WIŚLANY FRACHT
jutro, 16 maja br., ok. 12.00 w naszym Muzeum gościł będzie Pan Adam Gajewski z Muzeum Legend Szyperskich w Bydgoszczy, który będzie zapraszał na wydarzenie „Wiślany fracht” o którym przeczytacie poniżej:
w najbliższą sobotę, 20 maja, odbędzie się wydarzenie, o którym poniżej przeczytacie Państwo w komunikacie Organizatora:
Materiał promocyjny akcji „PŁYNIEMY NA REKORD – Wiślany Fracht Festiwalu Drums Fusion 2023″
Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy – jako organizator międzynarodowego festiwalu muzyki perkusyjnej „Drums Fusion 2023″ – zaprasza do wspólnej, bydgosko – grudziądzkiej akcji promocyjnej i edukacyjnej.
W Grudziądzu wspomagają nas:
Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi
Muzeum Handlu Wiślanego „Flis”
Kawiarnia „Fado Cafe”
Marina Grudziądz
Akcja promocyjna pod tytułem „PŁYNIEMY NA REKORD – Wiślany Fracht Festiwalu Drums Fusion 2023″ to spontaniczna idea, zainicjowana przez Muzeum Legend Szyperskich w Bydgoszczy, mająca na celu zainteresowanie mieszkańców Regionu, Metropolii Bydgoszcz, a także lokalnych Mediów faktem podjętej w Bydgoszczy próby bicia oficjalnego Rekordu Guinnessa w kategorii „jednoczesna gra na perkusyjnych instrumentach z recyklingu”. Rekord ten – firmowany przez Drums Fusion 2023 – zaplanowano na dzień 28 maja bieżącego roku w bydgoskiej Hali Łuczniczka.
„Wiślany Fracht” polegałby na krótkiej, spontanicznej wizycie w Grudziądzu ekipy promocyjnej Festiwalu, w dniu 20 maja bieżącego roku, połączonej z przeprowadzeniem warsztatów budowy instrumentów perkusyjnych bezpośrednio na ulicy Grudziądza. W ekipie promocyjnej znajdą się m.in. uczestnicy projektu „Dziecięca Orkiestra Recyklingowa”, mający za sobą udane występy w show telewizyjnym „Mam talent”.
Z uwagi na fakt, iż bydgoskie Muzeum Legend Szyperskich zaproponowało, aby zespół promocyjny dotarł do Grudziądza Wisłą, na pokładzie drewnianej łodzi szkutniczej „Bydgoszczanka”, naturalnym partnerem akcji w środowisku grudziądzkim wydało się nam miejscowe Muzeum Handlu Wiślanego „Flis”. Do pierwotnego założenia – akcji budowy recyklingowanych instrumentów perkusyjnych – postanowiliśmy bowiem dołożyć działania promocyjne wiślanego połączenia Bydgoszczy i Grudziądza, wspólnych tradycji flisackich i szyperskich, muzealnictwa wodnego.
Mieszkańcy Grudziądza, którzy stworzą recyklingowany instrument perkusyjny lub stateczek w ramach ulicznej akcji, będą mogli doświadczyć bezpłatnie symbolicznego choćby doświadczenia przejazdu łodzią drewnianą (ograniczoną oczywiście czasowo oraz pojemnością łodzi. Dostępność łodzi w godzinach 12.30 – 13.30)
Proponowany plan akcji „PŁYNIEMY NA REKORD – Wiślany Fracht Festiwalu Drums Fusion 2023″:
Sobota, 20 maja 2023
Godzina 6.00 – początek rejsu, wypłynięcie z nowego nabrzeża w Fordonie, spływ Wisłą w dół
Pasażerowie: Ekipa promocyjna festiwalu Drums Fusion i Rekordu Guinnessa – uczestnicy projektu „Dziecięcej Orkiestry Recyklingowej” Jacka Kwaśniaka oraz animatorzy z Muzeum Legend Szyperskich w Bydgoszczy
Około godziny 10.00 przybywamy do Grudziądza. Miejsce cumowania – Marina Grudziądz
Około godziny 11.00 rozpoczęcie akcji promocyjnej w dwóch miejscach – „muzea wodne” obsadzają uliczne stanowisko przy „Flisie”, „bębniarze” zajmują stoliczek w ogródku Fado, zachęcając do robienia bębnów (materiały do rękodzieła przywozimy z sobą) i statków z recyklingu. Warsztaty funkcjonują do godziny 13.00.
Między 12.30 a 13.30 – mieszkańcy Grudziądza, którzy wykonali swój samodzielny bęben czy model stateczku, okazując rezultat swojej pracy, mogą skorzystać z krótkich, bezpłatnych rejsów „Bydgoszczanką” po Wiśle…
O 13.30 próba donośności – bęben przewozimy na drugi brzeg Wisły i z nasłuchujemy go z okolic Spichlerzy. Może uda się nawiązać „rozmowę” bębnów?
Około 14.00 – rozpoczęcie rejsu powrotnego, w górę Wisły.
Dziękując za już okazaną otwartość serdecznie pozdrawiamy!
Kontakt: Adam Gajewski, Muzeum Legend Szyperskich w Bydgoszczy