Jest to bardzo nietypowy dostęp, bardzo rzadko wykorzystywany nawet na świecie. W Polsce tą metodą zostało przeprowadzonych ok. 40 zabiegów i to tylko w jednym ośrodku w Polsce!
Zabieg wykonany przez lek. Piotra Danielewicza, kierownika Pracowni Hemodynamicznej, przy wsparciu dr. hab. n. med. Jerzego Sachy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu trwał prawie 6 h!
Podczas zabiegu przeprowadzonego pod kontrolą USG wewnątrznaczyniowego, oprócz skomplikowanej implantacji pompy, użyto również kilku wierteł do aterektomii rotacyjnej, stentów, prowadników, balonów, które służyły do naprawienia tętnicy oraz zamknięcia dostępów.
Dzięki pompie udało się poszerzyć jedyną funkcjonującą tętnicę u pacjentki, co uratowało jej życie. Dla pacjentki była to jedyna możliwa opcja leczenia. Obecnie pacjentka czuje się dobrze, może się normalnie poruszać i funkcjonować.
To wielkie wyróżnienie dla naszego Szpitala, gdyż wykonaliśmy ten niezwykle skomplikowany i rzadki zabieg jako drugi ośrodek w Polsce!
Gratulujemy całemu zespołowi lekarzy, pielęgniarek oraz techników radiologii!